Bugünkü
Takvim

nde artık soyunmak yok

Türkiye'de tartışma konusu olan nde soyunma uygulaması, 'nın Sağlık Yeteneği Yönetmeliği'nin değiştirilmesiyle son buldu.

  • Güncel
  • 13.11.2015 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 13.11.2015 10:02
ABONE OL
Askerlik muayenesinde artık soyunmak yok
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Sağlık Yeteneği Yönetmeliği, Resmi gazete'de dün yayımlandı.

Böylece 1986'da yayımlanan önceki yönetmelik yürürlükten kaldırıldı. Eski yönetmeliğin "Sağlık muayenesi" başlıklı 5. maddesinde, "Ruh ve beden durumları ile iç organları dikkatle gözden geçirilir, nabız sayılır, kan basıncı ölçülür, çıplak olarak belirlenen boy ve kilolar tespit edilir" düzenlemesi yer alıyordu.

Yönetmelik yenilenirken bu bölüm "Yükümlülerin tam bir fizik muayeneleri yapılır, boy ve ağırlıkları tespit edilir" yönünde değiştirilerek "çıplaklık" şartı kaldırıldı.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.