Bugünkü
Takvim

lılar'dan 'ya ve HDP'ye büyük tepki

'ın tarihi Sur ilçesinde terör örgütü 'nın saldırıları nedeniyle yaşam adeta kesintiye uğradı. PKK'dan bıkan bölge halkı, "Bu olayları kabul etmiyoruz. Burası peygamberler diyarıdır, öyle gelişi güzel bir vilayet değildir. Devlet buraları teröristlerden temizlesin" çağrılarında bulundu.

  • Güncel
  • 10.11.2015 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 10.11.2015 19:46
ABONE OL
Diyarbakırlılar'dan PKK'ya ve HDP'ye büyük tepki
UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası Listesi'ne alınan tarihi surların yanı sıra bünyesinde onlarca tarihi cami, kilise, han, hamam, kervansaray ve evlerin bulunduğu, kentin ilk yerleşim yeri Sur ilçesinde terör örgütü 'nın saldırıları yaşamı sekteye uğratırken, vatandaşları da mağdur ediyor.

1 Kasım'daki seçimlerin ardından da Hasırlı, Fatih Paşa, Cemal Yılmaz ve Savaş mahallelerinde hendek kazıp, barikat kurarak yaşamı hiçe sayan teröristlerin saldırılarını sürdürdüğü ilçede esnaf kepenk açamaz, ulaşım sağlanamaz, ilçedeki tarihi yapılar güvenle ziyaret edilemez hale geldi.

Kimi ilçe sakini katlanılamaz hale gelen terörist saldırılar nedeniyle yanlarını aldıkları bazı eşyalarla evlerini terk ediyor, kimi vatandaşlar yaşadıkları korku nedeniyle eşyalarını dahi alamadan evlerinden ayrılmak zorunda kalıyor, göç etme imkanı olmayan vatandaşlar ise terörün gölgesinde yaşamını sürdürmeye çalışıyor.

Teröristlerin uyguladığı baskı ve ilçe merkezlerine taşıdığı saldırılardan dolayı vatandaşlar günlük yaşamlarını sürdürmekte zorlanıyor.
Terör saldırıları nedeniyle zaman zaman elektrik ve su kesintileri yaşanırken, ilçede çöpler düzenli olarak toplanmıyor.

TERÖR SALDIRILARININ MAĞDURU ÇOCUKLAR
Sur ilçesinde teröristlerin saldırılarından en çok etkilenenlerin başında çocuklar geliyor.
2015-2016 eğitim-öğretim dönemi başladığından bu yana patlayıcı tuzakları, hendek ve barikatlar nedeniyle çocuklar güven içerisinde okullarına gidemiyor.

Ailelerinin güvenlik endişesi ile okula göndermek istemediği çocuklar, evlerinin önünde dahi özgürce koşup, oynayamıyor.
İlçe sakinleri çevresinde barikat ve hendek bulunduğu için Yavuz Selim Ortaokulu, Süleyman Nazif İlkokulu, Alparslan İmam Hatip Ortaokulu'na çocuklarını göndermek istemediklerini belirtiyor.

İlçede terör saldırılarının mağduru olan çocuklar, güvenle okullarına gidebilmeyi istiyor. Teröristlerce kazılan hendek ve barikatların bulunduğu sokaklardaki Kurşunlu, Hasırlı, Hacı Hamit ve Hocaoğlu camilerinde ibadetin yapılamadığı belirtildi.

İlçedeki bazı camilerde ise yalnızca öğle ve ikindi namazlarının kılındığı öğrenildi. Cemaatle namaz kılmak isteyen bazı vatandaşlar, gittikleri caminin kapalı olduğunu görünce başka camiye gitmek zorunda kalıyor. İlçedeki tarihi Kurşunlu Camisi de terör saldırılarında büyük oranda oranda tahrip oldu.

VATANDAŞLAR DURUMDAN RAHATSIZ: "BUNLAR KÜRT'ÜN DE TÜRK'ÜN DE TEMSİLCİSİ OLAMAZ"
İlçe sakinlerinden Furkan Uçar, yaptığı açıklamada, teröristlerin mahallelerinde silahla gezdiklerini, endişe duydukları için evlerinden dışarı çıkamaz hale geldiklerini söyledi.

"Camilere gidemiyoruz. Huzur yok. 'İnadına barış' diyorlar ama barışı onlar getiremez. Barışı ancak devlet getirir. Bunlar Kürt'ün de Türk'ün de temsilcisi olamaz" diyen Uçar, rahat bir şekilde uyuyamaz hale geldiklerini aktardı.

"DEVLET ALEYHİNDE YALAN PROPAGANDA YAPIYORLAR"

Uçar, ilçenin yaşanmaz hale geldiğini vurgulayarak, şöyle dedi:
"Bunlar olmasaydı, Müslümanlar ve Hristiyanlar burada güzel bir şekilde yaşayacaktık. Öğrenciler sabah okula gittiklerinde tedirgin oluyorlar. Teröristlerin olduğu yerde hiçbir şekilde çözüm olmaz. Örgüt mensupları devlet aleyhinde yalan propaganda yapıyor. Hendek kazıp, 'sizin için savaşıyoruz' diyorlar. Vallahi yalandır. Ben rahat bir şekilde dilimi konuşuyorum ve dinimi yaşıyorum ama onlar buna engel oluyorlar. Suriçi bölgesinde binlerce kişi taşındı. Onlar taşındıktan sonra evlere girip o evleri mühimmat deposu yaptılar, mayın döşediler. Kirli oyunlarıyla halk üzerinden devleti suçlu göstermeye çalışıyorlar. Buna Kürtler ve Türkler asla inanmayacak."

"ESNAF ÇEKİNİ SENEDİNİ ÖDEYEMİYOR"
Esnaf Mehmet Kal, terör örgütü mensuplarının Kürt halkına değil, başka güçlere hizmet ettiğini söyledi.
"Teröristler vatandaşlar için çatışmaya girmiyor" diyen Kal, terör olaylarından dolayı yaşadıkları mağduriyeti dile getirdi.
Kal, esnafın kepenk açamaz hale geldiğini anlatarak, "Uzun bir süredir iş yapamadık. Kazancımız olmadığı gibi zarara da girdik. Esnaf çekini, senedini ödeyemiyor" ifadelerini kullandı.

Huzur ve barış istediklerini vurgulayan Kal, "Barışı baltalayanlar var. Bunlar cezalandırılmalı" dedi.

Kal, yaşananların Diyarbakır'a yakışmadığına işaret ederek, şunları kaydetti:
"Bu olayları kabul etmiyoruz. Biz barış istiyoruz. Çözüm Süreci'nde yabancı turistler 'ı ziyaret ediyordu. Burası peygamberler diyarıdır, öyle gelişi güzel bir vilayet değildir. Diyarbakır'ın bu duruma getirilmesi bizi üzüyor. Devlet buraları teröristlerden temizlesin."

kalan karakter 1000

Vatandaş Vatandaş

Zulümle abaat olanın akıbeti inşallah berbat olacak. Allah Polislerimizin,askerlerimizin ve halkımızın yardımcısı olsun. Amiin....

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 11.11.2015 10:57
osman akın osman akın

milletde bıktı gerçek yüzlerini görmeye başladılar gemi batarsa kendilerinin batacağını artık gördüler bu çıkmazdan çıkışıda toplu yekün hareket ederek ,bunlara tepki göstererek çözecek yine kendileri

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 11.11.2015 10:47
kızıl yıldız kızıl yıldız

HDP'ye ve Kiralık katil pkk'ya tepki gösterenlere selam olsun

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 11.11.2015 10:44
ali ali

madem sikayetciler pkk dan orda o kadar asker polis var neden hic bir teroristin yerini soylemiyosunuz pkk mi gelmis nerde hemen bildir geregini devlet yapar ha gormezden geliyosunuz cogunuz pkk da kafasina gore istedigini yapiyor sonrada

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 11.11.2015 02:21
bilal bilal

musluman turk ve kurt kardeslerim dinsiz allaha ve peygambere savas acmis bir terörist örgutten bu beklenir bunlar ulkede huzur istemiyorlar ve kanla besleniyorlar Insallah Allahin izniyle ihep birlikte nsanlarin huzur icinde yasadagi bir ulke olacagiz.hepimiz kardesiz bu ulke bizim. devlete yardimci olunuz. devlet bölgenin önde gelen saygin halkin deger verdigi ulema alimleriyle devlet temas kurmaldir.muhatap onlar olmali bölgede dernekler acilmali devlet bunlari desteklemelidir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 10.11.2015 23:55

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.