Bugünkü
Takvim

Liderler Atatürk'ü andı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davuoğlu, Ankara'da Mustafa Kemal'in ölümünün 77. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen törende bir araya geldi.

  • Güncel
  • 10.11.2015 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 10.11.2015 13:10
ABONE OL
Tek millet, tek vatan, tek bayrak diyorum

Mustafa Kemal'in ölümünün 77. yıl dönümü dolayısıyla Ankara'da düzenlenen törende ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşma yaptı.

Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları;
Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü rahmetle yad ediyorum.Rus harbi, Balkanlar, 1. Dünya Savaşı'nda verdiğimiz kayıplar milyonlarla açıklanıyordu. Bizi vatansız bırakmak isteyenleri Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde durdurduk.

Vatanımızı çok ağır bedeller karşısında kurtarabilirdik. Çok şükür ki kurtarabildik. Bugün de vatanımızı korumak için bedel ödemeye devam ediyoruz. Son 3 ayda 175 şehit verdik. Yaralılarımız var. Vatan olmanın bilinciyle bu evlatlarımız bu destanı bir kez daha yazıyorlar.

TEK MİLLET, TEK VATAN, TEK BAYRAK DİYORUM
Bu topraklar bizim vatanımız. Tek millet, tek vatan, tek bayrak diyorum. Bu dört ilke ülke ve millet olarak bizim geleceğimiz üzerinde kuracağımız dört sütundur. Bunların hiçbirinden taviz veremeyiz.

"REJİM ENDİŞELERİNİ GÜNDEMİMİZDEN ÇIKARMALIYIZ"
Türkiye'nin rejim tartışmalarıyla yorulduğunu söyleyen Erdoğan, "Türkiye Cumhuriyeti 92 yıllık tarihinin en büyük başarılarını son 13 yılda hayata geçirmiştir. Peki bu dönemde Cumhuriyetimiz en küçük bir kayıp yaşadı mı Bunu birileri bize ispatlasın, görelim. Öyle bir tehdide maruz kaldı mı Öyleyse artık rejim endişelerini gündemimizden çıkarmalıyız. Bunları konuşarak birbirimizi yormaya gerek yok. Artık geleceğe kilitlenme zamanıdır, bunu başarmamız lazım. Uzun yıllar boyunca bu endişeyi kendisine siper ederek, ülkenin ve milletin adeta kanını, iliğini sömüren, milleti tahkir ederek vesayet düzenlerini sürdürmek isteyenlerin foyası ortaya çıktı" ifadelerini kullandı.

Davutoğlu'nun konuşmasından satırbaşları;
1 Kasım'da milletimizin duyduğu güvene mazhar olarak huzurunuzdayım. Ait olduğumuz millete güveniyoruz. Buradan bize güven duyan millete teşekkür ediyorum. Milletimizin bağrından çıkan liderler olarak adımızı tarihe yazdırabiliriz.

"OSMANLI'YI VE SELÇUKLU'YU REDDEDEMEYİZ"

Cumhuriyet'i savunurken, Osmanlı'yı ve Selçuklu'yu reddedemedeyiz. Biz kabile devleti değiliz. Son devletimiz cumhuriyete var gücümüzle sahip çıkacağız. Biz asil bir ecdadın devamı olan bir devletiz.

"BİZİM İÇİN MESELE İZZETLE YÜKSELME MESELESİDİR"
Tarihin akışını doğru okuyamazsanız doğru adımlar atamazsınız. Atatürk, tarihin akışını doğru okumuştur. Tarihin doğru okunması demek etrafımızdaki ateş çemberi içinde olarak Türkiye Cumhuriyeti'ni ve milletimizi tarihin öznesi haline getirmeliyiz.

Tarihin akışını doğru okuyacağız. Türkiye Cumhuriyeti'ni bu tarih içinde nesne değil özne kılacağız. Bizim için mesele sadece var oluş meselesi değil izzetle yükselme meselesidir.

kalan karakter 1000

yşl. yşl.

ağzına sağlık sayın cumhurbaşkanım.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 11.11.2015 00:36

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.