Bugünkü
Takvim

"Fırat'ın batısına kimse geçemez"

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye'nin DAEŞ'e karşı kara harekatı iddiaları ile ilgili gazetecilere açıklama yaptı.

  • Güncel
  • 10.11.2015 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 10.11.2015 19:15
ABONE OL
Fırat'ın batısına kimse geçemez
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Antalya'da gazetecilerin sorularını yanıtladı. Obama ile DAEŞ üzerine konuştuklarını belirten Erdoğan, "Kimse Fırat'ın batısına geçemez, bu konudaki hassasiyetimiz devam edecektir" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları;

"KARARLILIĞIMIZI ÇOK AÇIK VE NET ORTAYA KOYACAĞIZ"
Zirvenin önemli gündem maddelerinden birinin Suriye olacağının belirtilmesi ve Cerablus özelinde DAEŞ'e karşı ortak bir kara operasyonunun gündemde olup olmadığının sorulması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:

"Bizim şunu çok açık, net ortaya koymamız lazım. DAİŞ konusu başta olmak üzere Türkiye için tehdit oluşturan tüm terör örgütlerine karşı Türkiye'nin gerek kendi başına, gerek kolektif olarak, ortak koalisyon güçleri olarak attığı ve atacağı adımlar var. Şu anda İncirlik'te konuşlanmış olan bir çok uçak var, bu koalisyon güçlerinin orada konuşlanmasıdır. Diğer yerlerde de gerekirse o üslerimizi de kullanabilme şansları olacak. Bu konuda kararlıyız, bu kararlılığımızı ortaya çok açık, net koyacağız.

Dün akşam Sayın Obama ile de yaklaşık 45 dakika süren, salt bu konuyla ilgili görüşmemiz oldu. Orada da bunları ayrıca konuştuk. Çünkü, DAİŞ terör örgütüne karşı oluşturacağımız ve oluşturduğumuz koalisyon güçlerinin tavrı çok çok önemli. Ama çevredeki ülkelerin de özellikle 'DAİŞ'i vuruyoruz' diyerek gidip sivilleri vurması, diyelim ki Bayır Bucak Türkmenleri'ni vurması hoş karşılanabilecek bir şey değildir. Bunu özellikle kendilerine de hatırlattık, söyledik, söylüyoruz. Burada da zaten bizim için uluslararası terör, Suriye ağırlıklı olarak, mülteci sorunuyla ilgili olarak bir çalışma yemeğimizin başlığını teşkil ediyor."

"TAMPON BÖLGE DİYE BİR ŞEY SÖZ KONUSU DEĞİL"
Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye'nin tampon bölge oluşturulması konusunda tezleri ortada. Bu noktaya gelindiğini düşünüyor musunuz" sorusunu yanıtlarken, "Bir defa şu tampon bölge olayını literatürümüzden çıkaralım. 'Tampon bölge' diye bir şey söz konusu değil" ifadesini kullandı.

Türkiye'nin "uçuşa yasak bölge", "terörden arındırılmış bölge" ve "eğit-donat" başlıklarını gündeme getirdiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Eğit-donat konusunda zaten çalışmalarımız baştan itibaren devam ediyor. Terörden arındırılmış bölge konusunda dost ülkeler de artık bu noktaya doğru gelmeye başladılar. Uçuşa yasak bölge konusunda, kara operasyonu konusunda vesaire onda da olumlu gelişmeler var, bunu görüyoruz. Çünkü, bu da kabullenilmiş durumda. Olayı yaşayan biziz. Onlar olayın tabi çok çok dışında. Biz yaşadığımız için bir çok şeyi yerinde tespit edebiliyor, görebiliyoruz.

"KİMSE FIRAT'IN KARŞISINA GEÇEMEZ"
Halep'te ne oluyor ne bitiyor, en iyi biz biliyoruz. Halep'te Türkiye ile akrabalık bağı olan insanlar yaşıyor. Halep, nüfusu 2 milyonu bulan Suriye'nin en büyük şehirlerinden bir tanesi. Fakat Cerablus olayı, Azaz konusu bunlar çok stratejik konular. Nitekim Fırat'ın batısına geçme noktasında kararlılığımızı biliyorsunuz. Fırat'ın batısına kimse geçemez, bu konuda çok kararlıyız. Geçenlerde teşebbüs ettiler, gereği de yapıldı. Bu konudaki hassasiyetlerimiz, bundan sonra çok daha farklı şekilde devam edecektir. Bunu da gerek milletimin, gerekse tüm dünyanın bilmesi lazım."

TÜRKİYE'NİN TEZLERİNE DİĞER DEVLETLERİN DE GELDİĞİNİ DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?
Eğit-donat konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Terörden arındırılmış bölge konusunda dost ülkeler de artık bu noktaya gelmeye başladılar. Uçuşa yasak bölge konusunda, kara operasyonu konusunda vesaire onda da olumlu gelişmeler var

kalan karakter 1000

enar enar

Büyük devletler hiç hayallenmesin. Belki Türkiye şu anki durumda Orta Doğuda bir oyun kuramayabilir. Ama kurulmaya kalkışılacak ve bizim aleyhimize olan her türlü oyunu bozacak güçteyiz. Bunu herkes anlamalı.

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır1
cevapla 10.11.2015 19:47

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.