Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 30.10.2015 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 30.10.2015 21:36
ABONE OL

"Vicdan ve merhamet kayboldu"

Diyanet İşleri Başkanı , insanlığın en büyük sorunlardan birisinin, vicdan ve merhametin kaybolması olduğunu belirterek, "Merhameti söylem olmaktan çıkartıp eğitime katmamız lazım" dedi.

Vicdan ve merhamet kayboldu
'nın başkenti Moskova'da düzenlenen "8. Uluslararası Teoloji Konferansı" açılış programına katılan Görmez, "İslami Eğitim Temeli Olarak Kuran'da İnsan Sevgisi" başlıklı konuşma yaptı.

Görmez, İslam coğrafyasında kan ve gözyaşının akmaya devam ettiğini belirterek, "Bütün bunların en temel sebeplerinden birisi, insan onuruna saygının kaybolmasıdır. Biz Rabbimizin insana verdiği değeri kaybettiğimiz için insanlık olarak bu konumdayız" ifadelerini kullandı.

İnsanlığın yaşadığı en büyük sorunlardan birisinin, vicdan ve merhametin kaybolması olduğunu dile getiren Görmez, "Bugün biz Müslümanlar da merhametimizi kaybetmiş vaziyetteyiz. Başka insanların gelip bizden öğreneceği merhameti biz kaybettik" diye konuştu.

Görmez, merhametin söylem olmaktan çıkartılıp eğitime dahil edilmesi gerektiğini vurgulayarak "Bugün bütün insanlığın sadece merhamete değil, merhamet eğitimine ihtiyacı var" değerlendirmesinde bulundu.

Rusya Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynutdin ise konferansın, Rusya'da islami eğitiminin geliştirilmesi ve sistemi üzerinde konuşulması için önemli olduğunu söyledi.

Konferansa, Rusya Müslümanları Dini İdaresive Rusya hükümeti temsilcileri, Rusya'nın çeşitli bölgelerinde görev yapan müftüler, akademisyenler, teologlar ve çok sayıda dinleyici katıldı.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez'in Moskova ziyareti kapsamında bölgede görev yapan din görevlileri ile de bir araya gelmesi bekleniyor.