Bugünkü
Takvim

33 milyon TL'lik rantı Paralel yargı gizledi

Bodrum Belediyesi'nin 10 milyon euroluk rant vurgunu hakkında soruşturma açıldı. Maliye müfettişleri ise usulsüzlüğün Paralel hâkim ve savcılarca sümenaltı edildiğini belirledi

  • Güncel
  • 27.10.2015 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 27.10.2015 01:41
ABONE OL
33 milyon TL'lik rantı Paralel yargı gizledi
CHP'li belediyelerin Bodrum ve Milas'taki usulsüz imar skandallarının ardı arkası kesilmiyor. Bodrum Gümbet'te tanesi 1 milyon TL'yi aşan 10 taşınmazın proje ve ruhsatlarında, Belediye Başkanı Mehmet Kocadon imzasıyla usulsüzlük yapıldığı ortaya çıktı. Eskiçeşme'de 4 bloktan oluşan inşaatların da kaçak olarak genişletildiği tespit edildi. Sadece iki bölgeden elde edilen rant vurgunu, 10 milyon euroya ulaştı. Ruhsatlardaki usulsüzlük, vatandaşın yaptığı şikâyetle ortaya çıktı. 4 blok için başlatılan savcılık soruşturması, bilirkişi raporu dayanak gösterilerek kapatıldı. Paralel Yapı'nın hâkim ve savcılarının sümenaltı ettiği dosyalar ise Mülkiye müfettişlerinin raporu ile gün yüzüne çıktı. 10 taşınmaz için verilen usulsüz proje ve inşaat ruhsatı, Bodrum Belediye Başkanı Kocadon ile İmar ve Şehircilik Müdürü Haluk Aytı'yı ağır cezalık etti. Kocadon ve Aytı evrakta sahtecilikten yargı önüne çıktı. Davada, müşteki ve vekilinin bu inşaatlarla ilgili fazla alan kazandırılmak suretiyle düzenlenen yapı ruhsatının sahte olduğuna yönelik iddiaları ile bu davanın asliye cezada değil, ağır ceza mahkemesinde görülmesi gerektiği belirtildi. Usulsüzlük ve kaçak, sadece Gümbet'te değil, Eskiçeşme Mahallesi'nde de tespit edildi. Eskiçeşme'de 4 bloktan oluşan inşaatın kaçak olarak genişletildiği tespit edildi. Ruhsatlarda imzası bulunan Kocadon hakkında "görevi kötüye kullanma" suçlamasıyla dava açıldı. İddiaya göre, Bodrum'un en değerli yerlerinden Eskiçeşme 442 ada, 1 parseldeki taşınmaz üzerine yapılan 4 blokluk inşaat kaçak olarak genişletildi. Bloklara ait yerlerden artırılan kısımlara açık spor alanı yapıldı, daire fiyatları iki misli artırıldı. Kocadon imzalı ruhsatların, yapı kullanma izin belgesine uygun olmadığı da belirlendi. İmar rantı, vatandaş Efendi Can'ın şikâyetiyle ortaya çıktı. Ancak Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı'nca açılan soruşturma dosyası, bilirkişi raporları dayanak gösterilerek kapatıldı. İmara aykırı düzenlemeler ise İçişleri Bakanlığı'nın görevlendirdiği iki müfettiş tarafından tespit edildi. Blok planlamalarında usulsüz değişiklikler tek tek saptandı.

UĞUR YILDIRIM/SABAH
kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.