Bugünkü
Takvim

Şehir Üniversitesi'nde istifa depremi

İstanbul Şehir Üniversitesi'nin kurucuları arasında bulunan Fahrettin Altun, Burhanettin Duran, Medaim Yanık, "YÖK türbanla mücadelede sonuna kadar haklı" diyen ve 'in rektörlüğe getirilmesini protesto için üniversiteden istifa etti.

  • Güncel
  • 26.10.2015 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 26.10.2015 13:26
ABONE OL
Şehir Üniversitesi'nde istifa depremi
"YÖK türbanla mücadelede sonuna kadar haklı" diyen paralelci 'in İstanbul Şehir Üniversitesi'ne rektör yapılmasına tepki sürüyor. Üniversitenin kurucu üyelerinden Prof. Dr. Burhanettin Duran, Prof. Dr. Medaim Yanık, Doç. Dr. Fahrettin Altun, Şehir Üniversitesi'ndeki görevlerinden istifa ettiler.

İstanbul Şehir Üniversitesi'ne Paralel Yapının elemanı olan Ali atıf Bir'in atanması büyükü tepkilere neden olmuştu. Bir'in rektörlük görevine getirilmesine üniversitenin kurucu üyesi olan akademisyenlerden de tepki geldi. Prof. Dr. Burhanettin Duran, Prof. Dr. Medaim Yanık ve Doç. Dr. Fahrettin Altun, Şehir Üniversitesi'ndeki görevlerinden istifa ettiklerini açıkladı. Bir'in atanmasına tepki gösteren bir çok akademisyenin de istifası bekleniyor.

İstifa eden 3 akademisyen şu açıklamayı yaptı:

İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ'NDEN İSTİFA EDİYORUZ

Kurucuları arasında yer aldığımız ve yaklaşık 7 yıldır hizmet verdiğimiz İstanbul Şehir Üniversitesi'nden bugün itibariyle istifa ediyoruz.

İstanbul Şehir Üniversitesi, iyi, doğru ve güzeli aramak, insan, toplum ve doğayı anlamak, bu arayış ve anlayışın ürünü olan bilgileri tüm insanlıkla paylaşmak misyonu etrafında kurulmuştu. Bölgemizin ve Türkiye'nin saygın üniversitelerinden biri olma vizyonuyla öne çıkmak isteyen üniversitemiz, bu anlamda ciddi bir mesafe kat etti. Kısa bir süre içinde Türkiye yükseköğretim alanı içerisinde adından söz ettiren bir vakıf üniversitesine dönüştü.

İstanbul Şehir Üniversitesi'nin bu başarıyı elde etmesinde üniversite yöneticilerinin, akademik personelinin, öğrencilerinin ve idari kadronun emeklerinin ve fedakarlıklarının büyük bir etkisi oldu.

İstanbul Şehir Üniversitesinin 7 kişilik kurucu akademik kurulunun 3 üyesi olarak bizler, gelinen noktada üniversitenin kurucu felsefesinden uzaklaştığını görüyor ve bundan ciddi bir rahatsızlık duyuyoruz.

Üniversite Rektörlüğüne Ali Atıf Bir gibi İstanbul Şehir Üniversitesi'nin misyonu, vizyonu ve değerleriyle açık bir karşıtlık içinde olan, "YÖK türbanla mücadelede sonuna kadar haklı. Türban üniversiteye girerse Türkiye Şeriatla savaşı kaybeder" gibi ifadelerle anti-demokratik ve özgürlük karşıtı cephede yer alan ve bugüne dek "paralel devlet yapılanması"na destek veren bir ismin getirilmesini hiçbir şekilde kabul etmiyoruz.

Ve "biz yokuz" diyoruz.

Öğrencilerimizin, çalışma arkadaşlarımızın bizi anlayışla karşılayacağını umuyor, İstanbul Şehir Üniversitesi'nin bu dar boğazdan bir an önce çıkmasını temenni ediyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.


Prof. Dr. Burhanettin Duran

Doç. Dr. Fahrettin Altun

Prof. Dr. Medaim Yanık

kalan karakter 1000

apache apache

lan ali atıf, senin 3 kuruş beynin var sanıyordum, reklamcısın, demokrat görünümlüsün, adil yazılarında oldu, bu kadar dar kafalı olup nasıl bir eleştirmen olduğunu anlayamadığım için gün itibariyle yazılarını okumaktan sosyal medyada takip etmekten istifa ediyorum...
AKP nefreti seni de mi insanlıktan çıkardı, izin verme

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 27.10.2015 00:59

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.