Bugünkü
Takvim

Aşhane şahane

Üniversite hocası Dr. Mahmut Karaman, kendisini evsizlere adadı. "Aşhane" adını verdiği aracıyla her gece sokakta yaşayan kimsesizlere dağıtmaya başladı...

Aşhane şahane
İstanbul'da herkes evine çekildiğinde sokağa çıkan Sakarya Üniversitesi'nde görevli Yrd. Doç. Dr. Mahmut Karaman, kendi imkanlarıyla aldığı ve 'aşhane' adını verdiği aracıyla kimsesizlere ve ekmek dağıtarak büyük takdir topladı. Üsküdar'da yaşayan öğretim görevlisi Karaman, özellikle Taksim ve civarındaki evsizlerin durumundan çok etkilendi.

2 BİN BATTANİYE
Oğlu Mustafa Fazıl Karaman ile birlikte Taksim'den başlayıp, İstanbul'un tüm semtlerini dolaşarak evsizlere 2 bin civarında battaniye dağıttı. Ancak sadece onları ısıtmanın yetmeyeceğini düşünen Karaman, karınlarını doyurmak için de harekete geçti. Yaklaşık 80 bin lira harcayıp, 420 litre sıcak çorba kapasiteli "aşhane" adını verdiği bir araç yaptırdı. Aracın üzerine de "Komşum aç yatmayacak" yazdıran Karaman, 3 aydır evsizlerin karnını doyuruyor.


Fazıl Karaman, oğlu Mustafa Fazıl Karaman ile birlikte Taksim'den başlayıp, İstanbul'un tüm semtlerini dolaşarak evsizlere 2 bin civarında battaniye dağıttı. Ancak sadece onları ısıtmanın yetmeyeceğini düşünen Karaman, karınlarını da doyurmak için de harekete geçti, çorba dağıtmaya başladı.

"BU GÖNÜL İŞİ"
Her gece 500 bardak çorba dağıttıklarını anlatan Karaman, "Evsiz ve sokakta yaşayanların sevinci görülmeye değer. Her semte ulaşmak için tabi ki gönüllülerin desteğini bekliyoruz. Aracın mazotu, bardak, ekmeği, çorbasını da aynı şekilde kendi aramızdaki organizasyonla sağlıyoruz. Bu gönül işi" dedi. Aşhane, her gece Eyüp Cami avlusu, Aksaray-Metro İstasyonu, Fatih-Saraçhane Parkı, Beşiktaş Parkı, Üsküdar Davut Kadı Cami avlusu ve Harem Parkı'nda yaklaşık 500 kişiye ulaşıyor...

Ulaş ÖZDEMİR

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.