Bugünkü
Takvim

İşte son i!

lere 10 gün kala araştırma şirketleri bir bir sonuç açıklıyor. Konsensüs ve yöneticileri ulaştıkları sonuçları paylaştılar. Konsensüs'e göre 8 Haziran ile 1 Kasım arasında bir fark olmayacak, Genar'a göreyse 'nin tek başına iktidarına ramak kaldı.

  • Güncel
  • 21.10.2015 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 22.10.2015 00:22
ABONE OL
İşte son seçim anketi!
Konsensüs araştırma şirketi, 2000 denekle 85 çevresinde yaptığı araştırmanın sonuçlarını Yavuz Oğhan'a anlattı. Konsensüs'ün Genel Müdürü Murat Sarı 'nin oyunu yaklaşık iki puan arttırdığını ancak tek başına iktidarı yakalayamadığını söyledi.

"Araştırma sonuçları bize 7 Haziran'a göre partilerin oy oranlarında çok bir fark olmadığını gösteriyor. Ankara bombalaması Ak Partiyi olumsuz etkiledi. Güneydoğu'daki çatışmalı süreç de HDP'yi. MHP'nin seçim sonrası uyguladığı stratejinin oy kaybettirdiğini görüyoruz. CHP ise özellikle patlama sonrası seçmen sayısını arttırıyor."

AK Parti: 43 272 Milletvekili

CHP: 28,6 146 Milletvekili

MHP: 13,1 57 Milletvekili

HDP: 11,9 75 Milletvekili

DİĞER: 3,4w

Hata payı artı eksi %2

'CHP SÜRPRİZ YAPABİLİR'
Konsensüs araştırmasına göre CHP'de gözle görünen bir artış var. MHP'de ise erime. Konsensüs Güneydoğudaki çatışmalı sürecin HDP'yi de aşağı çektiğine ilişkin bulgulara ulaşmış araştırmasında. Ancak Ak Parti için seçmen nabzını ölçen 'ın bulguları farklı.

'TEK BAŞINA İKTİDARA RAMAK KALDI'
Genar'ın AK Parti bulgusu Konsensüs'ün yarım puan üzerinde. Ancak CHP bulgusu Konsensüs'e göre 3.3 puan aşağıda. Tabloyu Genar'ın Başkanı İhsan Aktaş yorumladı.

"Bu seçimde CHP tahminleri araştırma şirketlerinin bir bölümünü mahcup edecek. Bölgede katılım düşerse HDP'nin oy oranında aşağı doğru bir yöneliş olabilir ama baraj tehlikesi yok. MHP ise tabanın 'iktidar' talebine yanıt veremediği için 7 Haziran'a göre aşağıda görünüyor."

AK Parti: 43,5

CHP: 25,3

MHP: 14,5

HDP: 13,3

HATA PAYI ARTI EKSİ % 1
Genar Başkanı İhsan Aktaş'a göre de ortaya çıkan tabloda tek başına iktidar bıçak sırtı. Aktaş AK Parti için tek başına iktidara "Ramak kalma" hali var dedi ve şöyle devam etti "AK Parti bugünden itibaren kendisini bir puan attırmaya kodlamış durumda. Tek başına iktidar olması için bir puana ihtiyacı var. AK Partinin iktidar olup olmaması, ramak kalması tarifi vardır ya, kesinlik yok, ramak kalma hali var."

Her iki araştırma şirketinin yetkilisi de yurt dışından gelecek oyların kritik illerde önemli sonuçlar doğurabileceğini söyledi. Bir de parlamento dışında kalan partilerin 7 Haziran'a göre çok daha az seçmenden oy alacağı tahminini yaptılar.

kalan karakter 1000

veysi veysi

oylarımseninakp

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır15
cevapla 22.10.2015 11:02
dogan dogan

akp nin bir puanla iktidarı kaybetmesini istemiyoruz, etemeyin yapmayın kesenin agzını biraz daha açın emeklilere bayram ikramiyesini birde siz düşünün oylar emelide varsın chp bu vaadi bizden çaldı desinler

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır8
cevapla 22.10.2015 09:10

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.