Bugünkü
Takvim

Mahkeme Külliye kararını verdi

Ankara 26. Asliye Hukuk Mahkemesi, TMMOB'a bağlı meslek odalarınca arazisine inşa edilmesiyle ilgili Atatürk'ün vasiyetinin ihlal edildiği iddiasıyla açılan davanın reddine karar verdi.

  • Güncel
  • 20.10.2015 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 20.10.2015 12:05
ABONE OL
Mahkeme Külliye kararını verdi
Ankara 26. Asliye Hukuk Mahkemesince, TMMOB'a bağlı meslek odalarınca (AOÇ) arazisine inşa edilmesiyle ilgili Atatürk'ün vasiyetinin ihlal edildiği iddiasıyla açılan davanın reddine karar verildi.

Duruşmaya, davacı odaların temsilcileri, müdahillik talebinde bulunanlar ile Başbakanlık, Maliye Bakanlığı, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve tarafların avukatları katıldı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi avukatı Mehmet Ali Alan, Medeni Kanun gereği davanın husumetten reddini talep etti. Davalıların ve müdahillerin davada menfaatleri bulunmadığını belirten Alan, "Eda davası açılacak hallerde tespit davası açılamaz, Medeni Kanun'un 499 ve Borçlar Kanun'un 243. maddesine göre ölüme bağlı tasarrufun iptali veya tasarrufu istenir. Ayrıca Ankapark'ta yine amacına uygun olarak gezi, eğlence ve dinlenme yeri olarak yapılmıştır" dedi.

Maliye Bakanlığı avukatı ise malik olmadıkları için Bakanlığa husumet yöneltilemeyeceğini ve davanın reddini istediklerini belirtti.

Davacı Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, davada taraf olmak için Atatürk'ün yakını olmaya gerek olmadığını kaydetti.

Tezcan Karakuş Candan, "Tüm Türk halkı olarak bize emanet edildi, hepimiz bundan zarar görüyoruz. Ankapark denilen yer, ticari bir alandır ve bugün orada Cumhuriyetin belleği katledilmektedir. Burada hepimiz mağduruz" dedi.

Hakim Asuman Ada Şahin, davanın reddine karar verdiğini belirterek, "Davanın reddine karar veriyoruz. Anayasa Mahkemesi'nin kişi bakımından yetkisizlik nedeniyle verdiği emsal kararı var. Atatürk'ün vasiyetine hepimiz sahip çıkmak zorundayız" diye konuştu.

kalan karakter 1000

yunus yunus

sayın cumhurbaşkanım külliyede güle güle oturunuz 2019 yılına kadar siz bu ülkenin devlet başkanısınız.

Aynı Görüşte misiniz?
evet21
hayır0
cevapla 20.10.2015 16:13
murat murat

rahmetli Atatürk yaşasaydı beştepeye hayran kalırdı türkiyeye böyle bir eser kazandırdığı için sayın erdoğana teşekkür ederim.

Aynı Görüşte misiniz?
evet27
hayır0
cevapla 20.10.2015 16:12
ilker ilker

Atatürk olsa recep tayip erdoğana teşekkür ederdi.

Aynı Görüşte misiniz?
evet16
hayır0
cevapla 20.10.2015 16:08
vatanım vatanım

Kendileri bir şey üretemiyor yapılanı da yıkmak için uğraşıyor nasıl türkiyeli, nasıl vatandaştır

Aynı Görüşte misiniz?
evet22
hayır1
cevapla 20.10.2015 14:40
Haydar Haydar

kansız soysuz siyaset yapanlar C.Başkanlığı külliyesini; kopasıca dilinize doladınız ulen Ülkemin Milletimin Devletimin şerefidir ne güzel mekan oldu bugün şu anki C.Başkanımız Sayın Tayyip Erdoğan kardeşim yarın sizlerden biri geldiğinde şimdiye kadar böyle bir eser yaptırmadınız örümcek kafalılar sizler iktidar olamazsınızda olunca külliyeyi yıktıracakmısınız ne kadar beyinsiz at gözlüklü sağır kulaklı siyasetçiler.Yinede 1 kasımda AK Parti iktirar olacak İnşallah ozaman iyice çatlan patlan meymenetsizler.

Aynı Görüşte misiniz?
evet30
hayır1
cevapla 20.10.2015 13:45

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.