Bugünkü
Takvim

EGM'ye güvenlik için teknolojik destek

(SSM), nün (EGM) Türkiye genelinde görev yapan bomba imha ekiplerince kullanılmak üzere, orta boy 100 bomba imha robotu tedarik çalışmalarının başlatıldığını, Aselsan AŞ ile 19 Ekim'de "Bomba İmha Robotu Projesi Sözleşmesi" imzalandığını bildirdi.

  • Güncel
  • 19.10.2015 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 19.10.2015 19:08
ABONE OL
EGM'ye güvenlik için teknolojik destek
SSM'den yapılan yazılı açıklamaya göre, EGM'nin Türkiye genelinde görev yapan bomba imha ekiplerince kullanılmak üzere, gece ve gündüz her türlü arazi ve iklim koşullarında kullanıma uygun, paletli hareket sistemine sahip, ekiplerin manevra kabiliyetiyle uyumlu, nakliyesinde ve görev yerine intikalinde kullanılmak üzere 16 hafif zırhlı araç ve iki kişi tarafından taşınabilir orta boy 100 bomba imha robotu tedarik çalışmaları SSM tarafından başlatılarak, Aselsan AŞ ile 19 Ekim'de "Bomba İmha Robotu Projesi Sözleşmesi" imzalandı.

Aselsan tarafından üretilecek olan bomba imha robotları, yüksek hareket kabiliyetine sahip dayanıklı bir araç platformu üzerine göreve özel değişik faydalı yüklerin kolaylıkla entegre edilebildiği, ayarlanabilir otonomi seviyelerine sahip, modüler kontrol konsolu ile uzaktan komuta edilebilen son teknoloji ile donatılmış yeni nesil bir ürün ailesi. Robotların uluslararası birlikte çalışabilirlik standartlarına uygun esnek mimarisi sayesinde, araçlara yeni görev senaryoları ve faydalı yükler kolaylıkla entegre edilebiliyor.

EGM'YE İKİ İNSANSIZ HAVA ARACI

Açıklamada ayrıca, EGM tarafından icra edilen güvenlik uygulamaları kapsamında, gece ve gündüz şartlarında keşif, gözetleme, sabit/hareketli hedef tespiti ve takibi amacıyla görüntü istihbaratı yapabilen EO/IR kamera faydalı yüküne ve tam otomatik taksi kabiliyetine sahip, en az 20 saat havada kalabilen, faydalı yüklerden elde edilen bilgileri yer sistemlerine iletebilen, verilerin analizini yapabilen bütünleşik iki İnsansız Hava Aracı (İHA) Sistemi'nin tedarik çalışmalarının da SSM tarafından başlatıldığı kaydedildi.

Bu kapsamda, 31 Ağustos'ta proje başlama kararının alınmasını müteakip teklif değerlendirme ve sözleşme görüşmeleri tamamlanarak, Baykar Makina Sanayi ve Ticaret AŞ ile 15 Ekim'de "EGM Taktik İHA Tedarik Sözleşmesi" imzalandığı bildirildi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.