Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 18.10.2015 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 18.10.2015 17:56
ABONE OL

"Türkiye'nin yükünü üstlenmek gerek"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı 'i kabul etti. Erdoğan ve Merkel, nda açıklama yaptı.

Türkiye'nin yükünü üstlenmek gerek
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı 'i kabul etti. Görüşmenin ardından ikili, ortak basın açıklaması yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmalarından satırbaşı;
Önemli konu başlıklarımızdan bir tanesi mültecilerin şu andaki gerek Türkiye'deki durumu gerekse Batı'ya olan yönelişidir. Bu konuda külfet paylaşımı üzerinde değerlendirmemiz oldu. Türkiye'nin bu konuda üstlendiği yükü kendileri (Merkel) de ifade etmek suretiyle 'Türkiye'ye yardımcı olmamız gerekir' dediler."

(Merkel ile) Türkiye-AB ile ilgili fasıllar üzerindeki çalışmaları değerlendirme imkanımız oldu. Gerek 15, 17, 23, 24 ve bu noktada 31. fasıllar üzerinde değerlendirme yaptık. Gerek Almanya'nın, Fransa'nın, İngiltere'nin, İspanya'nın, bu tür ülkelerin bu konudaki desteğini kendilerinden özellikle rica ettim.

Merkel'in açıklamalarından satırbaşı;
İki ülke arasındaki ilişkiler güçlendirilecek.

Türkiye'nin bugüne kadar 2 milyon mülteciyi kabul ederek çok büyük, zor bir görevi üstlendiğinin bilincinde olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Burada tabii ikili menfaatler çerçevesinde bütün bu saydığım süreçlerle ve gelişmelerle bağlantılı olarak da bir mülteci hareketinin olduğunu, bu mülteci hareketinin çoğalabileceğini ve bu mülteci hareketinin de Türkiye üzerinden Avrupa Birliği'ne akacağını görebiliyoruz.

Bu alanda da Türkiye'nin yükünü mutlaka birlikte üstlenmek gerektiğini, Türkiye'ye burada destek olunması gerektiğini savunuyoruz.

İkili düzeyde ele alarak takvim oluşturularak bu konunun hızlandırılması için Almanya olarak destek vereceğiz. Türkiye'nin yüküne destek olacağız ve olayın daha farklı ilerleyeceğini düşünüyorum.

İkili görüşmeleri ele aldık farklı alanlarda çalışmalar yapılacak.