Bugünkü
Takvim

Sınırı aştılar

Rus uçaklarının radar kilitlemesi ve füze sistemlerinin tacizlerinden sonra dün sınırı geçen bir insansız hava aracı vuruldu. Rus olduğu iddia edilen 'nın Gaziantep, ve Urfa hattındaki hudut birliklerini kayda aldığı öğrenildi

Sınırı aştılar
Suriye sınırında yapılan hava ihlallerine dün bir yenisi eklenirken tüm uyarılara rağmen sınır içinde uçuşunu sürdüren bir insansız hava aracı jetlerimiz tarafından düşürüldü. Genelkurmay Başkanlığı, Türk hava sahasına giren ve hangi ülkeye ait olduğu belirlenemeyen bir insansız hava aracının düşürüldüğünü duyurdu. Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinden duyurduğu olayda, Suriye sınırında uçan hava aracının üç defa ikaz edilmesine rağmen hareketlerine devam ettiği belirtilirken "Sınırda devriye görevi icra eden uçaklarımız tarafından angajman kuralları çerçevesinde ateş edilerek düşürülmüştür" bilgisi paylaşıldı.

PARÇALAR ANKARA'YA GİTTİ
Vurulan hava aracının "İnsansız Hava Aracı" () olduğu belirlenirken, olayın saat 12.30 sıralarında ve 'in güneyinde meydana geldiği belirtildi. Türkiye sınırları içinde düşen İHA'nın PYD'nin kontrolünde olan bölgeden Türk hava sahasına girdiği öğrenildi. İkazlara rağmen Türk hava sahasını terk etmeyen İHA, F-16'lardan atılan havadan havaya füzelerle vuruldu. Kilis'in Deliosman Köyü yakınlarına düşen hava aracının ardından inceleme yapmak üzere bölgeye askeri birlik gönderildi. Vurulan İHA'nın parçalarını inceleyen askerler, an be an Genelkurmay Harekat Daire Başkanlığı'na da bilgi verdi. Aracın parçaları incelenmek üzere Ankara'ya gönderildi. Yapılan belirlemelere göre aracın daha önce Ukrayna'da düşürülen Orlan-10 tipi İHA olduğu anlaşıldı. Rus yapımı olduğu bilinen araç için Rus yetkililer İHA'nın kendilerine ait olmadığı açıklamasını yapmıştı. Askeri kaynaklardan alınan bilgilere göre aracı hudut birliklerini gözlemlediği belirtildi. Özellikle son dönemde aktif olan Gaziantep 1. Hudut Alayı, Kilis 2. Hudut Taburu ve Şanlıurfa 3, Hudut Alayı'na bağlı karakollar ile Gaziantep 5. Zırhlı Tugayı'nın kayıt altına
alındığı anlaşıldı.

UKRAYNA'DA DA DÜŞÜRÜLMÜŞTÜ
Kilis'te düşürülen insansız hava aracının aynısı Ukrayna'daki olaylarda da düşürülmüştü (üstte). Ukrayna'nın Ruslar'a ait olduğunu belirttiği araç için Rus makamlar ise 'Bizim değil' demişti. Ancak Orlan-10 isimli bu araç Rus yapımı bir İHA olarak tanınıyor.

FÜZELER 3 KEZ ATEŞLENMİŞTİ
Angajman kurallarının değişmesiyle birlikte Türkiye ilk olarak 16 Eylül 2013 tarihinde Türk hava sahasını ihlal eden Suriye'ye ait M-17 savaş helikopterini düşürdü. ile ikinci kriz ise 23 Mart 2014'te yaşandı. Hatay Yayladağı üzerinde Türk hava sahasına giren iki adet Suriye savaş uçağı, hemen ikaz edildi. Uçaklardan biri, Türkiye sınırı içinde uçmaya devam etmesi üzerine düşürüldü. Vurulan uçak Suriye tarafına düşmüştü. 16 Mayıs'ta ise Türk hava
sahasında uçan bir İHA vurulmuştu.


ABD: RUSYA'NIN RUSYA: BİZİM DEĞİL
Vurulan İHA'nın kime ait olduğu resim olarak belirlenemezken, ilk açıklama Ruslar'dan geldi. Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, kendilerine ait İHA'ların Suriye'nin kuzeyinde planlandığı şekilde uçmaya devam ettiğini söyleyerek, düşürülen İHA'nın kendilerine ait olmadığını belirtti. ABD'li yetkililer düşürülen İHA'nın Rusya'ya ait olduğunu iddia ederken Ruslar'ın ise bunu yalanlayacağı belirtildi.

CASUS UÇAK VURULDU
Boş ağırlık: 6 kg
Dolu ağırlık: 15 kg
Motor: Benzinli A-95
İniş: Paraşütlü
Hız: 90-150 km/s
Uçuş süresi: 16 saat
Merkezden uzaklaşma mesafesi: 140 kilometre
Menzil: 600 kilometre
İrtifa: 5000 metre
Çalışma ısısı aralığı: -30 +40 derece aralığı

Düşürülen aracın parçaları incelenmek üzere Ankara'daki yetkililere gönderildi.


kalan karakter 1000

KARTAL KARTAL

ehhhhhh artık türkün gücünü göstermenin zamanı geldide geçiyor hadi hayırlısı................

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 17.10.2015 14:49
mehmet mehmet

ayı ivan kendinize gelin bu ülkeyle dedeleriniz baş edemedi siz sarhoşlar sürüsü zaten baş edemezsiniz. elinizde üç beş çürük demode olmuş silaha güvenmeyin bu halk kremline girer o sarayı bu ülke başınıza yıkar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır0
cevapla 17.10.2015 11:02
MUSTAFA MUSTAFA

Şerefsiz Rusya ve İran katil Esadı destekleyip binlerce Müslümanı katlettiniz. Bunların hesabı İnşallah öbür dünyaya kalmaz bu dünyada ödersiniz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır0
cevapla 17.10.2015 08:27
ali ali

uyaniklar askeri birliklerin nerede oldugunu ogrenmek olurda lazim olur ayagina bence hani hangi ulkenin ucagi olursa olsun yanlis yaptimi indirilmesi lazim 1 kez ikaz vermis olursun bak bidaha deneye biliyormu

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır0
cevapla 17.10.2015 02:49

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.