Bugünkü
Takvim

'da HDP'li belediyeye büyük tepki

'da cuma namazı sonrasında caminin önünde toplanan bir grup, Yenişehir Belediyesince asılan afişe tepki gösterdi.

  • Güncel
  • 16.10.2015 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 16.10.2015 19:06
ABONE OL
Diyarbakır'da HDP'li belediyeye büyük tepki
'da, cuma hutbesinde, başkanı DBP'li olan Yenişehir Belediyesince "çocuk gelinlere dikkati çekmek" için billboardlara asılan ve tepki üzerine kaldırılan afişle ilgili eleştiride bulunulmasına tepki gösteren kişiye, cemaat izin vermedi.

Merkez Sur ilçesindeki tarihi Ulucami'de cuma hutbesinde, kaldırılan afiş gündeme geldi. Hutbede afişin eleştirilmesi üzerine tepki gösteren bir kişi, cemaat tarafından camiden çıkarıldı.

Hutbenin tamamlanmasının ardından cuma namazı kılındı.

Bu arada cuma namazı sonrasında caminin önünde toplanan bir grup, Yenişehir Belediyesince asılan afişe tepki gösterdi.

Bir süre slogan atıp tekbir getiren grup, daha sonra dağıldı.

Hutbeyi okuyan Ulucami İmamı Mehmet Sait Yaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hutbede "Peygamber ve hicret" konusunun işlendiğini hatırlattı.

Peygamberler şehrinde Hazreti Muhammed'e yapılan hakarete sessiz kalamayacaklarını vurgulayan Yaz, "Hutbede herhangi bir kişi, kuruluş ve partiyi kastetmeksizin hakaret eden zihniyeti telin ettik. Bu zihniyet kime ait olursa olsun hataya karşıyız, insana değil. Çünkü insan Allah'ın ayetidir" ifadelerini kullandı.

Çocuk yaşta evlendirilenlere tepki için hazırlandığı belirtilen afişe, bu nedenle tepkisini dile getirdiğini belirten Yaz, "Başka bir resim bulamaz mıydınız? Aynı karikatürü almış, altına yazıyı yazmış. Bu düpedüz peygambere hakarettir" diye konuştu.

"PEYGAMBERİMİZE HAKARET EDEN ZİHNİYETİ TELİN ETTİM"
"Hutbe esnasında bir kişi, 'Allah'ın ayetleriyle alay edenleri de telin ediyoruz' şeklinde ifade kullandı ve bunu birkaç kez tekrarladı" diyen Yaz, bunun üzerine cemaatten bir kişinin "Niye hutbeyi kesiyor ve burada peygambere hakaret edenleri savunuyorsun" diye tepki gösterdiğini kaydetti.

Daha sonra bir kişinin cemaati galeyana getirmek istediğini aktaran Yaz, "Amacım herhangi bir kuruluşu, siyasi partiyi kastederek hakaret etmek değildi. Peygamberimize hakaret eden zihniyeti telin ettim. Bunun benim en doğal hakkım olduğuna inanıyorum" dedi.kalan karakter 1000

vatandaş vatandaş

müslüman olmadıklarını zaten biliyorduk fakat bu kadar kansız olduklarını bilmiyorduk yazıklar olsun

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 17.10.2015 12:02

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.