Bugünkü
Takvim

Abdullah Gül'den Yaşar Kemal mesajı!

, Yaşar Kemal'in Türkiye edebiyatını en yüksek noktalara taşırken bir aydın olarak özgür ve bağımsız duruşuyla, insani değerlerin yüceliğinden taviz vermeksizin ve toplumsal sorumluluk bilinci içerisinde hep barıştan yana olduğunu ve barışın dilini kullandığını belirtti.

  • Güncel
  • 28.02.2015 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 28.02.2015 21:40
ABONE OL
Abdullah Gül'den Yaşar Kemal mesajı!
Gül, Yaşar Kemal'in vefatı nedeniyle yaptığı açıklamada, başta Kemal'in eşi Ayşe Semiha Baban olmak üzere herkese başsağlığı dilerken, "Hastalığı boyunca düzenli olarak Ayşe Hanım'ı arayarak durumunu takip etmiş, umutla iyileşmesini beklemiştim. Maalesef olmadı" ifadelerini kullandı.

Abdullah Gül, Kemal'in vefat haberini alır almaz Baban'a ulaşarak, başsağlığı ve sabır dileklerini ilettiğini belirtti.

Yaşar Kemal'in Homeros'tan Dede Korkut'a, Kürt destanlarından Yunus Emre ve Karacaoğlan'a, Evliya Çelebi'den Sait Faik'e uzanan edebi zenginliği günümüz süzgecinden geçirerek evrensel ve anıtsal eserlere dönüştürdüğünü vurgulayan Gül, şunları kaydetti:

"Edebiyatımızı en yüksek noktalara taşırken bir aydın olarak özgür ve bağımsız duruşuyla, insani değerlerin yüceliğinden taviz vermeksizin ve toplumsal sorumluluk bilinci içerisinde hep barıştan yana oldu, barışın dilini kullandı. 2008'de Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü'nü kendisine tevdi ettiğim törende yaptığı konuşmada, '… Bugün de sonsuz düşler kuruyorum. Düş gücünü yitiren insanın hiçbir umudu kalmaz… Ben onun için yazıyorum, sevgi için, dostluk için, savaşa düşmanlık için yazıyorum. İyi şeyler için yazıyorum yoksa gerisi ne olacak yani. Her şey ölümlüdür… İnsanın içindeki vicdan ölümlü değildir, içindeki sevgi ölümlü değildir' demişti. Yarattığı eserlerin hepimizin düşleri ve umutları olmaya devam edeceği ve içimizdeki sevgiyi ve vicdanı ayakta tutacağı inancıyla kendisine Allah'tan rahmet diliyorum. Mekanı cennet olsun."

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.