Bugünkü
Takvim

Kara HeSaBCı

'nin eski yöneticisi, kirli çarkı anlattı: Yüzde 25 komisyonla para tertemiz

ABONE OL
Kara HeSaBCı
Dünya finans devi olmakla övünen İngiliz 'nin kara para aklarken yüklü miktarda komisyon aldığı ortaya çıktı. CEO Stuart Gulliver, İsviçre'deki hesaplar üzerinden vergi kaçırılmasına sebebiyet verdikleri için bir hafta içinde 3. kez özür diledi. Yönetim Kurulu Başkanı Flint ise İngiltere Parlamentosu'nda vekillere sorumluluktaki payını kabul etmeye hazır olduğunu açıkladı.

KOMİSYON PEŞİN

Eski üst yöneticilerden biri, 2012 yılında HSBC'yi ABD'ye ihbar etti. Bu kişi, bankanın bu konudaki organizasyonunu şöyle anlattı: Biri, 5 milyar dolarlık kara parasını ülkesine götürmek istediğini söylediği anda HSBC devreye girer. Yüzde 25, yani 1 milyar doları banka olarak biz peşin alırız. Vergi uzmanı12 kişilik tim, paranın istenilen ülkeye resmi paraymış gibi girdisini sağlar. Bankanın, 203 ülkeden yatırılan 100 milyar doları, İsviçre'de gizli hesaplarda tutarak müşterilerinin vergi kaçırmasına yardımcı olduğu ileri sürülmüştü.

kalan karakter 1000

Yorumcu Yorumcu

Çalışırken aynı itirafı neden yapmamış

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 27.02.2015 13:53
misafir misafir

paralar neden hep isviçre bankalarına yatar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 27.02.2015 09:19
ibilgili ibilgili

türkiyedeki faliyetleride incelensin.faizler düşmesin diye el altından dolar alıyordu

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 27.02.2015 08:23

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.