Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 19.02.2015 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 19.02.2015 14:21
ABONE OL

Ortaca'daki domates seralarını vurdu

Muğla'nın Ortaca İlçesi'nde, seralarda domates yetiştiren çiftçiler, fırtınayla birlikte gece hava sıcaklıklarının sıfırın altında 7 dereceye kadar düşmesiyle sabaha kadar nöbet tuttu. Gece yaşanan nedeniyle seralarda soba yakan üreticiler; domates bitkisinin soğuk hava nedeniyle strese girdiğini, böyle giderse ürün veriminin düşeceğini söyledi.

Ortaca'daki domates seralarını don vurdu
Ortaca'da gece saatteki hızı 80 kilometreyle kadar ulaşan fırtına, hayatı olumsuz etkiledi. Fırtına nedeniyle ağaç dalları kırıldı, bazı çatılar uçtu. Meteoroloji yetkilileri, fırtınanın bu gece de etkili olacağını belirtti. İlçede hava sıcaklıkları da düştü. Gece eksi 7 dereceye kadar düşen hava sıcaklıkları ve sonrası ağaçlarda ve evlerin çatı ve pencere altlarında sarkıtlar oluştu. Özellikle seralarda domates üretenlerinin gözüne uyku girmedi. Sabaha kadar seralardaki sobaların başında nöbet tutan üreticiler, günün ilk ışıklarıyla rahat nefes altı. Ancak soğuk hava ve fırtına bazı seralara zarar verdi.

SİGORTASIZ ÜRÜN İÇİN DESTEK İSTENECEK

Ortaca Ziraat Odası Başkanı Salim Çöllü, "Önceki soğuklarla ilgili olarak zarar tespit çalışmalarımız devam ederken, olumsuz hava şartları tekrar geri geldi. Gece seracılar sabaha kadar ayaktaydı. Fırtınayla beraber don olayı yaşandı. Birçok serada buzlanma nedeniyle naylonlarda kesikler oluştu. Çiftçimizin zararı büyük. Bugünkü ve birkaç gün daha sürecek olan fırtına ve don durumunu önceden üreticilerimize bildirdik. Seracılarımız, kısmen de olsa tedbirlerini aldılar. Sigortasız ürünler için devlet desteği başvurusu yapacağız. Don sonrası yapılacak incelemelerle ne kadar dekar zarar olduğu ortaya çıkar" dedi.

"BU YILDA ZARAR EDECEĞİZ GİBİ GÖRÜNÜYOR"

Ürenleri zarar görmesin diye domates seralarında sabaha kadar uyumadan nöbet tutan üreticiler, "Hava sıcaklığı gece eksi 6-7'ye kadar düştü. İçeride sobaları yaktık, ürünlerimiz kurtuldu. Sabaha kadar hiç uyumadık. Dışarıdaki ağaçlarımız ise buz tuttu. Maliyetler arttı, fırsatçılar iş başında. Ama çiftçinin halini gören yok. Meteoroloji soğuklar devam edecek diyor, durum kötü. Süren soğuklarla birlikte domates bitkisi strese giriyor, çiçek açmıyor. Böyle giderse ürün verimli olmaz. Bu yılda zarar edeceğiz gibi görünüyor" diyerek dert yandı.