Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 17.02.2015 00:00
  • Son Güncelleme: 17.02.2015 11:21

darbecilere tek laf etmedi

Geçtiğimiz günlerde Fransız haber ajansı AFP’ye verdiği röportajda Türkiye’deki siyasi yönetimi yerden yere vuran yazar , ’da katıldığı kitap fuarında darbeci Sisi ve yönetimine karşı tek bir kelime etmedi.

Orhan Pamuk darbecilere tek laf etmedi
Fransız haber ajansı AFP'ye verdiği röportajda Türkiye'de 'otoriter askerlerin dışarı itildiğini', onun yerine 'otoriter ve İslamcı bir hükümetin' geçtiğini iddia ederek Türk hükümetini sert bir dille eleştiren , 2013 yılında seçilmiş Mursi hükümetine darbe yaparak yönetime gelen Sisi Cuntasına, yapılan insan hakları ihlalleri ve işkencelere tek bir söz söylemedi. Yenişafak'ın haberine göre, Pamuk, Kahire Kitap Fuarı'nda katıldığı bir etkinlikte yaptığı konuşmada, yine Türk tarihindeki darbelerden bahsederken, 'daki darbeyi yok saydı.

ŞÖHRET NOBEL'LE GELDİ

Türkiye karşıtı yayınları ile bilinen Mısır gazetesi El-Şuruk'da yer alan habere göre Pamuk, 14 Şubat'ta davetli olarak katıldığı Kahire kitap fuarının açılış konuşmasında dünya çapındaki şöhretini 2006 yılında aldığı Nobel ödülü ile kazandığını ifade ederek şunları kaydetti: "Türkiye'de meydana gelen çok sayıda darbe roman ve hikâyelerin yazımında yaratıcılığı olumsuz etkiledi. Okuma yazma oranında eksiklikler sebebiyle edebi hayatın gelişimi durdu" dedi.

DARBENİN BAŞKENTİNDE
Mısır'da demokrasi ile seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi yönetimine 3 Temmuz 2013 tarihinde Genelkurmay Başkanı Abdülfettah es-Sisi tarafından askeri darbe yapılmıştı. Darbenin başkentinde Türk yönetimine sert eleştirilerde bulunan Pamuk, Mısır yönetimi hakkında en ufak bir eleştiri yöneltmedi.

OTORİTER İSLAM İDDİASI

AFP'ye röportaj veren Orhan Pamuk, AK Parti'nin demokrasinin olmazsa olmazı kuvvetler dengesini yerle bir ettiğini savunarak, "Türkiye, sadece seçimlerin yapıldığı fakat insan haklarına saygının, ifade özgürlüğünün her gün ihlal edildiği bir demokrasi" şeklinde konuşmuştu. Türkiye'de 'otoriter askerlerin dışarı itildiğini', onun yerine 'otoriter ve İslamcı bir hükümetin' geçtiğini iddia eden Pamuk, siyasal İslam'ın gizeminin yolsuzluk suçlamalarının inandırıcılığından dolayı kaybolduğunu öne sürdü.

Kaynak: Yenişafak

kalan karakter 1000

Arif Arif

Bunun gibilerin kökü dışarıda olduğu için memleketin nimetlerinden yararlanırlar, sonra da memlekete söverler, tanzimatta da böyleydi bu tipler, Cumhuriyet devrinde de her zaman böyleleri çıkar...

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 17.02.2015 20:46
Hakki Hakli Hakki Hakli

Orhan Yamuk gibiler beton kafali anti-demokratlar!
Bugün darbecilerin baskenti Kahire'de, yarin komünist diktatörün Pjöngjang'inda imza günü düzenler! Ertesi gün gönlündeki karasevda Tel Aviv'de Natanyahu ile poz verir!

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 17.02.2015 20:19
yavuz selin yavuz selin

adam ateist.müslümanlığın düşmanı.o yüzden türkiyeyi eleştiriyor.demokrasi olmadığından değil.tayyip düşmanlığı da müslüman düşmanlığından kaynaklanıyor.bunun gibiler öbür tarafa gidince ne yapacaklar onu düşünsünler

Aynı Görüşte misiniz?
evet18
hayır3
cevapla 17.02.2015 12:39

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.