Bugünkü
Takvim

Peki ya asıl azmettiriciler?

Geçmişte toplumu zehirleyen filmlerinin misyonunu kimse tartışmazken şimdilerde Doğan medyası onlara benzer larla bu faaliyeti sürdürüyor

  • Güncel
  • 16.02.2015 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 16.02.2015 17:04
ABONE OL
Peki ya asıl azmettiriciler?
Vahşice katledilen üniversite öğrencisi Aslan cinayetinin konuşulduğu bugünlerde herkes toplumda birilerine suç isnat ederken toplumun nasıl bu hale geldiği sorusuna cevap bulunmaya çalışılıyor. Oysa bu tarz ahlaki yozlaştırma faaliyetlerinin seneler öncesinden başladığını görebiliyoruz. Geçmişte filmleri, şimdilerde ise Doğan medyasının yürüttüğü misyon bunun temelini oluşturuyor. Örneğin, minibüs şoförü 'ın dolu filmini hala haftada üç gün ekranlarda görebilmek mümkün. Filmde Kemal Sunal'ın "Bir ona bir ona" muhabbetiyle verilen mesaj ise ibretlik… Kadınların peşinde pervane olduğu minibüs şoförünün o konudaki "beceriksizliği" ile alay edilen bir film. Kadın konusunda beceriksiz bir minibüs şoförü imajına dayandırılan bu sözde komedi filminin ve benzeri filmlerin topluma verdiği zararı kimse sorgulamıyor. Özellikle kadın dernekleri ve sivil toplum kuruluşları buna hiç itiraz etmedi.Bütün bunları ele aldığımızda Özgecan'a tecavüz etmeye kalkışıp sonra da vahşice öldüren bir minibüs şoförünün de Kemal Sunal'ın o filmiyle büyüdüğünü hatırlatmakta fayda var. Sırf bu film bile Türkiye'de toplumun medya üzerinden nasıl "kirletildiğinin" göstergesi... Kadınların "avlamak" için yarıştığı "minibüs şoförü" imajıyla bilinçaltlarına nasıl bir fantezi virüsü sokularak meselenin meşrulaştırıldığı ortada.

Bu gibi sözde komedi filmleri ve günümüz dizileriyle bir neslin ahlakı yozlaştırıldı. Özellikle Doğan medyası bu konuda kimseye papuç bırakmıyor. Hergün çeşitli fantazilerle verdiği Haydar Dümen yazıları, Hürriyet gazetesinin Özgecan cinayeti bahanesiyle dün bütün gün manşette tuttuğu bilinçaltı dolu haberi bunun en iyi örneği.


kalan karakter 1000

yeliz yeliz

16.09.2012 eşimi trafik kazasında kaybettim hakime hanımdan adalet istedim benim caım yandı başkalarının canı yanmasın dedim o da aranız da anlaşın dedi türkiyde yaşıyoruz adalet istiyor suçlular cezasını çeksin dilerim ki idam gelir özgecan larımız ölmesim

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır2
cevapla 17.02.2015 08:22
alı gulce alı gulce

kemal sunala dıl uzatmadan once fatmagul ve behlul'e bakın

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır8
cevapla 16.02.2015 18:16

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.