Bugünkü
Takvim

Özgecan soruşturmasında avukat krizi

Mersin'in Tarsus İlçesi'nde vahşice öldürülen 'ın katil zanlılarından birinin ifadesi avukat nezaretinde alınamadığı için 3 zanlı adliyeye sevk edilemiyor.

  • Güncel
  • 15.02.2015 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 15.02.2015 19:29
ABONE OL
Özgecan soruşturmasında avukat krizi
'ın inin şüphelilerinin adliyeye sevki, sorguda avukatların bulunmak istememesi nedeniyle gecikti. Jandarmada sorguları yapılan zanlılardan minibüs şoförü Suphi Altındöken ile kendisine yardımcı olan arkadaşı Fatih Gökçe'nin sorgusunda avukat bulunurken, Necmettin Altındöken ifade verirken avukat bulunmadı. Sorguya gelen iki avukattan birinin zanlının yakını olduğu, diğerinin de baro nöbet sistemi tarafından otomatik görevlendirilip gittiğinde ancak olayın içeriğini öğrendiği kaydedildi.

Necmettin Altındöken'in sorgusunda bulunmayı avukatlar kabul etmeyince, zanlıların adliyeye sevkinde sorun yaşandı. Tarsus'ta nöbet çizelgesinde olan hiç bir avukat Necmettin Altındöken'in sorgusuna gitmek istemedi. Bunun üzerine sorunu çözmek için Mersin Barosu Yönetim Kurulu toplantı yaptı. Toplantıdan 'yargının kilitlenmesini önlemek' için bir avukatın görevlendirilmesi kararı çıktı. Bu avukatın gelip Necmettin Altındöken'in sorgusunda bulunduktan sonra zanlılar adliyeye sevk edilecek.

BARO BAŞKANI NE DİYOR
Mersin Baro Başkanı Alpay Antmen, bugün öğleden sonra Özgecan Aslan'ın ailesini ziyaret etti. Ziyaret sonrası soruları yanıtlayan Antmen, hiç bir avukatın zanlıları savunmak istemediğini belirterek şunları söyledi: "Mersin Barosu'nun 1600 avukatı rızalarıyla böyle bir caninin yanında olmak istemediklerini beyan etti. Toplumda kadına karşı artan şiddetin en vahşi ve acımasızlarından biriyle karşı karşıyayız. Tarsus ve Mersin'deki avukatlarımızın yoğun talepleri üzerine biz de avukat arkadaşlarımızın yanında durduk ve bu zanlılara avukat tayin etmedik. Ceza Muhakemesi Kanunu, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi gereğince herkesin avukatla temsil hakkı bulunuyor. Bunu da biliyoruz ama hiçbir avukatımız buna kendi rızasıyla gönüllü olmadı."

'AİLENİN AVUKATIYIZ'
Sürecin tıkanmaması ve adli sürecin işlemesi için bir avukat gözetiminde zanlıların ifadesinin alınması gerektiğini, jandarmanın kendilerinin yazılı bir talepte bulunduğunu belirten Antmen, şöyle devam etti:
"İfadeleri tamamlanamadığından dolayı zanlılar adliyeye sevk edilemiyor. Savunma hakkı kutsal ama Mersin avukatları zanlıları savunmak istemiyor ve Türkiye'de de avukat bulacaklarını zannetmiyorum. Son olarak jandarma avukat talebini yazılı olarak bildirdi ve yönetim kurulu olarak kendi aramızda görüşüp değerlendireceğiz. Bugün de burada acılı aile, Mersin Barosu'na başvurarak müdafiliklerini yapmamızı istedi. Biz de baro olarak avukatlık kanunun verdiği yetkiyle Tarsus ilçe temsilcimizi, kadın hakları merkezi başkanımızı ve birkaç kadın arkadaşımızı görevlendirdik. Mersin Barosu'nun tüm avukatları sonuna kadar ailenin yanında olacak. Biz baro olarak dik duruşumuzu gösterdik. Mersin Barosu her zaman ezilenden yanadır. Buz bu gün ailenin avukatıyız. Zanlı adliyeye çıkarılınca o andan itibaren adliyedeyiz ve ailenin haklarını sonuna kadar savunacağız."

kalan karakter 1000

volkan volkan

Fevzioğlu cem garipoğlunu baya iyi savunmuştu ozaman baronun aklı neredeydi geç alınmış bir karar özgecana rahmet kederli ailesinede baş sağlığı diliyorum

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 16.02.2015 00:26
serdar arkin serdar arkin

Metin Feyzioglu`nu öneriyorum. Kendisi nasil olsa hünharca islenen cinyetleri savunmakta uzman. Münevver Karabulut`un katili Cem Garipoglu`nu Feyzioglu savunmustu.

Mersin Barosunu acili ailenin yaninda yer aldiklari icin kutluyorum. Ama davanin da kilitlenmemesi gerekir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 15.02.2015 20:04
yazilidir yazilidir

bu katilleri asalim bunlara hangi hakla avukat tahsis ediliyor savunma konusu kenc bir kizi kaciriyorlar tecavüz girisimi kiz kendini savunuyor bicaklaniyor arti demirle basina vuara vura öldürülüyor dünyada hangi terörist insan haklari bunlari savununuyor bu hainler nerede katil terörist varsa onlarin savunuculugunu yapiyor bunlar kendileri katil .

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 15.02.2015 19:47

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.