Bugünkü
Takvim

Kan davası

, çözümü de hedef aldı. TAKVİM'e konuşan eski emniyetçi Saral kumpası şöyle anlattı: 2007'de hükümetten gizli, açılım başlattılar. Kan davasını bitiren aşiret reislerini 'Barış Ağaları" adıyla topladılar. Amaçları Kuzey Irak'taki petrole hakim olmaktı! Ancak başaramayınca ve gibi operasyonlarla ülkeyi karıştırdılar

ABONE OL
Kan davası
Fethullah Gülen, ABD'ye kaçtı. 17-25 Aralık operasyonlarında darbe yapmaya kalkıştı. Ancak Gülen ve Paralel Devlet Yapılanması'nın kumpasları bununla da sınırlı kalmadı. Ankara eski Emniyet Müdürü Cevdet Saral'ın anlattıkları örgütün, barış sürecini de hedef aldığını kanıtladı. TAKVİM'E konuşan Saral, şunları söyledi: "Paralel yapı, 2007'de hükümetten gizli olarak açılım sürecini yürütmek istedi. Kan davalarını bitiren aşiret reislerinden faydalanmaya karar verdiler. Bu isimlerden 'Barış ağaları' adı altında bir grup kurdular. Barış Ağaları'na destek için cemaatin din adamları ve yazarlarından yardım istediler.

ERDOĞAN OYUNU FARK ETTİ...
Amaçları Kuzey Irak'ta da böyle bir yapı kurup enerji ve petrole hakim olmaktı. Hatta o dönemde cemaatin yayın organı olan Aksiyon dergisi, bu girişimi haber yaptı. 17 Aralık 2007 tarihli Aksiyon dergisinde 'Barış Ağaları' tek tek anlatıldı. Ancak 2007'de Başbakan olan Tayyip Erdoğan bu oyunu fark edip engelledi. Bundan sonra harekete geçti. Çözüm sürecini hedef alan Oslo ve KCK operasyonlarını düzenledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan olmasaydı bu yapının faaliyetlerinin algılanması mümkün olmayacaktı."

"DENİZ BAYKAL'A ANLATMIŞTIM"

Öte yandan Saral, 1999'da cemaatle ilgili bir rapor hazırladığını söyledi. Söz konusu raporu Deniz Baykal'a anlattığını belirtti. Ardından şöyle devam etti: "Bu raporu Baykal'a kendi evinde 6 saat anlattım. Kendisine 'Bu cemaatin bir özelliği var. Geleneksel İslam ile asla yan yana gelmek istemiyorlar. Çünkü siyasal diye tabir ettiğimiz İslam'a devlet düşmandır, bize de düşman olur diyorlar. Baykal'a 'Eninde sonunda bu cemaat sizin limana sığınacak' dedim. 'Nerden çıkardın?' dedi. 'Gidişat öyle' karşılığını verdim. Şimdi limana kimin sığındığını bilmiyorum. CHP' mi onlara sığındı, onlar mı CHP'ye sığındı onun takdirini size bırakıyorum."

İŞTE AKSİYON

Barış
Ağaları, 17 Aralık 2007'deki Aksiyon dergisinde "Terörle mücadelede 'Barış Ağaları' planı devrede" başlığıyla yer aldı. Haberde şu ifadeler vardı: Terörü bitirmek için bölgenin ileri gelenlerinden oluşan 'ağır heyet' devreye giriyor. Kan davalarını bitirmekle ünlenen 30 kişilik grup, önce şehit ve terörist aileleriyle görüşecek. Hükümetin direkt içinde olmadığı; ancak yerel mülki amirlerin desteklediği bir projeyle bölge ileri gelenlerinden oluşan bir ekip, teröristleri dağdan indirmenin yollarını arayacak. Toplum nezdinde itibarı olan ve tanınan aşiret liderleri, şeyhler, din adamları, cemaat temsilcileri ve ruspi olarak tabir edilen bilge kişilerden oluşan heyet, devlet ile 'nın arasını bulmaya çalışacak.

MEVLÜT YÜKSEL-SERKAN KILINÇ

kalan karakter 1000

Yorumcu Yorumcu

Bu eski emniyet müdürü 17 aralıktan önce nerede imiş

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır9
cevapla 12.02.2015 10:31
hakahkara hakahkara

eski emniyetçi saral yakında sende bakan olursun merak etme bu yalanlar sende oldukça başbakanda olursun

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır18
cevapla 12.02.2015 10:24
ibilgili ibilgili

hani bunlar dini cemaattı halen arkadaş vaazlar veriyor.demekki hesi dünyalık içinmiş

Aynı Görüşte misiniz?
evet24
hayır3
cevapla 12.02.2015 09:58

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.