Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 12.02.2015 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 12.02.2015 12:10
ABONE OL

"İçiciyim" dönemi tarih oluyor

Son dönemlerde yapılan düzenlemelerle, ceza almamak için düşük miktarda yla yakalanan şüphelilerin genellikle yaptığı "içiciyim" savunması artık tarihe karışıyor.

İçiciyim dönemi tarih oluyor
Konya'da 2,6 gram eroinin satışını yaptığı iddiasıyla tutuklanan şüpheli hakkında, " veya Uyarıcı Madde Ticareti Yapma ve Sağlama" suçundan hazırlanan iddianamede, en az 19 yıl hapis cezası talep edildi.

Türkiye'nin uyuşturucuyla mücadeledeki kararlı tutumu sürüyor. Son dönemde yapılan değişiklikler sonrası uyuşturucuyla mücadele daha da ivme kazandı.

Şüphelilerin az miktarda uyuşturucuyla yakalandığında yaptıkları "Ben içiciyim" şeklindeki savunmaları ise 2,6 gram eroinin satışını yaptığı ileri sürülen kişi hakkındaki hapis cezası talebiyle neredeyse tarihe karışıyor.

Konya Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Müdürlüğü narkotimlerinin yürüttüğü soruşturma kapsamında sokak satıcıları takibe alındı.

Narkotimlerin yürüttüğü çalışmada, bir ayda 2,6 gram eroinin satışını yaptığı ileri sürülen A.E. (23) Selçuklu ilçesinde yakalandı. Tutuklanan ve "içici" olduğunu belirten A.E. hakkındaki iddianame, Cumhuriyet savcısı tarafından tamamlandı.

İddianamede, A.E'nin uyuşturucuyu hangi tarihlerde ve nasıl sattığı da ayrıntılı şekilde anlatıldı. Şüphelinin, geçen yıl 8 Ağustos'ta 4 parça halinde 1,2 gram, 13 Ağustos'ta 1 parça halinde 0,3 gram, 30 Ağustos'ta 1 parça halinde 0,3 gram ve 8 Eylül'de 5 parça halinde 0,8 gram eroini sattığı belirtildi.

İÇİCİLERE DE İŞLEM YAPILDI
Uyuşturucuyu alan kişiler hakkında da "uyuşturucu kullanmak" suçundan işlem başlatıldığı aktarılan iddianamede, söz konuşu kişilerin şüpheliyi teşhis ettiği ifade edildi.

Hakkında, "Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde Ticareti Yapma ve Sağlama" suçundan en az 19 yıl hapis cezası istenen A.E. önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkacak.

Uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti suçu, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 188. maddesinde yeniden düzenlendi. Maddenin 3. fıkrasında, uyuşturucu maddeleri ülke içinde satan, satışa arz eden, başkalarına veren, sevk eden, nakleden, depolayan, satın alan, kabul eden veya bulunduran kişilerin 10 yıldan az olmamak üzere hapis cezası ile cezalandırılacağı hükmü yer alıyor. Önceki düzenlemede ise ilgili suçlar için ceza miktarı 5 ila 15 yıl olarak belirlenmişti.