Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 16.10.2014 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 16.10.2014 12:03
ABONE OL

psikolojisi ölüme götürdü

'ın Ayrancı ilçesindeki sis nedeniyle kaybolan deki 150 , içlerinden birinin uçurumdan aşağı düşmesi üzerine peşinden atlayarak telef oldu.

Sürü psikolojisi ölüme götürdü
Ayrancı'ya bağlı Berendi köyünde hayvancılık ve çobanlık yapan Ömer ve Ali Osman Peynirci kardeşler, yaz başında larıyla Bolkar Dağları'ndaki yaylaya çıktı. Peynirci kardeşler, sisli ve yağmurlu havada koyunlarını otlatırken, hayvanların 200'ü den ayrıldı.

Kaybolan hayvanları aramaya başlayan Ömer Peynirci, koyunları yaklaşık 50 metrelik uçurumun kenarında buldu. Peynirci, koyunları bulduğuna sevinirken, bir anda biri uçurumdan düştü. İlk koyunun ardından sürüdeki diğerleri de Peynirci'nin çabalarına rağmen uçurumdan atlamaya başladı.

Peynirci ancak 10 koyunun atlamasını engelleyebildi. Aşağı düşen hayvanlardan 150'si telef oldu, 40'ı yaralandı.

Yaşadıklarını anlatan Ali Osman Peynirci, bir haftadır havanın soğuk olduğunu, sık sık yağan yağmur ve sis nedeniyle zorluklar yaşadıklarını söyledi.

"Tüm koyunlar arkasından atlamaya başlıyor"


Yağmur ve sisin etkisiyle koyunların sürüden ayrıldığını dile getiren Peynirci, ağabeyinin aramaya başladığını belirtti.

Bir süre sonra konakladıkları vadinin hemen üzerindeki uçurumda bulduğu koyunlardan birinin bu sırada uçurumdan düştüğünü anlatan Peynirci, bunun üzerine tüm koyunların da atlamaya başladığını kaydetti.

Peynirci, şöyle devam etti:

"Ağabeyim durdurmaya çalışıyor ama gücü yetmiyor. Yapacak bir şey yok. Koyunlar böyledir. Birinin gittiği yerden hepsi gider. Bir nevi intihar. Bizim 150 koyunumuz vardı, 80 kadarı telef oldu. Başka arkadaşların da telef olan koyunları var. Telef olan koyun sayısı 150'nin üzerinde. 35-40'ını yaralı kurtardık. Takdiri ilahi diyoruz. Tüm sermayemiz gitti. Yetkililerden destek bekliyoruz."

Köylülerden Üzeyir Özenoğlu da 50 senedir hayvancılık yaptığını dile getirerek, kar yağıncaya kadar koyunları mecburen yaylada tuttuklarını söyledi.

Yağmur da yağsa sis de olsa koyunun güdüleceğine dikkati çeken Özenoğlu, "Birinin arkasından hepsi atlamış. Arkadaşlarımızın tüm birikimleri yok oldu. Mutlaka yardım edilmesi lazım" dedi.