Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 04.10.2014 20:51
  • Son Güncelleme: 04.10.2014 22:45

'den Rumlara sert uyarı!

ndan, 'nin (GKRY) adadaki ekonomik bölgede hidrokarbon kaynaklarının araştırılmasına yönelik çalışmalarını tek taraflı olarak sürdürmesinden endişe duyulduğu belirtildi.

Türkiye'den Rumlara sert uyarı!
Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "sözde münhasır ekonomik bölgede Kıbrıs Türk tarafının hakça paylaşım için yaptığı somut ve ayrıntılı işbirliği önerilerini dikkate almadan hidrokarbon kaynak araştırmalarının GKRY tarafından sürdürüldüğü" kaydedildi.

"Rum yönetiminin bu kez 9. Parsel olarak belirlenen sahada yeni bir sondaj faaliyetine başlamasına ilişkin olarak KKTC tarafından 3 Ekim 2014 tarihinde yapılan açıklamada belirtilen hususları destekliyoruz" denilen açıklamanın devamında şu ifadeye yer verildi:

" ve Kıbrıs Türk tarafının ortak hedefi ve önceliği, 50 yılı aşkın süredir devam eden Kıbrıs meselesinin, adadaki iki halkın asli kurucu iradelerini, siyasi eşitliklerini ve adanın ortak sahibi olmalarını temel alan müzakere edilmiş adil ve kalıcı bir çözüme kavuşturulmasıdır. Garantör Türkiye bu amaca ulaşılması için bugüne kadar olduğu gibi yapıcı desteğini sürdürme kararlılığındadır. Ancak Rum tarafının, adanın kaynaklarının tek sahibi gibi hareket etmekten vazgeçmesini, tek yanlı arama faaliyetlerini durdurmasını ve yeni bir ortaklık kurma anlayışını benimsemesini bekliyoruz. GKRY'nin bu sorumsuz tutumunun 11 Şubat 2014 tarihinde kabul edilen ortak açıklama temelinde yeniden başlayan ve yakın zamanda sonuç vermesini beklediğimiz kapsamlı müzakere sürecine olumsuz etkileri olmamasını umuyoruz. KKTC'ye yıl sonuna doğru götüreceğimiz suyun, adanın doğal kaynaklarının ve çözüm sonrasında ortaya çıkacak diğer fırsatların iki tarafa da daha müreffeh bir gelecek sağlaması hedefinin herkes tarafından paylaşılmasını temenni ediyoruz. Ancak defaatle açıklamış olduğumuz üzere, Rum tarafının önceliği, ortaklık ve hakça paylaşım yerine, doğal kaynaklar üzerinde de tek başına hareket etmek ise bu hiçbir şekilde kabul edilmeyecektir.

Rum tarafının tahrikkar ve tek yanlı adımlarının engellenmesi için uluslararası toplumu harekete geçmeye davet ediyoruz. Bu yapılana dek KKTC'nin bu kaynaklar üzerindeki asli haklarını koruması için gerekli olan sismik araştırma faaliyeti ile sondaj platformu temini ve belirlenecek bölgeye gönderilmesi yönünde atacağı tüm adımlara tarafımızdan her türlü destek sağlanacaktır."

KKTC Dışişleri Bakanlığından 3 Ekim'de yapılan yazılı açıklamada Rum yönetiminin Doğu Akdeniz'de Kıbrıslı Türklerin ada üzerindeki hakları gözetilmeden yasal dışı şekilde hidrokarbon arama faaliyetlerinde bulunması eleştirilmiş, sözde münhasır ekonomik bölgesindeki parseller arasında yer alan 9 numaralı parselde Bahama bandıralı SAIPEM 10000 isimli gemiyle sondaj çalışmasına başlanması "endişe verici gelişme" olarak nitelendirilmişti.

kalan karakter 1000

Salim Salim

Anadolu Ajansı kaynaklı haber, doğruluk payı yüzde otuz olsa bile, Türkiye için şok edicidir:
Kıbrıs Rum Kesimi ile yapılan savunma anlaşması çerçevesinde 20 bin İsrailli asker Ada'ya yerleştirilecek.

Benjamin Netanyahu ile Dimitris Hristofyas arasında 16 Şubat'ta yapılan görüşmede, Akdeniz'de keşfedilen doğalgaz kaynaklarının işletilmesi, pazarlara ulaştırılması için yapılacak yatırımın maliyeti İsrail tarafından karşılanacak,,,Karşılığında bu ülkeye kara ya da deniz üssü verilecek. Askerler, binlerce işçi ve onların aileleri birlikte değerlendirildiğinde binlerce İsrailli Ada'ya yerleşmiş olacak. Limasol adeta bir İsrail kentine dönüşecek.Yunanistan'la, Bulgaristan'la, Macaristan ev Romanya ile askeri ortaklık anlaşmaları imzaladı. Bu ülkelerin hava sahasında uçuş, eğitim hakkı kazandı. Askeri teknoloji ortaklıklarına girişti.Bu ülkeleri "Türk tehlikesi"ne karşı uyardı. İsrailli yöneticiler gittikleri her başkentte "yeni Osmanlı tehdidi"ni işledi. Türkiye'yi Batı'dan ve Güney'den

Aynı Görüşte misiniz?
evet25
hayır0
cevapla 05.10.2014 19:24
gazetemiz.takvim.araçılığıyla.çağrıdır gazetemiz.takvim.araçılığıyla.çağrıdır

işde.düşmanlarımız.açıkdan.görünüyor.en.tehlikelileri.içdegi.munafıklar.ve.ülkeyi.çok.gödü.idare.edib.soyup.yiyenler.toprağını.yapançıya.beşkeş.çekenler.oda.ne.biz.kurtuluş.savaşını.niye.yapdık.çanakkale.sakarya.sarı.kamış.savaşlarını.niye.yapdık.ey.millet.sakaryata.dumlu.pınarta.kaliçyata.yemende.mısırta.filistinde.sarı.kamışta.balkanlarta.plevnete.bu.savaşlarta.müslüman.çerkezi.lazı.tatarı.gürçüsü.gürdü.tüm.müslümanlar.el.ele.vererek.vatanımızı.korumak.için.çanakkale.sarı.kamış.sakarya.savaşlarını.yapdık.toprağımız.namusumuz.şerefimiz.al.sançağımız.mubarek.bayrağımız.kafirin.eline.geçmesin.diye.ama.yazıklar.olsun.lanet.olsun.toprağını.kayri.muslimlere.satanlara.bakın.bakın.şü.melun.bardelemoza.kara.denizi.adım.adım.dolaşıyor.neden.bu.badrik.melunu.vatikan.ingiliz.uşağı.şer.yuvası.kafir.yarın.başımıza.ne.çorab.öreçek.bilen.varmı.yok.erdoğan.efenti.sangi.çok.lazımdı.maçka.meryem.anayı.ibadede.açıyor.van.akdamar.kilisesini.ermeniye.açıyor.yetmeti.ermeniden.özür.diliyor.yedmedi.ruhban.ok

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 05.10.2014 10:18
Ada Ada

Rum tarafı tek taraflı olarak hak ihlali yapmamalıdır.

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 05.10.2014 07:57
engin engin

yok böyle çözüm olmayacak gibi görünüyor. en iyisi adayı komple alalım.

Aynı Görüşte misiniz?
evet25
hayır0
cevapla 05.10.2014 00:42

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.