Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 27.07.2014 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 28.07.2014 01:54
ABONE OL

Başbakan Erdoğan: Mücadele devam edecek!

Kanal 7-Ülke TV ortak yayınında Mehmet Acet'in sorularını yanıtladı...

Paralel yapıyla mücadele devam edecek!
Erdoğan, Kanal 7 ve Ülke TV ortak yayınındaki "İskele Sancak" programında, gazeteci Mehmet Acet'in sorularını yanıtladı.

"Ramazan ayında cumhurbaşkanı seçimi çalışmaları zor olmadı mı? Oruçlu şekilde oradan oraya koşmak, yetişmek" sorusu üzerine, yaz sıcağına rağmen adeta gölgede ramazanı geçirdiklerini, oruçta herhangi bir sıkıntı yaşamadığını söyledi.

Bazı programlarda eksiltme yaptıklarını, normalde birkaç miting yaparken, ramazan boyu birer miting düzenlediklerini anlatan Erdoğan, "Başbakanlıkta da izne çıkmıyorsunuz, Başbakanlık görevi devam ediyor. Bu vesileyle bazı yurt dışı seyahatleri de gerçekleştirdik" diye konuştu.

"Performans iyi, herhangi bir sıkıntı yok. Sesimin kısıklığı da konuşmaktan değil" diyen Erdoğan, Ankara-İstanbul yüksek hızlı tren hattını açtığı gün maruz kaldığı klima nedeniyle sesinin kısıldığını, bayram sürecinde bunu da atlatacağını dile getirdi.

Başakşehir Fatih Terim Stadı'nın açılışında forma giydiği şöhretler maçında 3 gol attığının hatırlatılması ve "Yeşil sahaları özlemiş misiniz" sorusu üzerine Erdoğan, "Özlemişiz. Herhalde onun hırsıyla olsa gerek. Akşam eve geldiğimde torun bile bana 'dede hat trick (üçleme) yaptın. Ama ikinci golü çok beğendim' dedi" şeklinde konuştu.

SON ANKETLER

Bir başka soru üzerine de Başbakan Erdoğan, cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin anket çalışmasının sıkı şekilde devam ettiğini belirtti. Erdoğan, şunları kaydetti:

"Yapılan bütün kamuoyu araştırmalarında şu anda durum, yüzde 54 ile yüzde 58 arasında bir tablo ortaya çıkıyor. Kaymaların da olduğunu görmek bizi ayrıca mutlu ediyor. CHP'den, MHP'den ne kadar kayma var bize doğru. Bunlar olumlu. Birinci derece MHP'ye gönül veren kardeşlerimizden bizi destekleyenler var aynı şekilde CHP'ye gönül verenlerden bizi destekleyenler var. Aynı şekilde HDP'ye gönül verenlerden bizi destekleyenler var. Bir de parlamento dışı siyasi partilerden ciddi bir desteğin olduğunu görüyoruz. Bundan dolayı da ben tüm Türkiye'yi kucaklayacak bir cumhurbaşkanı seçiminde bu objektif bakışı sergileyen vatandaşlarıma özellikle ramazanın bu son akşamında kalbi şükranlarımı ifade ediyorum."

ÇOK ENTERESAN BİR TESPİT

"CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, merhum Adnan Menderes'in kabri başında 'Menderes Türkiye'de diktatörlüğü bitiren bir liderdir' dedi. AK Parti seçmeninden de oy alabilecek bir potansiyeli ortaya koymuyor mu" sorusuna karşılık da Erdoğan, şu yanıtı verdi:

"Mensubu olduğu çatının adeta tavrını ortaya koyuyor. Kabrini ziyaret ettiği İnönü'nün kabrini ziyaretinden sonra Menderes'in kabrini de ziyaret edip, o ziyaretten sonra da böyle bir açıklama yapmış olması... Atatürk'ün kabrini ziyarete gittiğinde, İnönü'nün kabrini de ziyaret etmişti. Merhum Menderes'in kabrini ziyaret ettiğinde 'Diktatörlüğü bitirmiştir' demesi çok çok manidar. Çünkü sen şu anda İnönü'nün partisinin içinde olduğu bir çatının adayısın. Herhalde CHP'ye gönül verenlerin bunu iyi yakalamış olması lazım. Burada İnönü'nün bir diktatör olduğunu, mutlakiyetin onunla süregeldiğini ama Menderes'in bunu bitirdiğini ortaya koyması bir gerçeği yakalamayı ortaya koyuyor. Bozuk saat bile bir kere doğruyu yakalar. Burada da herhalde bu aday arkadaşımız, doğruyu bir kere yakaladı, yakaladığı yerde de CHP'nin o tek partili dönemde nasıl bir dikta rejimi olduğunu ve bunun da başında İnönü'nün olduğunu kendisi Menderes'in kabrini ziyaret ederken ifade ediyor. Bu çok enteresan bir tespittir. Bu tespiti sebebiyle de Ekmeleddin beye ayrıca teşekkür ediyorum."

ÖNÜMÜZDE ANAYASA VAR

"Seçilirseniz nasıl hareket edeceksiniz?" sorusu üzerine de Başbakan Erdoğan, hayata siyasetin içinde başladığını ve buralara geldiğini belirterek, şöyle devam etti:

"Önümüzde Anayasa var. İstanbul'da belediye başkanlığı yaptım, yaparken İstanbul'da neler yaptığımı, neye göre hareket ettiğimi, hangi yasalar çerçevesinde bunu yaptığımı bütün Türkiye biliyor. Nasıl bir İstanbul devraldık, nasıl bir İstanbul teslim ettik. Bu herkes tarafından biliniyor. Daha sonra başbakan olduk. Başbakanlığımızda da 11 yılı aşkın süresi içinde de Anayasa'mızın, yasalarımızın belirlediği neyse buna göre ülkemizi yönettik. Şimdi cumhurbaşkanlığı konusunda da milletim bize teveccüh ederse milletim bizi eğer 10 Ağustos'ta cumhurbaşkanlığı ile görevlendirirse cumhurbaşkanının yapması gerekenlerin hepsi de burada (Anayasa'da) bellidir. Burada bize verilen görevler nelerse bu görevlerin tamamını yerine harfiyen getiririz. Sadece Anayasa değil, yasaların çerçevesi içinde yapılması gerekenler var."

Türkiye'de ilk kez cumhurbaşkanını halkın seçeceğine işaret eden Erdoğan, daha önce aracılar yani milletvekilleri tarafından cumhurbaşkanının seçildiğini hatırlattı. Erdoğan, 114 tur cumhurbaşkanı seçimi yapıldığını, o gelişmelerin Türkiye'yi bu noktaya getirdiğini kaydetti.

HANGİ YÜZLE MİLLETİN KARŞISINA ÇIKACAKLAR

Erdoğan, cumhurbaşkanını halkın seçmesi için millete gittiklerini, buna MHP, CHP ve o zamanki adıyla BDP'nin karşı çıktığını, parlamentodaki görüşmeler sırasında zaman zaman genel kurul salonunu terk ettiklerini anlattı. Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

"Ama biz milletimize gittik ve milletimiz yüzde 69 ile milletin cumhurbaşkanını, yani kendi başkanını seçme kararı verdi. Bu CHP, MHP, BDP hangi yüzle milletin karşısına gidip, 'bizim cumhurbaşkanı adayımız budur, hadi bakalım oylarınızı istiyoruz' diyecekler. Siz bir defa milletin cumhurbaşkanı seçmesini istemediniz ki. Cumhurbaşkanı yani halkın başkanı. Halkın kendi başkanını seçmesini istemediniz, şimdi hangi yüzle bu halkın karşısına gidiyorsunuz. Ama giderler, çünkü yüz yok. Biz ise o gün ne dediysek bugün aynı noktadayız. Biz halkın seçeceği adayı kabullendik, adımımızı buna göre attık ve şimdi de halkın karşısına gönül huzuruyla çıkıyoruz. İl il dolaşıyoruz. Diğerleri daha halkın huzuruna çıkmış değil. Biz ramazan, sıcak demedik. Meydan meydan ilçe ilçe dolaşıyoruz, aynı şekilde dolaşmaya devam edeceğiz."

BEN O YETKİLERİ KULLANIRIM

- Şuanda Çankaya'nın bizim cumhuriyetimiz içerisindeki konumu farklıdır. Ben ortaya bir şey söyledim Anayasa'nın vermiş olduğu yetkiler neyse ben onu kullanırım. Ben geleneklerin vermiş olduğu bir cumhurbaşkanı olmam.

ÖYLE ŞEYLER YAZILIYOR Kİ...

- AK Parti'nin arkadaşlarımla beraber kurucusuyuz biz partimizi bir lider hareket olarak kurduk ve partimizin hareketini atmada erdemliler hareketiyle başladık olaya biraz buradan bakmak lazım. Bazı arkadaşlarımızın açıklamaları bizi üzüyor. Bunları konuşmak istemiyorum.

- Öyle şeyler yazılıyor ki partimizin içinde olmayan şeyler varmış gibi gösteriliyor. Örneğin cumhurbaşkanı olursa öncekiler gibi çalışacak deniliyor. Biz beni yıktık, bizi koyduk biz olmasaydık bu hareket buralara gelmezdi.

ABDULLAH GÜL'Ü TENZİH EDİYORUM...

- ''Diğer cumhurbaşkanları nasıl çalıştıysa Erdoğan da öyle çalışacak'' diyorlar. Hayır arkadaş bizim nasıl bir sistemle çalışacağımızı görecekler. Abdullah Gül Bey'i tenzih ediyorum biz Çankaya'ya bir vitrin süsü seçmiyoruz.

- Mesela BOB'un ne olduğunu bilmezler ama eleştirirler bunlar ulusalcı tipler zaten.

- Öncelikle 2015 seçimine güçlü girmemiz lazım. Ben partimin Genel Başkan olarak konuşuyorum partimin bugünkünden daha güçlü çıkmasını istiyorum. Başbakan'ın güçlü olması için partisinin güçlü olması lazım.

GENELBAŞKAN KİM OLACAK?

- Bizim aramızda konuşulanlar medyaya duyurulmaz. Sen bir partinin mensubusun eğer milletvekili olarak konuşuyorsan bunlara dikkat etmen lazım partinin iç disiplinine uyman lazım bunları da bir defa görmek lazım.

- Cumhurbaşkanlığı seçimi arifesinde Genel Başkan kim olacak, başbakan kim olacak bunların konuşulmaması lazım.

- Mesele istişareler neticesinde böyle bir atamayı gerçekleştiririz. Üç döneme takılıyorsa tekrar aday olamaz ama büyük kongrede başka bir adım atılırsa olabilir ancak benim düşüncem olamaz.

PARALEL YAPI OPERASYONU

- Bundan önce İstanbul Adalet Sarayı'nın kapısını aşındıranlar malumdu şimdi aynı şekilde bu yapı bunları yapıyor. Şuanda ben inanıyorum ki yargı gereğini yapacaktır.

ADALET SARAY'I YOL GEÇEN HANI DEĞİL

- Bazılarının içeriye girerek bunlarla resim çekilmeleri bana göre suçtur. Hiçbir organ, makam merci veya kişi mahkemelere, hakimlere soru soramaz ve de herhangi bir beyanda bulunarak baskı yapamaz. Şuan da bunlar yapılıyor mu evet yapılıyor. Ve şuanda bir hukuku ihlal vardır mahkeme yetkililerinin bunların hakkında işlem yapmaları gerekiyor.

- Burası yol geçen hanı değil adalet sarayı. Böyle bir baskının yapılması çok çok çirkin.

HESABINI VERECEKLER
- Bunların şantaj, montaj her şeyleri ortaya çıktı. Artık kusura bakmasınlar millet enayi değil. MİT başkanına yapılan oyunun hesabı verilecek bunlar daha ilk etap. TIR olayının hesabını verecekler.

ALÇAK VE ADİDİRLER
Türkiye hükümetini IŞİD'e yardım götürmekle suçlayanlar alçak ve adidirler bunu çok açık ve net söylüyorum.

CEMAAT'İN TAVANI İLE MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK

- Cemaatin bazı kesimleri AK Partililer'e münafık diyecek kadar ileri gitti. Cematin tabanını tenzih ediyorum ama tavanı ile mücadelemiz devam edecek.
Şimdi biz okyanus ötesiyle ayrı bir yere düştük o ana kadar Kılıçdaroğlu'nun çok ağır ifadeleri vardı ama şimdi beraber yürüyorlar. Hayırlı olsun.

MERKEZ BANKASI İLE ARAMIZDA SIKINTILAR VAR

- Gezi olaylarıyla beraber herkes bizim büyüme seviyemizin düşeceğini düşünüyordu Ama olmadı. IMF'e borcu sıfırladık. Şuanda faiz politikaları itibariyle hükümet ile Merkez Bankası'nın arasında sıkıntılar var.
Merkez Bankası'na biz uyarılarımızı yaptık. Ben Başbakan olarak şuanda ki faiz oranlarının yük olduğunu söylüyorum. Benim için öncelik ülkemdeki girişimcilerin yatırım yapabilmesidir. Ama faiz nedeniyle yapılamıyor.

İSRAİL İLE GAZZE ARASINDAKİ ATEŞKES ÇALIŞMALARI
- İsrail ile anlaşmak kolay değil. Ateşkes yapılacaksa, insani yardım konusunda Gazze'ye yardım gidebiliyor mu? yok bunun önünü açacaksın ki ben senin samimiyetini göreyim.
Gazze'de katliamın nedenlerinden biri de Mısır'daki darbe yönetimidir. Adama burada sorarlar, eğer sen bunu iç işlerine karışmak olarak algılıyorsan sen Gazze'ye yardım elini uzatmıyorsan kusura bakma biz sana gerekeni söyleriz. Mısır halkıyla değil Mısır yönetimi ile sorunumuz var. Ben şahsen Sisi'yi tanımıyorum. Biz böyle bir oyunun içerisinde yer almayız. Türkiye'da şu anda 1 milyon 150 bin Suriyeli sığınmacı var.

BİZİ ÇOK ÇOK SEVİNDİREN OLAY...
- Şu süreç içerisinde en önemli bizi sevindiren bizi hakikaten çok çok coşturan şey dediğimiz de Marmaray'ı ben çok önemsiyorum böyle bir proje bizi dünyada çok farklı bir konuma oturtmuştur. İkinci olarak 3. köprü aynı şekilde. Yavuz Sultan Selim köprüsü sadece bir köprü değildir. Trafiği çok rahatlatack bir proje. Diğer bir proje de 3. havalimanı.
Bir diğer konuda temel hak ve özgürlükler. Hiçbir iktidarın getiremediği genel hak ve özgürlükleri getirdik.

- Üzüntü duyduğumuz nedir diye sorarsanız böyle bir partiye kapatma davası açılıyor laiklik meselesi yüzünden. İspanya'da bana soru soruluyor bende ''velevki başörtülü bir kızımız üniversiteye başörtülü olarak giderse suçlu konumuna düşüyor'' diyorum bunun sonucunda bize dava açılıyor. Ama şimdi gerçekler ortaya çıkıyor. Nedir bu zulüm, neler çektik biz.
367 ile ilgili attıkları başlıkları biliyorsunuz bütün bunlar Türkiye'de bizi üzen süreçlerdi. Halbuki bizim laiklik ile ilgili tanımımız, ''devletin tüm inanç gruplarına eşit mesafede kalmasıdır ve onları güvenlik altına almasıdır'' yurt dışında bunu söylediğimde herkes bize destek verdi. Ama Türkiye'de öyle değildi. Bunların hepsini yıktık.

- Ben babamın, annemin kabrini her İstanbul'a gelişimde ziyaret ederim biz de bu gelenekseldir. Devamlı Kuran'ı Kerim okumak suretiyle onların yanında olmaya çalışırız. Sadece bunlar değil peygamberlerimize karşı görevlerimiz var onları da yerine getiriyoruz. Bazı rutinlerimiz de var.
Bedelli askerlik şuanda gündemimizde yok daha sonra gündemimize girebilir mi girebilir.