Bugünkü
Takvim

Ankara'dan İstanbul'a tarihi sefer

Türkiye'nin en büyük iki şehrini le birleştiren Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren hattı ilk resmi seferine başladı.Başbakan Erdoğan'ın tarafından Ankara Garı'ndan hareket ettirilen YHT trenin hareket halinde 5 helikopter tarafından korundu. Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na ait kobra tipi savaş helikopterleri takip etti.

  • Güncel
  • 25.07.2014 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 25.07.2014 14:47
ABONE OL
Ankara'dan İstanbul'a tarihi sefer
Türkiye'nin en büyük iki şehrini le birleştiren tarihi proje artık start aldı. Başbakan Erdoğan'ın Ankara Garı'ndan hareket ettirdiği YHT Eskişehir'e doğru devam ediyor.

Zaman zaman 255 kilometre hıza çıkan trenin korunması için yoğun güvenlik önlemleri alındı. Terin hareket etmesinin ardından Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı savaş helikopterleri an be an treni havadan takip etti. 2 kobra tipi, 2 Skorsky ve bir adet Sağlık Bakanlığı'na ait ambulans helikopter havadan treni takip etti.

TARİHİ AÇILIŞA TANIKLIK ETTİLLER

Toplam 533 kilometrelik Ankara-İstanbul YHT hakkının 245 kilometrelik Ankara-Eskişehir bölümü 2009 yılında hizmete açılmıştı. Ankara-İstanbul YHT hattı, 2015'te Marmaray'a bağlanacak ve Halkalı'ya kadar ulaşacak. Hatta ilk etapta 6 gidiş 6 geliş olmak üzere günlük karşılıklı 12 sefer düzenlenecek. Marmaray'a bağlandıktan sonra her 15 dakika yada yarım saatte bir sefer gerçekleştirilecek.

Bu tarihi projenin ilk seferine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ın yanı sıra çok sayıda bakanda katıldı. Çok sayıda davetlinin katıldığı ilk sefere gazeteciler yoğun ilgi gösterdi.

255 KİLOMETRE HIZDA CANLI YAYIN

Medyanın yoğun ilgi gösterdiği ilk seferde bazı televizyon kanallarının muhabirleri 3-G sistemi ile 255 kilometre hızdaki trende canlı yayın yaparak tarihi seferi naklen aktardı.

ANKARA-İSTANBUL YHT

Toplam 533 kilometrelik Ankara-İstanbul YHT hattının 245 kilometrelik Ankara-Eskişehir bölümü 2009'da hizmete açılmıştı. Hattın tamamen hizmete girdikten sonra iki şehir arasındaki seyahat süresi ilk etapta 3.5 saate, kısa vadede de 3 saate düşecek.
Ankara-İstanbul YHT hattında ilk etapta Polatlı, Eskişehir, Bozüyük, Bilecik, Pamukova, Sapanca, İzmit, Gebze ve Pendik olmak üzere toplam 9 durak bulunacak.

MALİYETİ 4 MİLYAR DOLAR OLDU

Hatta 755 sanat yapısı inşa edildi. Köseköy-Gebze arasındaki bölüm 150 milyon euroluk AB hibesi ile yapıldı. Hattın 4 milyar dolar olan maliyetinin 2 milyar doları krediden oluştu.

GÜNDE 12 SEFER DÜZENLENECEK
İlk aşamada son durağın Pendik olacağı hat Söğütlüçeşme istasyonuna kadar uzatılacak. Ankara-İstanbul YHT hattı, 2015'te Marmaray'a bağlanacak ve Halkalı'ya kadar ulaşacak. Hatta ilk etapta 6 gidiş 6 geliş olmak üzere günlük karşılıklı 12 sefer düzenlenecek. Marmaray'a bağlandıktan sonra her 15 dakika ya da yarım saatte bir sefer gerçekleştirilecek.

Ankara ile İstanbul YHT hattının hizmete girmesiyle yolcu taşımacılığında yüzde 10 olan demiryolu payının yüzde 78'e çıkması öngörülüyor. Ankara-İstanbul YHT hattında ortalama 7,5 milyon yolcuya hizmet verilecek.

ESNEK FİYAT UYGULANACAK
Ankara-İstanbul hattında çalışacak yüksek hızlı tren setleri 6 vagondan oluşacak ve 409+2 yolcu kapasiteli olacak.

Hatta esnek fiyat uygulaması yapılacak. Başbakan Erdoğan tarafından açıklanması beklenen bilet fiyatları, hattın hizmete girmesinin ardından belirli gün ve saatlerde daha ucuz olacak.

Yolcu taşımacılığına teşvik amacıyla, yolcu tarifesi gereğince gidiş-dönüş bilet alanlara, 26 yaşına kadar olan gençlere, öğretmenlere, askeri yolculara, gruplara, 60 yaş ve üzerindeki yolculara, basın kartı sahiplerine yüzde 20'şer, 65 yaş üzerindeki yolcular ile 7-12 yaş arası çocuklara yüzde 50 indirim uygulanacak. Hızlı tren, İstiklal Madalyası sahiplerine, harp malullerine, terörle mücadelede yaralanan veya sakatlanan gaziler ile engellilere ücretsiz olacak.

kalan karakter 1000

vatandaş vatandaş

eserin mucidi binali yıldırım hizmetleri unutulmaz onun yaptıgı hizmetlere nankör olunmaz

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 25.07.2014 17:09
m88 m88

bazılarının hayal bile edemediği şeyler....
hakkım size helal olsunnn sayın başbakan

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 25.07.2014 17:05
Selim Selim

Birileri karayolu taşımacılığına,yıllardır Büyük Türkiye Halkını esir ettiler.Siyasi rantları uğruna,Hava ve Demiryolu taşımacılıkları arka planlara atıldı.Türkiye nin her tarafına hizmet getirilmelidir.Liman bölge içlerine,sanayii alanlarına,fabrikaların içine kadar,kargo taşımacılığını hızlandırmalıyız.Büyük ekonomiler de demiryolu taşımacılığı çok çok önemlidir.Karayolunun trafiğide hafiflemiş olacaktır.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 25.07.2014 15:13

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.