Bugünkü
Takvim

Başbakan Erdoğan'dan önemli açıklamalar

ve ortak canlı yayınında gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu

  • Güncel
  • 21.07.2014 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 22.07.2014 02:17
ABONE OL
Cumhurbaşkanı adayı ve ve ortak canlı yayınında Sabah Gazetesi yazarı Mehmet Barlas'ın sorularını yanıtladı.

Başbakan Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları;

- Bir karar alınırken yürütme ne kadar hızlı olursa o kadar erken karar çıkıyor

- Türkiye'de Cumhurbaşkanı Başkomutan, ama yargıda başka noktada.

-Emniyet müdürünü, bir valiyi atayamazsınız, Cumhurbaşkanının onayı şart. Ahmet Necdet Sezer ile sorunlar yaşandı. Özellikle Merkez Bankası başkanı atamasında büyük sorun yaşandı. Sezer'i seçtirenler Anayasa Kitapçığı sorunu yaşandı. Biz uyumlu çalışma istesek de YÖK vb atamalarda büyük sıkıntılar çıktı.

- Sayın Gül'le hemen hemen hiç ihtilaf yaşamadık.

- Benim arzum Türkiye'yi başkanlık sistemine geçirmektir. Başkanlık sistemi olmazsa, yarı başkanlık sistemi de olabilir. Tabi partimizin o dönemki yönetimi ne düşünür o da önemli.

- Putin'in yetkileri yazılı olan yasalardan çok başka noktada. Biz Yeni anayasa çıkarmak için çok çaba harcadık. Temennim odur ki Türkiye'nin beklediği yeni anayasayı Meclisimiz çıkaracaktır. Benim arzum Türkiye'yi başkanlık sistemine geçirmektir. Ancak Partinin Merkez Karar ve Yönetim Kurulu nasıl düşünür bilemiyorum. Bana göre başkanlık veya yarı başkanlık sistemi Türkiye'ye adımları çok daha hızlı arttıracağına inanıyorum.BİZ SEÇME VE SEÇİLME YAŞINI AŞAĞI ÇEKMEYE ÇALIŞIYORUZ

- Bizimle ters düşenler geçmişte parti içinde çok önemli noktalarda olmasına rağmen kaybetmişlerdir. O kişilere farklı tekliflerde bulunuldu, dürüst davranmayan kaybetmeye mahkumdur. Cumhurbaşkanı olduktan sonra parti içinde sorun yaşanacağı düşüncesinde değilim. Bu partiyi kurarken 3 dönem şartını Bülent Bey, Abdullah Bey'le birlikte koyduk. Bunu da hücre tazelemek için bunu gerekli gördük. Bugün ise 3 dönem şartı yüzünden tahrike olan arkadaşlar var. Ancak bunun nihai kararını parti kongresi verir. Benim yaptırdığım araştırma bunun kalmasından yana. Kimsenin çakılı kalmasını istemiyorlar. Kılıçdaroğlu ve Bahçeli'nin durumu belli.

- Biz Türkiye'de seçme ve seçilme yaşını bu yüzden sürekli aşağı çekmeye çalışıyoruz. Avrupa'da 27 yaşındaki bakanla görüştüm. Oysa bizde durum çok daha değişik. Bizde gençlere güven bir türlü kabullenilmiyor.SEÇİLİRSEM GÖREVİM 28 AĞUSTOS'TA BAŞLIYOR
- İlk turda seçilirsem, parti genel başkanlığını hemen bırakmıyorum. 28 Ağustos'ta görevim başlıyor. Bu durumda parti olağanüstü genel kurul kararı alabilir. O andan itibaren anketler yapılır, istişareler yapılır, partinin başına gelecek arkadaşımız netleşir. Benim anket metodum önemlidir.


ERKEN SEÇİM ÜLKE İÇİN ZARARDIR

- Erken seçim kararı alınması ülke için zarardır. Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra genel seçime 10 ay kalıyor. O dönemde bir de bütçe süreci var. Mali disipline zarar vermeden bütçenin yapılması gerekiyor. Kaldı ki burada bir koalisyon hükümeti yok. Oturmuş bir hükümet var.

- Yeni Başbakan kabinede değişiklik yapacaksa yapar, ve partisini seçime götürür. Bu döneme bir ara dönem olarak bakılabilir. 2015 seçiminden bu kadroyla başarılı bir şekilde çıkılırsa, sonraki dönemle ilgili durum hakkında ipuçları elde edilmiş olur.DERSHANELER KAPATILMASAYDI KUZU GİBİ PEŞİMİZDELERDİ

-Dersaneler kapatılmasaydı kuzu gibi peşimizdeydiler. Dershaneler onların en büyük kaynağı idi. Ama bizim vatandaşımızın en büyük sıkıntısı da bundan kaynaklanıyordu. Bütün vatandaşlarıma sesleniyorum. Alt yapı çalışmalarını tamamlamak üzereyiz. Yurt dışına dahi gitmeye gerek kalmadan Türkiye'de bu alanda büyük bir patlama yaşanacak.

Cemaat ve muhalefet partilerinin tek tarafta olması sizi ürkütmüyor mu sorusuna ise Erdoğan
-Bu bizi ürkütmüyor aksine kırbaçlıyor. Sivas'ın ilerisine gidemiyorlar. Diyarbakır'da ancak salon toplantısı yapabildi. Ben onların da Türkiye'nin her yerinde var olmalırını istiyorum. Cumhurbaşkanı adayı olarak muhalefetin adayı oralarda miting gibi hiçbirşeye girmiyor.


EKMEL BEY'İN İSMİ AÇIKLANINCA ŞAŞIRDIM ÇÜNKÜ BABASI CHP ZULMÜNDEN KAÇMIŞ BİRİSİ

- Ekmeleddin İhsanoğlu ismi açıklandığında şaşırdım. Beklemiyordum doğrusu. Ama onun ismi açıklanınca sevindim.

- Ekmel Bey'in onların adayı olması mümkün değil. Çünkü Ekmel Bey'in babası CHP'nin zulmünden kaçmak zorunda kalmıştır.

- Mezar ziyaretleri eski Türkiye'nin figürleridir. Bir mesaj vereceksen, Anıtkabir'i ziyaret et, Özal'ın kabrini ziyaret et, Menderes'in kabrini ziyaret et. Bunların akıl hocaları var. Söylüyorlar, ziyarete gidiyor.

- Vatandaş istismarı artık çok iyi anlıyor. Daha önce bu kabirleri ziyaret ettiysen tamam. Seçime dayalı olarak bu ziyaretleri yapmak, bunlar çok hoş şeyler değil. Millet bunları görüyor.KUDÜS YILDIZI ALMAK MARİFET DEĞİL

-Benim Esed ile ileri derecede dostluğum vardı. Bu zulümler olmasaydı dostluk sürerdi. Kendisine elemanları gönderdik. Herşeyi tartıştık. Ahmet bey 6 saat kendisiyle görüştü. Bir ramazan akşamı idi yarın cuma bir talimat verin bombalar bitsin dedim. Ertesi gün, cami çıkışında insanları bombaladılar. O günden bugüne süreç farklı şekilde gelişti.

- Sisi konusuna gelince, Sisi Mursi'nin Milli Savunma Bakanı idi. Mursi ile görüşmede resmi elbiselerle onun yanında idi. Sünnilikse mesele Mürsi sünni. Demokrasi diyenler demokrasiyi katlediyorlar. Veya güdümlü demokrasiden yanalar. Ben bu yüzden Obama'yı Mısır, Suriye Irak meselesinde anlamıyorum. Biden ile bu konuyu görüşüyorum. Ben adalet bekliyorum. Putin ile görüşüyorum. Putin ile de ABD'nin arası açık. Ukrayna'da gelişmeler malum. Ukrayna'nın lideri ile temaslar kurduk. Sorunu nasıl çözeriz arayışındayız.

- Hamas ile El Fetih arasındaki görümmeyi anamuhalefetin adayı ben yaptım diyor. Dürüst ol, bu işi ilk başlatan Melik'tir. Olay tıkanma noktasına gelince biz devreye girdik. Kudüs yıldızı almak marifet değil.

ONLARIN HESABINI HALK BOZDU

Dış konjoktür Türkiye'nin iç konjoktörü kadar önemli. Geçmişte bunun çarpıcı örnekleri var.

-Dış konjoktör o dönemler Türkiye içinde etkili olmuştur. Ancak bu dönem için geçerli değil. AK Parti'nin kapatılma davası, 27 Nisan süreci, dış konjoktörün yansıması olmuş ama hiçbiri başarılı olamadı. Hatta 'Kapatın şu partiyi' demişler. Ama onların hesabını halk bozdu. Dış konjoktör iktidardakı partiyi kapatma girişimi hüsranla bitti. 17 Aralık ve 25 Aralık dış konojoktör bağlantılıdır Ama istedikleri olmadı.KIRMIZI BÜLTEN ÇIKMASI HALİNDE YERİNDE DURAMAYACAK

- 17 Aralık dönemi sırasında bizim Afrika ziyaretimiz vardı. Bazı arkadaşlarımız ziyaretin iptalini istediler biz gitme kararı verdik. Ancak o dönem İçişleri Bakanımız bu işin altından kalkamadı. Bizim ziyaretimiz dönüşünde havaalanında karşılama ve milletin gösterdiği teveccüh olayın çok farklı olduğu ortaya çıktı. Onlar kendi kalabalıkların Türkiye gibi göstermeye çalıştılar. Ama istedikleri olmadı.

- O dönemin bir savcısı twitter üzerinden tehditler savuruyor. Böyle bir adam adalet dağıtamaz. Parelel yargı bu ülkenin ulusal güvenliğini tehdit eder hale gelmiştir. Hükümet millet bu işin mücadelesini vermeye mecburuz. Aksi takdirde bunun bedelini çok daha ağır öderdik. Dershane meselesi bu yüzünden iyi oldu. Biz irine toplu iğneyi dokundurduk. İrin patladı, şimdi temizleme aşamasındayız.
Yargının bu konu ile ilgili alacağı karar çok önemli. Kırmızı bülten kararı çıkması halinde yerinde duramayacaktır. Bununla birlikte, böcek soruşturmasında ismi geçen birisi yurt dışına kaçmış.İSLAMAFOBİA'YA VE ANTİSEMİZTİZM'E DE KARŞIYIZ

-Türkiye'deki Museviler bizim vatandaşımızdır bizim güvencemiz altındadır. Bunlarla ilgili zaman zaman bize yakışmayan açıklamalar var. Bu derneklerin bizim vatandaşlarımıza yönelik yaptıkları açıklamaları asla kabul etmiyorum. Bizim bu konuda attığımız adımlara zarar veriyorlar. İsrail devletine ve yönetimine ne yapacaklarsa yapsınlar yönetime ne diyecekse desinler.

- Antisemitizme karşı olduğumuz ABD'deki saldırıdan sonra söyledik. Ama İslamafobiaya da karşı olduğumuzu da söyledik. Bugün İsrail'de bir kadın milletvekili çekinmeden Filistinlilere yönelik ahlaksız ifadeler kullanıyor. Bugün, Güney Amerika kıtası, Katar, Çin'den tepkiler geldi.
ABD'nin Ortadoğu'daki politikaları yüzünden Türkiye'nin eleştirilmesi konusunda ise

-Biz Biden ile Irak konusunda görüşüyoruz. Irak'ta yeni hükümet kurulması çalışmaları yürüyor. Barzani de biran önce hükümetin kurulmasını istiyor.

-Rehineler konusunda çok hassas gidiyoruz. Tahrik edemeyiz. Tahrik durumunda oradaki vatandaşlarımızın başına birşey gelirse bu çok sıkıntı doğurur. Bizim onlara dolaylı yollardan ilettiğimiz mesajlar var. Temennim sağ sağlim bu vatandaşları Türkiye'ye getirmekten yanayız.

BEDELLİ ASKERLİK BEKLEYENLER

-Bu konuyla ilgili gerekli çalışmaları yaparız. Zaman zaman bunu Genelkurmay Başkanımızla görüştüğümüz de oldu. Bizim ordumuz yarı profesyonel durumunda. Bugün asker sayımız jandarmayı da kattığımızda rakam ciddi boyutlarda. Tam profesyonel orduya gidince ne kadar asker gerek 300-400 bin mi o sayıda asker var. Ama asker sadece askeri eğitimle sınırlı değil.

- MB-İngiltere'nin hava kara deniz asker sayısı 99 bin dolayında. Ege'de bir sorun olsa asker yüzerek geçecek değil. Teknik imkan için dışarıya muhtaç değil miyiz

-Patriot füzesi, kullanıcılar tarafından kurulur. Biz istesek de onları alırız. Ama Nato çerçevesinde atılan adımlar var. Türkiye'de bir jandarma sorunu var. Bunun çözümü için adımlar atmak durumundayız. Jandarma tamamen İçişleri Bakanlığı'na devredilmek durundadır. 30 tane büyük şehir var. Güvenliği sadece polisle çözülemez. Sınırları da kara kuvvetleri ile güvenlik altına alınmalıdır.


kalan karakter 1000

Tahsin Tahsin

Dikkat: "Belli yerlere sızmada, ihtiyat için sarhoş olmayacak kadar içki içilebilir" diyen bir örgüt yöneticisi ve örgüt ile karşı karşıyayız. bu davranış, bunların niyetini açık bir şekilde ortaya koyuyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır1
cevapla 22.07.2014 09:29
yusuf yusuf

konuş başbakanım konuş sen konuştukça biz çoşuyoruz sen bizi çoşturdukça biz yolundan çıkmıyoruz bu satılmış paralelci uşaklarda iğrenç sürüngenlerde kuduruyorlar

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır2
cevapla 22.07.2014 03:57

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.