Bugünkü
Takvim

: Başkanlık sistemine geçebiliriz!

, 2015 seçimlerinde AK Parti'nin anayasayı değiştirmek için yeterli oy oranını alması halinde bu şekilde bir değişikliğin yapılabileceğini ve Türkiye'nin başkanlık sistemine geçebileceğini söyledi.

  • Güncel
  • 21.07.2014 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 22.07.2014 02:18
ABONE OL
ve 'de ortak yayınlanan programa katılan , gazeteci Mehmet Barlas'ın sorularını yanıtladı.

Anayasa'nın 104. maddesinin cumhurbaşkanının yetkilerini belirlediğini belirten Erdoğan, 2015 seçimlerinde AK Parti'nin anayasayı değiştirmek için yeterli oy oranını alması halinde bu şekilde bir değişikliğin yapılabileceğini ve Türkiye'nin başkanlık sistemine geçebileceğini söyledi.
Erdoğan, yarı başkanlık sisteminin bile Türkiye'ye çok şey kazandıracağını ve karar mekanizmasının daha da hızlanacağını, reformların daha rahat yapılabileceğini kaydetti.Özellikle partiyi kurduktan hemen sonra gündemlerine başkanlık sisteminin geldiğini belirten Başbakan Erdoğan, "Birilerini bunlar çok rahatsız etti. Buna rağmen, biz güçlü bir iktidar olarak parlamentoda yer almamız nedeniyle. İlk dönem Çankaya ile aramızda bir takım sorunlar oldu. Abdullah Gül'ün göreve gelişinin ne derece sıkıntılı olduğunu biliyorsunuz. Buna rağmen biz bunları da aştık. Hatta, hiç gündemimizde yokken erken seçime gittik. Yüzde 47 oyla bu seçimden çıktık. Cumhurbaşkanımızı seçmiş olduk. Son 6 buçuk 7 yıllık süreç, verimli bir süreç oldu. Çankaya'nın arkasında güçlü bir yürütmenin, parlamentonun olması önemli dedi."Hatırlarsanız; Turgut bey'e Çankaya'yı adeta zindan ettiler. Kendi partisinin mensuplarından tutun, o zaman Demirel, hangi tür ifadeler kullandı malum… Cumhurbaşkanı ile başbakanın uyumlu olmasından millet kazanır diyen Erdoğan, şunları kaydetti: "Ama bu uyum olmadığı zaman, ülke kaybeder. Çünkü bir kararı alırken, yürütme olarak bu kararı ne kadar süratle yasa olarak çıkarırsanız o kadar çabuk mesafe alırsınız. Mesela, attığınız idari adımlarda, eğer idari mahkemeler, Danıştay sizin karşınızda dikilirse orda da mesafe almakta zorlanıyorsunuz. Halbuki ecdat, malum Danıştay'ı Şura'yı Devlet olarak kurmuş. Şimdi de Danıştay adı üzerinde, maalesef devlete danışma hizmeti sunmak yerine, önünü kesmek, onu çalıştırmamak, hatta ihalelere varıncaya kadar, bu ihalelerin yapılmasını engelleme noktasını engellemeye kadar yapılan şeyler var. Bütün bunlara rağmen, Cumhurbaşkanı ve hükümet el ele verince bunların birçoğunu aşmak mümkün oluyor.

Fransa'da her ne kadar yarı başkanlık sistemi olsa da orada başbakanın adı var ama her şey başkanın otoritesi altında. Yani savunma sektörüyle ilgili bile çok ciddi yetkileri var. Yarı başkanlıkta bu varken, diğer tarafta başkanlık sitemine bakıyorsunuz bana göre artıları eksilerine göre daha fazla. Mesela Türkiye'de Cumhurbaşkanı, Başkomutan. Orada ise olay başkomutanlığın dışında, farklı mecralarda. Orada hem başkomutan hem yargıda, atamalarda çok ciddi inisiyatifi var, ama buralarda belli bir yere kadar kısıtlı bir inisiyatif var."kalan karakter 1000

medyan medyan

Düşüncem;İslam Birliği kurulduktan sonra başkanlık sistemi olmasıdır.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 22.07.2014 00:30

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.