Bugünkü
Takvim

Dışişleri'nden açıklaması

, Radar Üssü'ne ilişkin basında yer alan haberler hakkında, NATO füze savunma sistemi ve bunun bir unsuru olan Kürecik'teki radardan elde edilmekte olan bilgilerin, NATO müttefiki olmayan ülkelerle paylaşımının söz konusu olmadığını bildirdi.

  • Güncel
  • 20.07.2014 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 20.07.2014 21:56
ABONE OL
Dışişleri'nden Kürecik açıklaması
Bilgiç, bir soruya verdiği cevapta, Türkiye'nin, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırısının bir an önce durdurulması ve kalıcı bir ateşkes sağlanması doğrultusunda yoğun bir çaba içinde bulunduğuna dikkati çekerek Türkiye'nin söz konusu tutumuna yönelik bazı "mesnetsiz" iddialar bağlamında NATO'nun 'teki radarının da gündeme getirildiğini belirtti.

Sözcü Bilgiç, "NATO füze savunma sistemi ve bunun bir unsuru olan Kürecik'teki radarın, tamamen Türkiye'nin ulusal güvenliğinin gereği çerçevesinde kurulmuş olup, müttefik ülkelerin halklarının, topraklarının ve kuvvetlerinin korunmasını amaçlamakta olduğunu" kaydetti.

Bilgiç, bu çerçevede, Türkiye'nin de sistemin sağladığı koruma kapsamında olduğunu vurgulayarak şu ifadeleri kullandı:

"Diğer taraftan, sistemin NATO üyesi olmayan hiçbir ülkeye koruma sağlaması mümkün değildir. İsrail de bilindiği gibi NATO üyesi değildir. NATO sisteminden elde edilmekte olan bilgiler NATO'nun mevcut usulleri çerçevesinde müttefikler arasında paylaşılmakta ve İttifakın savunmasına yönelik olarak kullanılmaktadır. Bu bilgilerin NATO müttefiki olmayan ülkelerle paylaşımı söz konusu değildir. Bu husus, 2012 Şubat ayında ülkemizi ziyaret eden NATO Genel Sekreteri tarafından da açık bir biçimde kamuoyuna hitaben vurgulanmıştır."

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.