Bugünkü
Takvim

Başbakan'dan 'e sert tepki

, " dünyada barışı tehdit eden bir ülkedir, Ortadoğu'da barışını tehdit eden bir ülkedir" dedi.

  • Güncel
  • 18.07.2014 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 18.07.2014 16:13
ABONE OL
Başbakan'dan İsrail'e sert tepki
Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ile arasındaki ilişkilerin maslahatgüzar seviyesinde devam ettiğini belirterek, "Şu anda maslahatgüzar seviyesinde devam eden bu sürecin bundan sonraki yol haritasında şüphesiz ki Türkiye olarak bir devlet terörü estiren İsrail'e karşı bizim olumlu bakmamız mümkün değil" dedi.

, cuma namazını kıldığı Mimar Sinan Camisi'nden ayrılırken, gazetecilerin İsrail'in Gazze'ye başlattığı kara operasyonu ve Türkiye ile diplomatik ilişkilerin düzeyini düşürme kararına ilişkin sorularını yanıtladı.

Olayın resmi noktadaki yazışmalarından şu anda haberi olmadığını belirten Erdoğan, şu bilgileri verdi.

"Ancak biliyorsunuz bu olaylar başladığı süre içinde bazı açıklamalarımız zaten olmuştu. Şu anda maslahatgüzar seviyesinde devam eden bu sürecin bundan sonraki yol haritasında şüphesiz ki Türkiye olarak bir devlet terörü estiren İsrail'e karşı bizim olumlu bakmamız mümkün değil. Uluslararası kara sularında daha önce bir terör estirmişti. Bu terörden sonra araya uluslararası camialar girdi. Bizim baştan itibaren 3 şartımız vardı. Özür, tazminat ve Filistin'e ambargonun kaldırılması. Bunun ilk maddesinde özrü dilemişti. Bunun şahidi de ABD'nin Başkanı Obama'dır. Daha sonra tazminatta olumlu bir noktaya gelindi. Fakat ambargonun kaldırılması noktasında ise şu anda bize hep işte imza safhasında, imzalanacak denildi, bu arada da bu olaylar patlak verdi. Burada bir gerçeği ortaya koymamız lazım.

İsrail'in şu anda attığı bu adımların arkasında aslında 3 çocuk meselesi falan yok, bunların hepsi yalan. Çünkü çocukları en iyi öldürmesini bilen devlet; İsrail'dir. Bunu ben daha önce Davos'ta söylemiştim. 'Siz çocukları öldürmesini iyi bilirsiniz' demiştim. O zaman hatırlarsanız yine plajda çocukları vurmuşlardı, şimdi yine plajda öldürdüler bombalarla. Şu anda insanlığın bir defa vicdanı sızlamıyor bana göre. Maalesef İsrail aynı zulmüne, aynı orantısız güç kullanımı ile saldırmaya devam ediyor. Benim özellikle dün İslam Bilginleri toplantısında da söylediğim gibi çağrım İslam dünyasınadır. İslam dünyası İsrail'e karşı tavrını ortaya net koymadığı sürece bu sıkıntıları daha çok sürecektir."

"Tavrımız nettir"

Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Erdoğan, Türkiye olarak İsrail'e karşı tavırlarının net olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi.

"Biz İsrail ile olan ilişkiler noktasındaki şeyimizi zaten adeta sıfırlamış noktadaydık. Bir normalleşme talebinin gelmesi sebebiyle de normalleşme ümidini 3 maddeye bağlamıştık. Bu 3 madde yerine gelmediği için zaten normalleşmenin olması bundan sonra da görünüyor ki mümkün değil. İsrail şu anda terör estiriyor, İsrail şu anda bir soykırım yapıyor. İsrail, Hamas ve Fetih arasındaki ulusal mutabakat hükümetinin kurulmasını arzu etmiyor. Bunu arzu etmediği gibi de burada kıyımını devam ettiriyor. İsrail'in burada bir başka adımı daha var. Malum Mısır ile olan görüşmelerinde Hamas'ı dışlama gayretleridir. Burada taraf olan Hamas'tır, Gazze'dir, Filistin'dir. Bu akşam Mahmud Abbas burada olacak, kendileriyle iftar sofrasından sonra görüşmemiz var. Bunları etraflıca ayrıca görüşeceğiz.

Ama görünen gerçek o ki, İsrail bir defa dünyada barışı tehdit eden bir ülkedir, Ortadoğu barışını tehdit eden bir ülkedir, hiçbir barış yanlısı olmamıştır, zulmetmiştir, zulmetmeye devam etmektedir. Dolayısıyla da Türkiye olarak biz kendimiz bir defa, şahsen ben bu görevde bulunduğum sürece, hiçbir zaman İsrail ile zaman olumlu bir şey düşünemem. Başkaları düşünebilir o beni enterese etmiyor. Ben ve sorumluluğum altındaki yönetim, biz görevde olduğumuz sürece asla bu işe olumlu bakmayız."

Erdoğan, "BM'nin dünya barışına katkısının nasıl olacağını burada tekrar test ediyoruz" diye konuştu.

Erdoğan, "Tayyip Erdoğan'ı, farklı bir şekilde Batı tanımlayabilir. 'Gerilimcidir, gergin bakar, işte şöyledir, böyledir' diyebilirler. Kendilerine göre arayışlar içerisinde olabilirler. Ama ben Hakk'ın ve halkın rızasını kazanmakla görevliyim. Bütün hedefim ve arzum bunun üzerine kuruludur. Ben güçlere şirin görünmenin gayreti içerisinde bugüne kadar olmadım. Bundan sonra da olmayacağım. Çünkü bizim için egemen güçlere şirin görünmek değildir. Aslolan, mazlumların, mağdurların yanında yer almaktır" dedi.

kalan karakter 1000

erol erol

Artik bunlara anladiklari dilden konusma vakti gelmistir. Sozun hukmu kalmamistir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 18.07.2014 19:41
Meyra Meyra

Elinden ve dilinden hiçbir şey gelmiyorsa hiç değilse kalbinden buğz et düşmana diyor dinimiz, Allah kardeslerimizi korsun bu vahset Israili yok edecektir

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 18.07.2014 18:09
kenan kenan

ülkemizdeki kukalar olmasa simdi cok farkli yöntemler alirtik, savasma karari alsak icimizdeki kuklalar kendilerne yirtarlar korkularindan donlarina yapacaklari icin

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır1
cevapla 18.07.2014 17:25
deneme deneme

çok sert tepki vermiiiiş, İsrail şimdi tanklarını hemen geri çeker :)

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır26
cevapla 18.07.2014 16:58
emre emre

savaşıcaz derse destek verıcen mı ?
ısralle savaşmayışımızın en büyük sebepi Türkiyedeki muhalefettir bunu sakın unutma

Aynı Görüşte misiniz?
evet17
hayır1
cevapla 18.07.2014 17:13
ceren ceren

su koca dünyada bir tek senin sesin cikiyor su zalimlere karsi, Rabbim senden razi olsun, yar ve yardimcin olsun ve basarilarin daim olsun insallah, paralel medya basbakana gelince zehir zembelek mansetler atar ama is gazzeye gelince sütten kesilmis kedi oluyorlar, bir acin bakin mansetlerine israile karsi bir tepki görebiliyormusunuz, kimler icin hizmet ettikleri ortada zaten dünya alem biliyor bosuna Erdogana nefret ve kin kusmuyorlar, Rabbim Erdogani korusun ve onu basimizdan eksik etmesin AMIN

Aynı Görüşte misiniz?
evet31
hayır1
cevapla 18.07.2014 16:32

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.