Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 17.07.2014 11:36
  • Son Güncelleme: 17.07.2014 11:36

Gül ile Erdoğan seferber oldu!

İstanbul'da Dolmabahçe Sarayı'nda bugün Dünya İslam Bilginleri Barış, İtidal ve Sağduyu İnisiyatifi toplantısının açılışı yapılacak. , toplantının açılışına katılırken, Cumhurbaşkanı Gül ise İslam bilginlerine iftar yemeği verecek.

Gül ile Erdoğan seferber oldu!
Türkiye; Irak ve Suriye'deki iç savaş ortamının neden olduğu gelişmelerin İslam dünyasının genelinde bir Sünni-Şii çatışmasına dönüşmemesi için bilimsel ve felsefi düzeyde inisiyatif almaya yöneldi.

GÜL, TARABYA'DA AĞIRLAYACAK

Dünya İslam Bilginleri Barış, İtidal ve Sağduyu İnisiyatifi toplantısı, bugün İstanbul'da Dolmabahçe Sarayı'nda başlayacak. Toplantının açılışına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan katılırken, ise Sünni ve Şii İslam bilginlerini Tarabya Köşkü'nde iftar yemeğinde ağırlayacak.

Amaç, İslam dünyasında Avrupa'daki Yüzyıl Savaşları benzeri bir çatışma ortamının benzeri bir tablonun İslam coğrafyasında oluşmasını engelleyecek Akil İnsanlar Heyeti oluşturmak.

TOPLANTI ÜÇ GÜN SÜRECEK

İstanbul'da Dolmabahçe Sarayı'nda bugün Dünya İslam Bilginleri Barış, İtidal ve Sağduyu İnisiyatifi toplantısının açılışı yapılacak. Üç gün sürecek toplantının saat 14.00'deki açılışına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da katılacak. Erdoğan'ın, Suriye ve Irak'taki iç savaş ortamı ve bu gelişmelerin İslam dünyasında gündeme getirdiği Sünni – Şii çatışması çerçevesinde önemli mesajlar vermesi bekleniyor.

Toplantının organizasyonunu Diyanet İşleri Başkanlığı yapıyor. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, konferansa İslam dünyasından yarısını Şiilerin oluşturacağı din bilginlerinin ve etkili isimlerin katılacağını söyledi. Görmez, mezhep çatışmasını önlemek için Akil İnsanlar Heyeti oluşturmayı planladıklarını da açıkladı.

Görmez, şu açıklamada bulunmuştu:

'Avrasya coğrafyasındaki bütün dini kurumlar, onların başındaki başkanları, ve çatışma coğrafyasından tüm ülkelerden Irak'tan Suriye'den Lübnan'dan, Körfez'den Yemenden, Suudiarabistan'dan, toplumda saygı uyandıran ne kadar ilim adamı varsa davet ettik. Birlikte İstanbul'da toplantı yapacağız. Bir İslam Bilginleri insiyatifi olacak. Barış, itidal ve sağduyu insiyatifi diyebileceğimiz bir insiyatif oluşturacağız. Gelen alimlerden bir akiller heyeti de oluşturmayı hedefliyoruz. İhtilafları erteleyerek kanı , gözyaşını durdurma müzakerelerini başlatmak üzere böyle bir insiyatif almayı planlıyoruz.'

kalan karakter 1000

A sener A sener

Onlar islam bilginleri olsaydi islam bu hale gelmezdi herkes kendi koltugunu korumaya calisiyorlar Hepsi Ameroikaka ve israil ajanlari dir

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 17.07.2014 17:54
İnşallah İnşallah

İslam Birliği kurulur,İnşallah

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır0
cevapla 17.07.2014 12:08

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.