Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 15.07.2014 Gazete
ABONE OL

'Paralel gizlemeseydi lar önlenirdi'

Paralel Yapı'nın kendisinden Dink ve Santora cinayetleri öncesi bilgileri sakladığını anlatan dönemin Trabzon Valisi , "Haberim olsa engellerdim. 12 Eylül darbesiyle cinayetler bitti. Paralel Yapı deşifre olunca da lar bitti" dedi

'Paralel gizlemeseydi suikastlar önlenirdi'
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Bürosu, Gülen grubuna yönelik yürüttüğü soruşturma kapsamında Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Terörle Mücadele Daire Başkanlığı'na bir süre önce yazı göndermişti. Yazıda örgütün bütün bağlantılarının araştırılması, cinayetlerle ilişkisi bulunup bulunmadığının soruşturulması istenmişti. Dosyada Trabzon Santa Maria Kilisesi rahibi Andrea Santoro ve Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni cinayetleri de var.

AKYÜREK SONRASI OLAYLAR

EGM'nin yazısı üzerine Trabzon Emniyet Müdürlüğü özel bir ekip kurdu. Özel ekip 'in 2004-2006 arası Emniyet Müdürlüğü yaptığı dönemde yaşanan bu iki cinayetin yanı sıra, TAYAD'lılara linç girişimi, PKK'lı teröristlerin Maçka'ya kadar inip bombalı saldırı yapacakları sırada yakalanması, Mc Donald's'ın bombalanması, Kürt işçilerin gittiği kahvehaneye molotofkoyteylli atılması dosyalarını da raftan indirdi.

'BİLGİLERİ GİZLEDİLER'
Özel ekip Akyürek döneminde görevli polislerin, şube müdürleri ve müdür yardımcılarının da ifadelerine başvuracak. O tanıklardan biri de, 2004'te TRabzon'a atanan dönemin Valisi . SABAH'a konuşan Yavuzdemir, Paralel Yapı'nın Dink cinayetini kendisinden gizlediğini belirterek, "Olayın öncesinde emniyet, jandarma ya da diğer birimlerden bana bilgi verilmedi. Eğer gelseydi, İstanbul Valisi'ne bunu özel ve gizli bir yazıyla bildirirdim. Böylece haberi olur, yazı savsaklanamazdı ve cinayet engellenebilirdi. Gerek rahibin öldürülmesi gerekse TAYAD olayları öncesinde de herhangi bir 'engelleme veya önleme' yönünde istihbarat bilgilendirilmesi yapılmadı. Bilge ve belgeler bana sunulmadı" dedi.

'SAVCI SORUŞTURMALI'
"Paralel Yapı'yı 30 yıldır biliyorum. Benim hayatım bu yapıyla mücadeleyle geçti. Her türlü engellemelerle karşılaştım. Bürokraside adım atmak kolay değildi, her şeyde karşımıza çıktılar" diyen Yavuzdemir Akyürek'in Paralel Yapı'nın adamı olduğunu belirterek, "Şimdi ona birileri hesap soruyor. Ama soruşturmaları polis değil savcının bizzat kendisinin yapması lazım. Ergenekon'da gördük ki polis bu belgeleri uyduruyor, planlıyor. Sonra o insanlar içeride suçsuz yere yatıyor. Haliyle savcı bu soruşturmaları kendisi yürütürse çözülür. Bakın 12 Eylül'de ihtilal oldu ve cinayetler nasıl bıçak gibi kesildiyse Paralel Yapı ortaya çıktığından beri faili meçhullerin tamamı bitti" dedi.

Özgür ÖZDEMİR/SABAH

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.