Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 11.07.2014 13:49
  • Son Güncelleme: 11.07.2014 13:49

Abdullah Gül'den kritik açıklaması

Ortadoğu'daki olaylarla ilgili olarak önemli bir açıklamada bulundu.

Abdullah Gül'den kritik Gazze açıklaması
, dünyada son haftalarda tırmanışa geçen şiddet sarmalı ile ilgili olarak yazılı açıklama yaptı. Gül'ün açıklamasında dikkat çeken en önemli nokta ile ilgili olarak 'e verdiği mesaj oldu: İsrail'in Gazze'ye hava saldırılarını durdurmalı, kara harekâtı yapmaya kesinlikle tevessül etmemelidir.

İşte o açıklama:
"Gazze'deki son İsrail hava saldırılarının yarattığı büyük insani acı ve trajedinin de gösterdiği gibi, ne yazık ki son haftalarda dünyada şiddet sarmalı hızlı bir tırmanışa geçmiştir:
-Irak'dan Yemen'e, Suriye'den Libya'ya,'den Afganistan'a, Ukrayna'dan Somali'ye şiddet, terör ve silahlı çatışmalar dünyada barış ve istikrara ciddi bir tehdit teşkil etmektedir.

- Bu tırmanış, telafi edilemeyecek insani trajedilere yol açmaktadır.
- Bunlar insanlığa ve çağımıza hiçbir şekilde yakışmamaktadır.
- Çatışmalar, birbirini etkileme, başka bölgelere sıçrama ve yayılma riski de taşımaktadır.
- Dolayısıyla, bütün tarafları sorumlu davranmaya ve çatışmaları derhal durdurmaya davet ediyorum.
- Bütün tarafları diplomasiyi, diyaloğu ve siyasi mekanizmaları gecikmeden ve samimiyetle harekete geçirmeye çağırıyorum.
- Aksi takdirde, bu gidişten herkes zarar görecektir. Böyle bir gidişin kazananı olmayacaktır.
- Olayların sonucu olan insani yaraların sarılmasına derhal eğilinmesine mağdurların ihtiyaçlarının giderilmesine de acil ihtiyaç vardır.
- Ayrıca, alıkonulan rehinelerimizin derhal serbest bırakılması beklentimizdir.
- Bu çatışmaların mağduru olan bütün halklar bizim tarihi, kültürel ve insani bağlarımız olan halklardır. Bunların arasında ayrıca soydaşımız olan Türkmen asıllı Irak ve Suriye vatandaşları ve Kırım Tatarları da, geniş çatışmalardan en büyük sıkıntıyı çekmektedirler.
- Bu mübarek ramazan ayına yakışmayacak biçimde, siyasi çekişmelerin kışkırttığı şiddet ve çatışmalara kurban giden, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu masum insanlara Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Rehinelerimize ve ailelerine sabır diliyorum.

SİYASİ OLARAK NELER YAPILABİLİR?
- İsrail'in Gazze'ye hava saldırılarını durdurmalı, kara harekâtı yapmaya kesinlikle tevessül etmemelidir. 2012'de ilan edilen ateşkes koşullarına dönülmeli, Filistin halkının vazgeçilmez haklarını geri verecek şekilde barış müzakerelerinin tekrar başlaması için gayret gösterilmelidir. Gazze'ye insani yardımın acilen ulaşmasına müsaade edilmelidir.
-Irak'ta yeni hükümetin en kısa sürede kurulması için bütün siyasi aktörler fedakârlık yapmalı, ulusal birliğin sağlanmasına öncelik verilmelidir. Herkesin mezhepçi ve etnik yaklaşımları bırakması gerekir. Orada da insani sorunlar had safhadadır ve çare beklemektedir.
-Suriye'de siyasi sürecin tekrar başlaması için gerekli koşullar yaratılmalıdır. Suriyeli mülteciler meselesi de çare bekleyen bir insani trajedi halini almıştır.
- Afganistan'da Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları tartışma konusu olmaktan çıkmalı, yeni yönetim bir an önce görevine başlamalıdır.
- Bu konularda bölgesel ve küresel uzlaşıların sağlanması önem taşımaktadır. Bunun zemini de Birleşmiş Milletler, bölgesel örgütler ve komşuluk forumlarıdır."

kalan karakter 1000

hayat hayat

Çare,İslam Birliği.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 12.07.2014 00:25
erol erol

bunlar laftan anlamaz, bu ülke haritadan silinmedikçe dünyaya barış ve ferahlık gelmez.

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır1
cevapla 11.07.2014 14:35

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.