Bugünkü
Takvim

Başbakan'dan o isme

Başbakan Erdoğan, Twitter'daki paylaşımlarıyla kişilik haklarına saldırdığı gerekçesiyle Genel Yayın Yönetmeni Keneş hakkında nda bulundu.

  • Güncel
  • 10.07.2014 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 10.07.2014 13:25
ABONE OL
Başbakan o isim için harekete geçti
, Genel Yayın Yönetmeni hakkında, Twitter'daki paylaşımlarıyla kişilik haklarına saldırdığı gerekçesiyle nda bulundu.

Erdoğan'ın avukatları Ali Özkaya, Muammer Cemaloğlu ve Burhanettin Sevencan'ın Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına verdikleri dilekçede, Keneş'in Twitter'daki hesabındaki paylaşımlarıyla, Başbakan Erdoğan'a hakaret ve iftirada bulunduğu belirtildi.

Keneş'in, Fethullah Gülen hareketi tarafından çıkartılan bir gazetenin yöneticisi olduğuna işaret edilen dilekçede, şu ifadelere yer verildi:

"Parelel yapının, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin geleceği açısından ciddi tehlike oluşturduğunun tespiti sonrası, Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantılarına gündem maddesi olarak girdiği ve konunun değerlendirildiği, MGK tarafından yapılan açıklamalarla bilinmektedir. Anayasal sistem gereği yürütme organı Hükümetin başı olan müvekkilimin, bu yapı ile mücadele etmek ve suç işlediği tespit edilen ilgili kişilerin de yargı önüne çıkartılmasını sağlamak görevidir. Bu görevi büyük bir kararlılıkla yapan müvekkile karşı 'paralel yapı'nın elamanları, kendi içinde bir görev taksimatı yapmış olmalı ki yayın organlarındaki yönetici ve yazarlar, eski polis/istihbaratçı olup sonradan yazar olanlar ile eski polis/istihbaratçı olup bilahare üniversitelere öğretim üyesi olarak geçmekle birlikte ilk mesleklerinden ayrılamamış kişiler bilhassa sosyal medya üzerinden müvekkilimize ve ailesine karşı çok ağır ve acımasızca bir savaş dili kullanmakta, sürekli hakaret ve küfür ederek iftira atmakta, suç isnatlarında bulunmaktadırlar. Müvekkil ülkesine, milletine ve şahsına karşı yapılan ihanet ve kullanılan 'savaş dili' nedeniyle haklı olarak bu yapıya karşı daha sert beyanlarda bulunmaktadır. Tüm bu süreçlerin yaşanmasına sebep olan 'paralel yapı', bu defa da müvekkile karşı 'Bizim grubumuzu yok etmek için çalışıyor' diye yeni bir saldırı başlatmaktadır."

Dilekçede, "paralel yapı"nın, hakkında soruşturma yapan veya yapmak isteyen kamu görevlilerini yıldırmak için onları hedef gösterdiği, savcıları manşetlere geçirdiği, emniyet görevlilerinin isimlerini internet siteleri ve sosyal medyada yayınlayarak çalışamaz hale getirmek istediği ve hedef gösterdiği kaydedilen dilekçede, "Ayrıca gazete ve sosyal medyadan da açıkça 'Sizleri not ediyoruz. Günü gelince hesap soracağız' diyerek tehdit etmektedirler. Kamuoyunun bu süreçte daha yakından tanıdığı/bildiği ve bugünlerde daha da hissettiği bu 'paralel yapı', geçmişte emniyet ve yargıdaki yapılanmaları nedeniyle 'paralel yapıya' mensup olmayan veya rakip gördükleri kişilere karşı nasıl kumpas kurdukları Anayasa Mahkemesinin ve AİHM'nin en son kararları ile daha da iyi anlaşılmaktadır. Bilhassa Hanefi Avcı, Nedim Şener, Ahmet Şık davaları çok önemli somut örneklerdir" ifadesi kullanıldı.

Keneş'in, Twitter'daki paylaşımlarının da bu açıklamalar dahilinde değerlendirilmesi gerektiği belirtilen dilekçede, Keneş'in, hiçbir şekilde düşünce açıklaması ve ifade hürriyetini kullanma amacı olmadığı kaydedildi.

Dilekçede, "Tek amaç, 'paralel yapı' ile kararlılıkla mücadele eden müvekkil Sayın Başbakan hakkında karakter suikasti yaparak onu halkın nezdinde itibarsız hale getirmektir. Tüm uğraşlarına rağmen müvekkilimin her seçimden daha güçlü çıkması ve en son olarak da cumhurbaşkanı adayı gösterilmesi, cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda da 'paralel yapı' ile mücadele edeceğini beyan etmesi bu yapıya mensup kişilerin daha saldırgan bir dil kullanmasına sebep olmaktadır" değerlendirmesinde bulunuldu.

Anayasa'nın 38. maddesindeki "masumiyet karinesi" hatırlatılan dilekçede, hakkında kesinleşmiş mahkeme kararı olmadan kimseye "hırsız, rüşvetçi" ve benzeri isnatta bulunulamayacağı belirtildi.

Keneş'in paylaşımlarının eleştiri ve ifade özgürlüğü sınırlarını aştığı, hakaret ve ithamda bulunduğu aktarılan dilekçede, Keneş hakkında, "kamu görevlisine görevinden dolayı alenen hakaret" suçundan dava açılması, birden çok kez paylaşımda bulunduğu için "zincirleme suç" hükümlerinin uygulanması talep edildi.

Dilekçede, "Şüpheli ile CHP'li olmakla birlikte bu süreçte aynı siyasi amaç etrafından buluştukları bir kısım twit sahipleri, söz konusu twitin muhatabının müvekkil olmadığını beyan etmektedir. Şüphelinin twiti sonrası tüm kamuoyu muhatabın müvekkil olduğunu anlamıştır. Ayrıca öncesi ve sonraki twitlere de bakıldığında birçoğunda doğrudan müvekkilimin ismi geçmektedir. En son twitte ismi geçmese bile müvekkilimin muhatap alındığı açıkça ortadadır" denildi ve hakaret suçlarında mağdurun isminin açıkça belirtilmemesine ilişkin TCK'nın 126. maddesinin uygulanması gerektiği bildirildi.kalan karakter 1000

metin metin

beter olsun paralel satılmış uşak inşallah tez zamanda dava sonuçlanır da bunu gibi iğrenç sürüngenler ders çıkarır. kellleeeşşşşek bülent gibi santaj montaj vatan hainleri sünepe hocanıza sığının sizi kurtaracakmı bakalım

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 10.07.2014 21:27
Hayrus Hayrus

Kenes kenes degil kenefsin kenef herkes ihtiyacını senin üzerinde giderecek

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 10.07.2014 20:06
Adem Adem

Bu pis paralelcileri hükümet örgüt üyeliğinden içeri tıkmadığı için işte böyle şımarıyorlar. Bunlar davadan felan anlamaz çünkü saf vatandaşlardan bu tipler harcasın diye para akıyor. Bunları ancak içeri tıkmak susturur. Baksanıza F Gülen'nin sadece bir ceketi varmış ama sadece Başbakan'a tam 250 dava açmış. Yani diğer davalarla birlikte sırf dava açmak için 500 bin TL para bulabiliyor, ama tek ceketi varmış. Bunlara hala yardım eden insanlar da artık darbe yapmak isteyen bir örgüte destek vererek suç işlemiş oluyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır0
cevapla 10.07.2014 19:45
poyraz poyraz

bunlar daha düne gelinceye kadar pısırık,mıy mıy,sünepe v.s idi,şimdi ne cesaretle başbakana dil uzatabiliyorlar,son çırpınışlar olduğu aşikar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır0
cevapla 10.07.2014 18:05
azat azat

sizin gibi sütü bozuk değil asil bir liderdir Erdoğan hepiniz isminin altında eziliyosunuz

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır0
cevapla 10.07.2014 17:11

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.