Bugünkü
Takvim

'yi üzecek tahmin

İhsan Aktaş'a göre MHP oylarının yüzde 20’si CHP’nin yüzde 7’si Recep Tayyip Erdoğan'a gidecek.

  • Güncel
  • 09.07.2014 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 09.07.2014 10:49
ABONE OL
CHP ve MHP'yi üzecek tahmin
İlk turu 10 Ağustos'ta ilk turu gerçekleştirilecek sonuçlarıyla ilgili GENAR Araştırma Şirketi Başkanı İhsan Aktaş'tan çarpıcı değerlendirmeler geldi.Yaptıkları araştırmalarda Cumhurbaşkanı adayı 'ın oyunun yüzde 49.5 olduğunu belirten Aktaş, "AK Parti'ye, MHP'den yüzde 20 oy kayışı da olacak" dedi. Ekmeleddin İhsanoğlu'nun oy oranının yüzde 35 civarında olduğunu belirten Aktaş, Demirtaş'ın da CHP'den kayacak oylarla yüzde 9'u bulacağını söyledi.

MHP TABANI BENİMSEMEDİ


İlk kez doğrudan halkın oyuyla belirlenecek Cumhurbaşkanı seçimi için heyecan artarken, parti tabanlarındaki oy dağılımı da merak konusu oluyor. Çatı aday Ekmeleddin İhsanoğlu'nu şu ana kadar benimsemediğini gizlemeyen MHP tabanından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yüzde 20'lik bir oy kayması olacağını araştırmalarıyla tespit ettiklerini belirten GENAR Başkanı İhsan Aktaş, seçmen davranışlarını şöyle değerlendirdi:

İLK TURDA YÜZDE 55.2 İLE SEÇİLİR

"Hangi partinin daha şanslı olduğunu söylemek için parti tabanına bakmak lazım. Bugün seçim olsa AK Parti'nin oyu yüzde 49.5. BDP'nin oyu 6.5-7 bandında. Saadet ise yüzde 3 civarında görünüyor. Çatı aday iki partinin adayı aslında. Saadet'ten sonraki 20 partinin toplam oyu yüzde 1.5 ediyor. Geriye MHP'nin 14 ile CHP'nin 26'sı kalıyor. Hata payı ile yüzde 41'lik oy var. Her parti tabanı kemik oyunu verirse, doğrudan zaten yüzde 50 bandına yakın AK Parti oyu var. Fakat muhalefet partileri kendi oyunu alamıyorlar. Siyasette öyledir. Bizim araştırmamızda Ekmeleddin İhsanoğlu'nun oyu yüzde 35,8'e kadar düşüyor. Üst üste koyduğumuzda yüzde 41 olan oylar; tek adaya gelince 35.8 oluyor. Demirtaş'ın oyu yüzde 9'a çıkıyor. Başbakan'ın oyu yüzde 55.2'ye kadar yükseliyor. Kendisi ilk turda seçilecektir. Bu bir aylık durumu gösteriyor."

ERDOĞAN, CHP'DEN YÜZDE 7 ALACAK

MHP seçmeninin 12 Eylül 2010 Anayasa Referandumu'ndaki gibi davranacağını ve AK Parti'den yana tavır koyacağını belirten Aktaş, "30 Mart'ta Paralel Yapı'nın darbe girişimi bile sokağın fikrini değiştirmedi yüzde 46 ile başladı yüzde 45 ile bitti. Ama referandumda AK Parti 'Evet' dedi, CHP ile MHP 'Hayır' diyordu. MHP'lilerin yüzde 25'i 'Evet' oyu vermişti. CHP'lilerin de yüzde 10'u 'Evet' demişti. AK Parti'den de yüzde 2-3'lük 'Hayır' diyen vardı. Bu seçim referanduma yakın duruyor, MHP'lilerin yüzde 20'si, CHP'lilerin de yüzde 6.5-7'si AK Parti adayı Başbakan Erdoğan'a oy verecekler" diye konuştu.

MHP'DEN BDP'YE DE OY GİDECEK

Vatandaşa "Adayların hangisini daha yerli buluyorsunuz" diye sorduklarını belirten İhsan Aktaş, "Başbakan, daha yerli ve milli bir aday olarak ön plana çıkıyor. Araştırma bile yapmasanız, burada bir sonuç çıkıyor. BDP'nin özellikle yarışta olması, çatı mevzusunu ortadan kaldırıyor. İki adayın oyu yüzde 49-50 olsa bir yarış olurdu. Ama Demirtaş'ın varlığı bunu mümkün kılmıyor. Demirtaş aday olmasaydı, daha solcu, laik karakterli Kürtler İhsanoğlu'nu, daha dindar Kürtler Başbakan Erdoğan'ı tutar. Bugün CHP'den ciddi olarak BDP'ye oy gidiyor. Sınırlı olarak yüzde yarımlık MHP oyu BDP'ye gidiyor" dedi.

CHP DAHA ÇOK BENİMSEDİ


"MHP'lilerin Ekmeleddin İhsanoğlu'nu CHP'lilerden daha çok benimseyeceğini düşünmüştük, ama tersi oldu" diyen GENAR'ın patronu İhsan Aktaş, "MHPliler bir başka aday olsa, onu daha çok benimserdiler. Mesela Devlet Bahçeli aday olsa, oylarını kemik olarak verirlerdi. Ama CHP'lilerin bu noktada İhsanoğlu'na daha çok oy vereceği görülüyor. Yani İhsanoğlu, tam olarak çatı aday olamayacak." diye konuştu.

Kaynak: Star

kalan karakter 1000

nurettin nurettin

alihan=ÇOK DOĞRU YAZMIŞSINDA BUNLAR KENDİLERİNE MALİK DEYİLLER-BUNLARI GETİRENLER BUNLARIN KULLANMA SÜRELERİ-MİADLARI DOLUNCA GÖNDERECEKLER ALLAH CC.YARADDIĞI KULLARINI KENDİNDEN BAŞKASINA KULLUK ETTİRMESİN ÇÜNKÜ BU KAPIDA GEÇ KALMADAN BİR DAHA YAPMAMAK ÜZERE TÖVBE EDERSELER DÖVBELERİ KABUL OLUYOR-AMA KULA KUL OLANLARIN VAY Kİ VAY HALLERİNE ARZULARI-NEFİSLERİ TATMİN OLANA KADAR KULLANIRLAR PİŞMAN OLSALARDA AĞABABALARI GİT İŞİN BİTTİ DEMEDEN HİÇ BİR YERE-YERLERE HATTA EVLERİNE AİLELERİNE BİLE GİDEMEZLER.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 10.07.2014 09:58
uygur türk uygur türk

mhp partisinin basindaki mafya babalarinin milliyetcilik adina yaptiklarini gördükce milliyetciligimden utaniyorum yaziklar olsun bu milliyetci gecinen vatan hainlerine.

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır1
cevapla 09.07.2014 21:59
Selim Selim

%57 den azı Recebime yakışmaz. Brezilyadan beter edecek onları.

Aynı Görüşte misiniz?
evet19
hayır0
cevapla 09.07.2014 17:23
% üçteikisi % üçteikisi

RTE %66 - %71, diyerleri %29 - %33

Aynı Görüşte misiniz?
evet40
hayır2
cevapla 09.07.2014 14:33
orkan orkan

chp de kemal kendi ipini çekmiştir pensilvanyada kurtaramaz onu

Aynı Görüşte misiniz?
evet33
hayır2
cevapla 09.07.2014 14:09

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.