Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 06.07.2014 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 06.07.2014 10:15
ABONE OL

Seçimle ilgili çarpıcı tespit

'ın Köşk seçimini ilk turda kazanacağını söyleyen İbrahim Uslu'ya göre Başbakan Erdoğan, 'da coşacak.

Seçimle ilgili çarpıcı tespit
ANAR Araştırma Şirketi Genel Müdürü İbrahim Uslu, 10 Ağustos'ta ilk turu gerçekleştirilecek ni değerlendirdi. AK Parti adayı Erdoğan'ın ilk turda seçilmesinin kesin olduğunu belirten Uslu, bunda Çözüm Süreci'nin Türkiye genelinde oy artışı sağlamasının etkili olacağını söyledi. Anar, 30 Mart Yerel Seçimleri öncesindeki Paralel Yapı saldırılarının AK Parti'nin oyunu arttırdığını hatırlatarak, "Böyle bir şey olursa Erdoğan kesin kez ilk turda seçilir" dedi.

Gerilim sandığa yansır


Seçimin tatile gelmesinin katılımı etkileyebileceğini ama Türkiye'de seçimlere katılımı asıl belirleyenin seçim sürecinin atmosferi olduğuna dikkat çekti. Uslu, atmosferin şimdilik yumuşak geçtiğini söyleyerek, "Böyle geçerse, Türkiye ortalamaları seçime katılmada yüzde 75-80. O oranda gerçekleşebilir. Bana soracak olursanız, bu bile yüksek. Avrupa ve ABD'de seçime katılma oranı yüzde 50'lere düştü. Biz, hala çok politik bir toplumuz. Fakat seçim sürecinde gerilim olursa, tıpkı 30 Mart öncesi gibi, insanlar bunu bir siyasal tercihten çok savaş olarak gördükleri için o zaman sandığa katılma oranı çılgın rakamlara yüzde 90'lara çıkabilir" diye konuştu.

CHP'liler tatilden dönmez

CHP seçmeninden önemli kısmının yaz aylarında tatilini kesip oy vermeye gitmeyeceğini de söyleyen Uslu, "Tatilini kesmesi için de herkesi bu kadar zorlayacak bir gerekçe üretemezsiniz. Çeşitli nedenler devreye girecek. CHP içinde deklare edenler var. Alevi örgütleri ve ulusalcı aydınlar, İhsanoğlu'nu desteklemeyeceklerini açıkladılar. Onlar bu hassasiyet nedeniyle CHP içinde, sandığa gitmeyecekler. Bir kısmı tatilde olduğu için gitmeyecek, aynı şey MHP için de geçerli olacak. Ve CHP - MHP seçmenin bir bölümü, 'Nasılsa Erdoğan kazanacak. Nasılsa biz kaybedeceğiz' diyerek sandığa gitmeyecek." ifadelerini kullandı.

Yüzde 52 ile 56 arasında

Erdoğan'ın ilk turda kazanmasına kesin gözüyle baktığını, bu oranın yüzde 52 mi 56 mı olduğu konusunda araştırma yaptıklarını anlatan Uslu, "Başbakan Erdoğan, ilk turda kazanacak. Katılım yüzde 90 olsa bile bu değişmeyecek. CHP, MHP seçmeni sandığa gitmeyince aradaki makas açılacak. İkinci tura kalması çok sürpriz olur" dedi

Oy patlaması yaşanacak


Çözüm sürecinin ülke çapında Başbakan Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı olarak bu süreci yürütmesi için önemli bir oy kaynağı olacağından da söz eden Anar Genel Müdürü Uslu, "Araştırmalardan hareketle söylüyorum. Erdoğan'ın en yüksek oy alacağı bölge olacak. Şu anda da öyle. Referandumda da öyle oldu. Ben Türkiye rekoru bekliyorum. Güneydoğu ve Doğu Anadolu'da Erdoğan, oy patlaması yapacak. Sadece orada değil tüm Türkiye'de yapacak" diye konuştu.

Paralel Yapı saldırırsa oylar patlar


Adayların profili nedeniyle kampanya sürecinde tansiyon yükselmesi beklemediğini belirten Uslu, 30 Mart öncesindeki Paralel Yapı'nın saldırılarını hatırlatarak şöyle konuştu: "Paralel saldırının, paralelciler açısından bir etkisi olmaz. Zaten 30 Mart seçimlerinde bunu gördüler. Bazı köşe yazarları, 'Paralel yapı yeni bir kampanya başlatacak' diye yazdılar. AK Parti'ye böyle bir saldırı olduğu zaman, tabanını kontrol ediyor ve AK Parti seçmeni sandığa gidiyor ve avantajlı duruma gidiyor. Bunu yaparsa paralel yapı, AK Parti seçmeninin sandığa gitme oranını yükseltir. Paralel yapı saldırırsa, müteşekkir olur AK Parti. Oyları patlar."

Kaynak: Star

kalan karakter 1000

selami selami

bağkur affını çıkarmasında oy patlaması yapsın ,göreceğiz,bağkur affı olmadan oy moy patlamaz

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 06.07.2014 19:58
real real

insallah oylarimiz basbakana

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 06.07.2014 18:53

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.