Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 03.07.2014 00:00
  • Son Güncelleme: 03.07.2014 17:34

Türk rehineleri serbest bıraktı

Irak'ın Musul kentinde tarafından alıkonulan 32 Türk tır şoförü, serbest bırakıldı. Mahmur ilçesine ulaşan şoförler burada Türk yetkililer tarafından karşılandı.

IŞİD Türk rehineleri serbest bıraktı
Irak'ın Musul kentinde Irak Şam İslam Devleti () örgütü tarafından alıkonulan 32 Türk tır şoförü, serbest bırakıldı. Mahmur ilçesine ulaşan şoförler burada Türk yetkililer tarafından karşılandı.

Musul'da 10 Haziran'da IŞİD tarafından alıkonulan tır şoförleri, örgüt tarafından serbest bırakıldıktan sonra Mahmur'daki bir kampa geldiler. Burada Türkiye'nin Erbil Başkonsolosluğu ve diğer bazı Türk yetkililerce karşılanan grup, kimlik ve sağlık kontrolünden geçirildi.

Ardından otobüse bindirilen grup, yetkililerle Mahmur Kaymakamlığı binasının önüne geldi. Burada Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne bağlı güvenlik güçlerinin de refakat ettiği grup ve yetkililer, konvoy halinde Erbil'e hareket etti.

Sağlık durumlarının iyi olduğu gözlenen şoförler araçlara binerken, "En büyük Türkiye" ve "Yaşasın Türkiye" şeklinde tempo tuttular.

Şoförlerin bağlı bulunduğu şirketin sahibi Kızıl: 32 işçimiz yola çıktı

Öte yandan, Gaziantep'teki lojistik firması sahibi Mehmet Kızıl da Irak'ın Musul kentinde rehin alınan şoförlerin serbest bırakıldığını belirterek, "32 işçimiz, çok şükür sağ salim yola çıktılar. İşçilerin serbest bırakılması, devletimizin göstermiş olduğu çabaların bir sonucu" dedi.

Kızıl, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bir an önce işçilerin Türkiye'ye gelmesini arzuladıklarını söyledi.

Hükümetin yaptığı girişimler neticesinde işçilerin serbest bırakıldığını anlatan Kızıl, "32 işçimiz, çok şükür sağ salim yola çıktılar. Şu an Kuzey Irak'a geçmek üzereler. İşçilerimize burunları bile kanamadan kavuşacağımız için aileleriyle beraber büyük bir sevinç yaşıyoruz. İşçilerimizin serbest bırakılması için çaba gösteren tüm hükümet yetkililerinden Allah razı olsun" diye konuştu.

Kızıl, "İşçilerin serbest bırakılması, devletimizin göstermiş olduğu çabaların bir sonucu" dedi. Kızıl, işçilerle beraber rehin tutulan 28 tırın bırakılmadığını da sözlerine ekledi.

Serbest bırakılan 32 Türk tır şoförü Erbil'e getirildi

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü tarafından 10 Haziran'da alıkonulduktan sonra bugün serbest bırakılan 32 Türk tır şoförü Erbil'e ulaştı.

Türkiye'nin Erbil Başkonsolosu Mehmet Akif İnam ve diğer Türk yetkililerin Mahmur'da karşıladığı , otobüslere bindirilerek konvoy halinde Erbil'e getirildi. Konvoya Peşmergeler ile Türk özel harekat timleri de eşlik etti.

Erbil'de bir süre dinlenecek olan şoförlerin, Irak'tan çıkışını sağlayacak işlemlerin birkaç saatte tamamlanması bekleniyor.Serbest bırakılan tır şoförü Mustafa Tezdöner, A Haber'e yaptığı açıklamada herkesin serbest bırakıldığını söyledi. Başka bir şoför ise serbest bırakıldıklarını ve Mahmur'a götürüldüklerini belirtti.

Serbest bırakılan tır şoförü Mustafa Tezdöner'in canlı telefon bağlantısıyla A Haber'e yaptığı açıklama şöyle:

"Şu anda yürüyerek Mahmur'a doğru geliyoruz. 30 kilometrelik bir yol ve güvenli bir yol değil. Etrafta bir çatışma yok. 32 kişiyiz. Mecburen Mahmur'a geldik çünkü başka yol yok. 2 arkadaşımızın sağlık durumu çok kötü. Yaralı değiller ama hastalar. Yürüyebilecek durumdalar. Şirketlerle yaptıkları anlaşmaya göre araçlarımızı elimizden aldılar. Bize "Biz İslam ümmetiyiz, biz kardeşiz" dediler. Rehin kaldığımız sürede darp etmediler, vurmadılar ama sert davranmadıklarını söylersem yalan olur. Aç, susuz kaldığımız günler oldu."

32 Türk tır şoförü 10 Haziran'da IŞİD tarafından rehin alınmıştı.


kalan karakter 1000

uygur uygur

sapiklar,,,, herseye bi bok atmasaniz olmuyor sizi allah islah etsin demek isterdim ancak sizler islah olmazsiniz onun icin sizleri tenesir paklar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 03.07.2014 19:55
demm demm

Şenel misin nesin ha ..dir

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 03.07.2014 18:57
takvimciler takvimciler // KOCAELİ

Bizim askerler şoförleri serbest bıraktı...kendilerini selamlıyorum...Ama ayıp oluyor öteki elçilik esirleride serbest kalsın...

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır18
cevapla 03.07.2014 16:16
Şenel EKİZ Şenel EKİZ

RTE ile İşitin danışıklı döğüşü ala vere yapıyorlar zaten işit kimin eseri nerede eğitildi kimler eğitti AKP hükümetinin seçim malzemesi bu milleti kandırırlar ama allahı kandıramazlar bir gün cezasını çekecekler

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır20
cevapla 03.07.2014 13:54

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.