;

Keşif mutluluğu

Türkiye'de ilk defa 'Kokuyla Keşfet' adıyla koku üzerine kitap yayınlandı. 'ün bu çalışması, büyük ilgi gördü

Keşif mutluluğu
Sağlık editörü ve Biyolog Esra Öz, çok özel bir çalışmaya imza attı... Son yıllarda nörobilim alanında bilimsel haberler üzerine çalışan Öz, beynin işleyiş mekanizması ve bunun iletişim alanında kullanmanın yolları üzerinde yoğunlaştı. Sonra da kokunun iletişimdeki rolünü, nörobilim ile birleştirdi. Öz, bu çalışmasını bilim insanları ve uzman görüşleri çerçevesinde 'Kokuyla Keşfet' isimli kitapta topladı.

BİBERİYE KİŞİYİ CANLANDIRIYOR
Kokunun insanları ve markaları nasıl etkilediğini Kent Kitap'tan çıkan çalışmasıyla anlatan Öz, kokunun insanları ve markaları nasıl etkilediğinden, kokunun iletişimde ve ilişkiler üzerindeki etkisini vurguladı. İşte kokuyla ilgili ilginç detaylar: Greyfurt içeren bir parfüm sürmüşse karşımızdaki 6 yaş daha genç olduğunu düşünüyor beyin. Çim kokusu kalp atışlarımızı hızlandırıp heyecanlanmamıza sebep oluyor. Biberiye gibi aromalar canlandırıyor, yasemin ise sakinleştiriyor. Limon, aroması canlandırır, konsantrasyon ve performans gücünü arttırır. Yasemin, sakinleştirir; korku ve uyku bozukluklarını giderir.
Etiketler: ,
  • 29 Haziran 2014, Pazar

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.