Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 12.02.2014 20:43
  • Son Güncelleme: 13.02.2014 02:13

Kılıçdaroğlu yine kendine güldürdü!

, Sevgililer Günü'nü 'in şiiriyle kutladı. Ancak Kılıçdaroğlu, kısacık şiirde iki ayrı hata yaptı.

Cumhruiyet Halk Partisi lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Sevgililer Günü dolayısıyla görüntülü bir mesaj yayınladı. Kılıçdaroğlu, mesajında 'in 'Münevver'in Doğum Günü' şiirindeki, "Yapraklara, dallara, yeşillere, allara...Nice nice yıllara gülüm, nice nice yıllara.." mısralarını okudu.

ŞİİRİ YANLIŞ OKUDU
Ancak Kılıçdaroğlu'nun videoda Nazım Hikmet'in şiirini hatalı okuduğu görüldü. Orijinali "Yapraklara dallara, yeşillere, allara, nice nice yıllara gülüm, nice nice yıllara Yaprak dala, al yeşile yaraşır, gayrı bundan böyle vermem seni ellere..." olan şiiri Kılıçdaroğlu "Yeşillere allara, yapraklara dallara Nice nice yıllara gülüm, nice nice yıllara" şeklinde okuyarak mısraların kelime dizinini değiştirdi.MÜNEVVER'İN DOĞUM GÜNÜ ŞİİRİNİN TAMAMI
Üstad Nazım Hikmet'in ''Münevver'in Doğum Günü'' adlı şiirinin tamamı ise şöyle;
''Yapraklara dallara, yeşillere, allara,
nice nice yıllara gülüm, nice nice yıllara.
Yaprak dala, al yeşile yaraşır,
gayrı bundan böyle vermem seni ellere...''

PİRAYE'YE DEĞİL MÜNEVVER'E
Kılıçdaroğlu'nun mesajındaki bir diğer hata ise, şiirin ithaf edildiği kişiyle alakalı. Kılıçdaroğlu mesajında Nazım Hikmet'in bu şiiri Piraye için yazdığını söylüyor. Ancak Nazım Hikmet'in bu şiiri Piraye ile evli iken aşık olduğu ve uğruna Piraye'yi terk ettiği Münevver'e Bursa Cezaevinden yazdığı biliniyor. Nazım Hikmet ve Münevver'in bu ilişkiden oğulları Mehmet doğmuş, ancak Nazım Hikmet yurdu terk etmek zorunda kaldıktan sonra Vera ile evlenmişti.

kalan karakter 1000

sariyerli sariyerli

ya zaten ona butun dunya guluyo aliskindir

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 13.02.2014 21:50
Salih Salih

Ne olucak emanetci boyle olur denecek baska bir sey Yok emanetci kemal

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 13.02.2014 19:07
musto musto

mrb arkadaşlar ya genel müdürlüğü yapamayan genel başknalığı nasıl yapacak yapmayın ya bukadr üzerine gitmeyinya bırakın gendi haline namuslu adamı bilirmisniz namuslu namussuz filmini bakın ve görün CA HA PA genel komedi başkanı ne yaparsa yeridir şimdiden chp li kardeşlerime allah sabır versin diyor böyle genel başkanları olduğu içinde bizede hiç yoktan kemal sunalı hatırlatıyor var olsun

Aynı Görüşte misiniz?
evet13
hayır7
cevapla 13.02.2014 11:32
husso husso

bayraktar erdoğandan özür dileyip akp ye geri geldiğinde demediğini bırakmadın yok karadenizliler mertmiş bu ise yüz karalarıymış. peki senin partiden istifa eden ve geri gelen milletvekili için ne diyeceksin. bir dediğin bir dediğine uymuyor. bunun içindirki oy alamıyorsun.

Aynı Görüşte misiniz?
evet35
hayır12
cevapla 13.02.2014 08:01
husso husso

chp uyesiydim baykalın yuzunden ayrıldım. senin yuzunden ulkeyımı terk edeyım.

Aynı Görüşte misiniz?
evet45
hayır10
cevapla 13.02.2014 07:57

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.