Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 12.02.2014 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 13.02.2014 02:13
ABONE OL

Kılıçdaroğlu yine kendine güldürdü!

, Sevgililer Günü'nü 'in şiiriyle kutladı. Ancak Kılıçdaroğlu, kısacık şiirde iki ayrı hata yaptı.

Cumhruiyet Halk Partisi lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Sevgililer Günü dolayısıyla görüntülü bir mesaj yayınladı. Kılıçdaroğlu, mesajında 'in 'Münevver'in Doğum Günü' şiirindeki, "Yapraklara, dallara, yeşillere, allara...Nice nice yıllara gülüm, nice nice yıllara.." mısralarını okudu.

ŞİİRİ YANLIŞ OKUDU
Ancak Kılıçdaroğlu'nun videoda Nazım Hikmet'in şiirini hatalı okuduğu görüldü. Orijinali "Yapraklara dallara, yeşillere, allara, nice nice yıllara gülüm, nice nice yıllara Yaprak dala, al yeşile yaraşır, gayrı bundan böyle vermem seni ellere..." olan şiiri Kılıçdaroğlu "Yeşillere allara, yapraklara dallara Nice nice yıllara gülüm, nice nice yıllara" şeklinde okuyarak mısraların kelime dizinini değiştirdi.MÜNEVVER'İN DOĞUM GÜNÜ ŞİİRİNİN TAMAMI
Üstad Nazım Hikmet'in ''Münevver'in Doğum Günü'' adlı şiirinin tamamı ise şöyle;
''Yapraklara dallara, yeşillere, allara,
nice nice yıllara gülüm, nice nice yıllara.
Yaprak dala, al yeşile yaraşır,
gayrı bundan böyle vermem seni ellere...''

PİRAYE'YE DEĞİL MÜNEVVER'E
Kılıçdaroğlu'nun mesajındaki bir diğer hata ise, şiirin ithaf edildiği kişiyle alakalı. Kılıçdaroğlu mesajında Nazım Hikmet'in bu şiiri Piraye için yazdığını söylüyor. Ancak Nazım Hikmet'in bu şiiri Piraye ile evli iken aşık olduğu ve uğruna Piraye'yi terk ettiği Münevver'e Bursa Cezaevinden yazdığı biliniyor. Nazım Hikmet ve Münevver'in bu ilişkiden oğulları Mehmet doğmuş, ancak Nazım Hikmet yurdu terk etmek zorunda kaldıktan sonra Vera ile evlenmişti.