• Güncel
  • 12.06.2013 - 17:37,
  •  - 
  • Son Güncelleme: 12.06.2013 - 17:37

Ajansların oyunu deşifre oldu

Reklam ajansları gezi parkı eylemlerinde organize çalışarak, yurtiçinde ve yurtdışında Gezi parkı eylemin PR'ını yaptılar. Bazı reklam ajansları ise yabancı dillerde animasyon filmleri hazırlayıp video paylaşım sitelerinde yayınlayarak, dünyaya Gezi olaylarını özgürlük hareketi gibi, Ak Parti Hükümeti'ni ise diktatör gibi gösterdiler.

Ajansların oyunu deşifre oldu
Taksim Gezi Parkı'nda başlayan olayların daha da büyümesi, dünya medyasına taşınması için organize bir PR (reklam) çalışması yürütüldüğü ortaya çıktı. Hükümet bu çalışmanın detaylarının anlaşılması için özel bir çalışma yaptırdı. Başbakanlığa sunulan rapora göre bu PR çalışmasının arkasından reklam ajansları çıktı. Raporda, reklam ajanslarının sosyal medya üzerinde çok geniş çaplı bir çalışma yaparken, aynı zamanda yanlış ve çarpıtılmış bilgileri yaymaktan da geri kalmadıkları kaydedildi. Gösteriler için kamuoyu oluşturup, gençlerin ilgisini çeken sosyal medya kampanyaları düzenleyen reklam ajanslarının, takipçilerine çağrılar yaptığı belirlendi.

GEZİ OLAYLARINI ÖZGÜRLÜK HAREKETİ GİBİ GÖSTERDİLER
isimli reklam ajansı hazırladığı kısa film ve videoları, video paylaşım sitelerinde paylaşarak dünyaya Gezi Parkı olaylarını bir özgürlük hareketi gibi AK Parti Hükümeti'ni ise diktatör bir yönetim gibi gösterdi. Ajans bununla da yetinmeyip hazırladığı görsel ve afişleri sosyal medyada yayınlayarak reklam ve PR faaliyetlerini sürdürdü. Ayrıca ElmaAltShift olan ajansın adı ElmaAltÇapul olarak değiştirildi.

SOSYAL MEDYADA DEZENFORMASYON
Reklam ajansları, 3 gün boyunca Twitter'ın Türkiye ve dünya etiket listesinin bir numaralı başlığının #DirenGeziParkı olmasını sağladı. Bu çerçevede sosyal medyada reklam için kullandığı ve binlerce takipçisi olan kullanıcı profillerini devreye soktu. Bu profiller üzerinden dezenformasyon niteliği taşıyan ve halkın daha fazla tepki vermesini amaçlayan birçok mesaj yayınlandı. Reklam ajansları, eylemlerin gençler arasında kabul görmesi ve yayılması için de özel olarak slogan üretimi çalışması yaptı. #GeziyeYaratıcıDestek adıyla hastag açıldı ve tepkiyi üst düzeye çıkaracak sloganlar üretildi. Ayrıca NY Times Gazetesi'nde yayınlanan Türkiye'yi karalayan ilan, ajanslar tarafından organize edildi. İlanda, Türkiye'de kadınların haklarına kısıtlama getirildiği, azınlık haklarının kısıtlandığı, seçimle gelen yöneticilerin tutuklandığı gibi iddialar sıralandı.

REKLAMLARI KESTİLER
Reklam ajansları özellikle turizm şirketlerinin reklamları başta olmak üzere, olayların etkisini artırmak için Türkiye'ye yönelik ticari girişimde bulunacak firmaların reklamlarını kıstı. Rapora göre, birçok yabancı reklam Taksim'deki olaylar bahane edilerek yayına sürülmedi. Bunun yerine NY Times Gazetesi'ne verilen ilan gibi Türkiye'deki olaylar ve twitter üzerindeki etiketler, birçok yabancı medya kuruluşuna olayları gündemlerine almaları için pazarlandı.

İŞTE O REKLAM AJANSLARI
Başbakanlığa sunulan raporda yer alan reklam ajansları, ElmaAltShift, , , , , ve oldu. Bazı ajanslar suçlamaları reddederken, bazıları da kampanya yapmadıklarını sadece eylemlere vatandaşlar gibi destek verdiklerini ifade etti. Ajanslar, sadece hazırladıkları yaratıcı sloganlar için twitter hesapları üzerinden hastagler açtıklarını dile getirdi. Ajanslar tarafından kullanılan sosyal medya fenomeni profiller de; Taci Kalkavan, Kutup Zencisi, Argostroloji ve Pucca gibi isimler olarak raporda yer aldı.

SERTAP ERENER'İN KARDEŞİNİN AJANSI DA LİSTEDE
Ünlü şarkıcı Sertap Erener'in kardeşi olan Reklamcı Serdar Erener'in sahibi olduğu ajans Alametifarika'da listede yer aldı.

kalan karakter 1000

Elma Alt Shift Elma Alt Shift

Elma Alt Shift Reklam Ajansı Değildir http://elmaaltshift.com/2013/06/13/elmaaltshift-reklam-ajansi-degildir/

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 13.06.2013 18:37
kübra kübra

Bu reklam ajanslarının reklam ajansı olduğuna dair resmi vergi levhalarını da yayınlayabilir misiniz? Daha etkili olur diye düşünüyorum.

Aynı Görüşte misiniz?
evet17
hayır3
cevapla 12.06.2013 19:54
süleyman süleyman

HESABI GÖRÜLÜR

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır14
cevapla 12.06.2013 19:37
Cevat Cevat

Elmaaltshift bir reklam ajansı değildir. Herhangi bir reklamcının blogudur. Her reklam ajansında da %50 AKP, %50 diğer partiden olan vardır. Reklam ajansları şirket olarak herhangi bir şey yapmaya kalkışmaz, içindeki %50 kalkışabilir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır4
cevapla 12.06.2013 20:38
nedobaba nedobaba

Bu tür spekülasyon hareketlerinden Yahudi sermayesinden faydalanabilmek için vatanını, devletini, milletine hainlik yapan bu reklam şirketlerini kınıyorum. Bunları vergi dairelerinden, sigortadan muaf, televizyonlarda deşifre edeceksin ki bir daha yeltenmesinler...

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır15
cevapla 12.06.2013 18:40

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.