Bugünkü
Takvim

"Kusura bakma kapatırız"

Başbakan Tayyip Erdoğan'dan sigara içme yasağını delen kapalı mekanlara sert uyarı geldi.

  • Güncel
  • 31.05.2013 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 31.05.2013 16:30
ABONE OL
Başbakan:Kusura bakma kapatırız
, Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde Türkiye'nin Tütün Kontrolündeki Başarısı, 2012 Türkiye Küresel Yetişkin Tütün Araştırması sonuçlarının kamuoyuyla paylaşıldığı toplantıda konuştu.

nın toplumun çoğunluğu tarafından olumlu karşılandığı görülmüştür. Yeme-içme sektöründe müşteri sayısı artmıştır.

Biz sigaraya yüzde 82 vergi oranı uyguluyoruz. Uyarıların sigara paketleri üzerinde daha görünür olmasını sağlıyoruz. Bu doğrultuda yeni bir adım olarak 2013-15 yıllarını kapsayan eylem planı oluşturduk.

ISRAR EDEN OLURSA KAPATIRIZ
Biz yasayı çıkardık ama bakıyoruz birçok restoranda sigara içilmeye devam ediyor. 'Ben 5 bin lira öderim, devam ederim' diyor. Sen öyle diyorsan biz de çok daha farklı cezalarıı düşünürüz. Bu da seni ta kapatmaya kadar götürür. Kusura bakma. İlla sigara içirtmek istiyorsan özel zehir odaları yaparsın, girerler orada içerler.

Bilindiği gibi geçtiğimiz günlerde alkol tüketimiyle ilgili bir kanun çıkardık. Bize saldırmaya çalıştılar. Biz alkolü yasaklamadık. Biz sadece bir tercih ve yeni bir çerçeve ortaya koyduk. Okullara 100 metre mesafede satışını yasakladık. Bir diğeri aynı şekilde mabedlere 100 metre mesafede satılamayacak. Bundan böyle alkol satışı akşam 22.00 sabah 06.00 arasında yapılamayacak. Karayollarında, benzin istasyonlarında alkol satışı yapılamayacak. Aynı şekilde belli bir yaş altındakilere satış yapılamayacak. Buna benzer şeyler. Fakat bunu farklı yerlere çekiyorlar.

Bizim sözlerimizi alıyorlar ve gündem oluşuyor. Bu bizim hoşumuza gidiyor. Bir Başbakan gündem de oluşturamıyorsa zaten hiç olmasın. Biz milletimizi korumak için adımlar atmaktan geri durmayacağız.

kalan karakter 1000

misafir misafir

sayın başbakanım olumlu isabetli görüşlerinizi aynen paylaşıyor sizi canı gönülden tebrik ve taktir ediyorum

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır1
cevapla 31.05.2013 20:40
SALIH SALIH

ALKOL bizim yasadigimiz ULKEDE SKANDINAVYADA SAAT 00.8.SATISI SERBEST SAAT 20.00 DA SATIS YASAKTIR ANLAMAK ISTEMEYENLERE ØNEMLE DUYURULUR AVRUPALI VATANDASLAR YANI SIZIN ALAMANCI DEDIKLERINIZ SIZE DUYURUR

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır2
cevapla 31.05.2013 15:37
haşim haşim

Bence bu yasa daha da genişletilmeli. örnek mi? sigara içen eşlerin eşi içmesinden rahatsız oluyorsa boşanma nedeni olarak yargıda görülmeli. Boşanmak isteyen eş gerekçe yaratmak için hemen sigaraya başvurur ve evlilik biter. Yada içen kişi sigarayı bırakır ve bu kötü alışkanlıktan kurtulmuş olur. Sigaraya devlet zam yaptıkça kaçakçılar bayram yapıyor. Daha çok sigarayı illagal yollardan getirip satıyorlar ve 9 köşe oluyorlar. İçeni zam yaparak durduramazsınız. Yasaklıyarak asla durduramazsınız. Ama yaptırımlarla kuzu kuzu bırakmalarını sağlarsınız. Bu ülkede en çok sigarayı içen kesime bakın o zaman haklı olup olmadığımı anlarsınız. Sigaranın fiyatını düşürün mafyaların gelir kaynakları azalır. Alkolün fiyatını düşürün bu kadar içen olmaz. İçki içmek zenginlik olarak görülmekte. Bir duble rakı için kiş kişiye kul olma derecesine geliyor. Bunu zam yaparak değil yaptırımlarla önlersiniz. Sigara içilen yerleri kısıtlarsınız, alkol ve sigara satış yerlerini marketlerden bakkallara yasak.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır5
cevapla 31.05.2013 15:31

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.