Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 30.05.2013 00:00
  • Son Güncelleme: 30.05.2013 16:07

Trafikte yeni dönem: Uyuşturucu denetimi geliyor

Emniyet Genel Müdürlüğü trafikte uyuşturucu denetimi başlatacak.

Ülkemizde trafik kazalarında, yılda yaklaşık 10 bin kişi yaşamını yitiriyor, 200 bin kişi ise yaralanıyor. Trafik kazalarına karşı bu yıl seferberlik ilan eden polis, aşırı hız, emniyet kemeri ve alkolden sonra uyuşturucu madde etkisi altında araç kullananların denetlenmesi için çalışma başlattı.

İŞTE 2013'ÜN TRAFİK CEZALARI

Polis, uyuşturucu kullanıp direksiyon başına geçen sürücüleri de tıpkı alkolde olduğu gibi elektronik cihazlarla denetleyecek.

3 BİN 600 LİRA CEZA

Buna göre, trafik polisleri, gerek teknik cihazlar kullanılarak gerekse sağlık kuruluşlarında yaptırılan testler sonucu uyuşturucu madde kullandığı tespit edilen sürücülere, 3 bin 600 lira ceza kesecek.

EHLİYETE 5 YIL EL KONULACAK

Uyuşturucu kullanıp direksiyon başına geçen sürücülerin ehliyetine 5 yıl el konulacak.

DİRENENE 2 BİN LİRA PARA CEZASI

Cihazla ölçüm yapılmasını kabul etmeyen sürücüye kolluk kuvvetlerince 2 bin lira ceza verilecek. Bu sürücülerin belgeleri, 2 yıl süreyle geri alınacak.

Yaralanma veya ölümle sonuçlanan ya da trafik kolluğunun müdahale ettiği maddi hasarlı trafik kazalarında, sürücülerin uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanıp kullanmadığı trafik ekiplerince teknik cihaz kullanılarak tespit edilecek.

kalan karakter 1000

misafir misafir

çok yerinde hatta alkollü araç kullananlara hapis cezası verilsin verilsinki başkalarının hayatları sönmesin unutma alkol ile sürücülük tehlikeli ikilemdir trafige dikkat zira yaşam biçimi

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 31.05.2013 00:30
memur memur

süper olmuş. trafik polisi yok adama üfletmek için ugraşsın yok kan testi için hastane yok tutanak. direnene ceza olsun ece gibilere ders. ünlü olman ki ne kadar ünlü?ne sanatı? insanlık değerlerini 2katı artırmıyo vatandas neyse o

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 30.05.2013 20:24

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.