Bugünkü
Takvim

Bakandan 'okullarda ' açıklaması

, devlet okullarında uygulamasının zorunlu tutulmayacağını, veli kararı ile formaya devam edilebileceğini söyledi.

  • Güncel
  • 24.05.2013 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 24.05.2013 16:03
ABONE OL
'Okullarda serbest kıyafet' açıklaması
, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ile birlikte bir dizi programa katılmak üzere Gaziantep'e geldi. İlk olarak Vali Erdal Atay'ı ziyaret eden Bakan Avcı ve Bakan Şahin, Gaziantep'in eğitimdeki durumu ile ilgili Vali'den bilgi aldı. Bakan Avcı, tıpkı özel okullarda olduğu gibi devlet okullarında da kararını velilerin verebileceğini bunu sınırlayan herhangi bir engelin söz konusu olmadığını vurguladı. Avcı, "Özel okullarda olduğu gibi devlet okullarında da serbest kıyafet seçeneği var. Bunu engelleyen bir mevzuatımız yok. Devlet okulundaki veliler kendi aralarında anlaştıkları takdirde devlet okullarında öğrenciler forma giymeye devam edebilir." dedi.

Serbest kıyafet uygulamasıyla ilgili yönetmeliğe göre özel okullarda velilerin yüzde 60'ı forma giyilmesini istediği takdirde bu uygulamaya devam edilebildiğini anlatan Bakan Avcı şunları ifade etti, " Devlet okullarında da eğer veliler kendi aralarında anlaşıp 'formaya devam edelim ya da çocuklarımız serbest kıyafetle okula devam etsin' diyebilirler. Velilerin kendi hür iradeleri ile seçimlerine kimsenin diyeceği bir şey olmaz. Çünkü bu da netice itibariyle vatandaşın tercihidir, serbest seçimidir. Bu serbest kıyafetten geri adım anlamına da gelmez, tam tersine serbest kıyafet uygulamasının seçeneklerinin ne kadar geniş olduğunu gösterir. Veliler okul yönetimiyle birlikte anlaşarak forma konusunda bir ittifak sağlarlarsa formayı tercih ederlerse bunun önünde yasal bir engel yok."

Bakan Şahin ise Gaziantep'in yaşadığı yoğun göç sonrası eğitimde istenilen yere gelemediğie dikkat çekti. Şahin, "Sayın Bakanım ile biz bütün Türkiye'yi dolaştığımız zaman, diğer birçok şehrin sorunu göç veriyor. Korkunç bir cazibesi var bu şehrin. O yüzden daha fazla derslik, daha fazla öğretmen, daha fazla başarı istiyoruz." diye konuştu.

kalan karakter 1000

sevda sevda

serbest kıyafet daha iyi

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 12.10.2013 12:54
seda seda

serbest kıyafet

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 12.10.2013 12:53
guettttttaaa guettttttaaa

SERBEST KIYAFET!

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır1
cevapla 12.06.2013 21:07
selin selin

haklısın

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 12.10.2013 12:55
NAFİZ İLHAN NAFİZ İLHAN

Sayın Bakanım serbest okul kıyafetleri ile ilgili sözlü açıklama yapıyor ama okul yönetimleri MİLLİ EĞİTİM den yazılı açıklama gelmeden anket yapamıyorlar. Bakanımızın bu konuda duyarlı davranıp yazının en acilen okullara gönderilmesini istiyoruz..

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır1
cevapla 24.05.2013 19:29
Doğan Doğan

Serbest kıyafet görüntüsü çok kötü, yataktan kalktığı gibi okula, tertip,düzen kalmamış vede çok tehlikeli her yere giderler çünkü forma yok, öğretmenler açısından da kötü ,sanki kurs veriyorlar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır4
cevapla 24.05.2013 14:04

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.