Bugünkü
Takvim

Türkiye'ye vize müjdesi

, Avrupa Birliği'nin "en geç 2015 sonunda Türkiye'ye vize muafiyeti tanıması gerektiğini" bildirdi.

  • Güncel
  • 22.05.2013 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 22.05.2013 16:43
ABONE OL
Türkiye'ye vize müjdesi
Uzmanlık alanı AB'nin genişleme politikası olan Berlin merkezli düşünce kuruluşunun "Vize düğümünü çözmek" başlıklı raporunda, Türkiye'nin katılım müzakerelerinde yaşadıkları nedeniyle AB'ye güvenmediği için geri kabul anlaşmasını imzalamadığı kaydedildi.

Rapora göre, vize muafiyeti sürecinde AB'nin yaklaşımı şu şekilde algılanıyor:

"Vize muafiyeti yol haritasındaki 70 şartımızı yerin getirin, sınır kontrolleri için daha çok harcama yapın ve sınırlarınızı AB'ye düzensiz göçe kapatmamıza yardımcı olun. Geri kabul anlaşmasını imzalayıp uygulayarak, Türkiye üzerinden AB'ye giren on binlerce düzensiz göçmeni geri alın. Herkese Türkiye'ye iltica hakkı tanıyın ve onlara iyi davranarak AB'ye gitmemelerini sağlayın. Bunların hepsini yaptığınızda AB üyeleri Türk vatandaşlarına vize muafiyeti tanımak için oylama yapabilir. Bu oylamanın ne zaman olacağını ya da kabul edilip edilmeyeceğini maalesef size söyleyemeyiz. Bu arada bizim iyi niyetimize güvenin."

Türkiye'nin AB'ye güvenmemesine hak verilen raporda, daha önce katılım müzakereleri yapan hiçbir ülkenin bu kadar uzun süre vize engeliyle karşılaşmadığı hatırlatıldı.

Raporda, vize muafiyeti sürecinde "Gordion düğümünü" kesmek için Türkiye'ye bazı tavsiyelere yer verildi.

, bu kapsamda Ankara'nın vize diyaloğunun katılım sürecinden ayrı bir süreç ve eşitler arası müzakereler olduğunu Brüksel'e hatırlatarak yol haritasındaki tüm şartları kabul etmeyeceğini peşinen ilan etmesini istedi.

Raporda Ankara'nın AB'ye, vize diyaloğu sürecinde Türk vatandaşlarının seyahatlerinde sürekli bir iyileşme görmek istediğini vurgulaması gerektiği belirtildi.

Raporda Türkiye'ye, vize muafiyeti için gerçekçi bir tarih ilan etmesi tavsiye edilerek en geç 2015 sonunda vizesiz seyahatin başlaması gerektiği vurgulandı ve AB'nin bu tarihe kadar adım atmaması halinde geri kabul anlaşmasının geçersiz ilan edilmesi istendi.

kalan karakter 1000

BIRAKIN BU ISLERI BIRAKIN BU ISLERI

HEE BEN DE INANDIM.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 23.05.2013 00:26
ADEM ŞENTÜRK ADEM ŞENTÜRK

AB DAGILIYOR ZATEN AB ONLARIN OLSUNAynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 22.05.2013 23:55
Lowrider Lowrider

Bunun nesi mujde anlamadim, biz o 70 kriteri saglayana kadar zaten AB kalmayacak ki...

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 22.05.2013 21:08
erkan erkan

ulan vizesi batsın en büyük türkiye süper güç olacak inanıyorum ama önce insanının geçim şartlarını avrupa düzeyine çıkar hiç alım yapma sen üret üret sat gör dış borç iç borç kalmaz...

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır1
cevapla 22.05.2013 19:02

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.