Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 19.05.2013 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 19.05.2013 13:30
ABONE OL

İmzalar yarın atılıyor

'a yapılacak olan sözleşmesi yarın imzalanacak.

İmzalar yarın atılıyor
'a yapılacak ihalesi 3 Mayıs'ta gerçekleştirilmiş, ihalenin açık artırma bölümünde 25 yıllık kira bedeli için en yüksek teklifi, 22 milyar 152 milyon avro artı KDV ile Limak İnş. San. ve Tic. AŞ/Kolin İnş. Tur. San. ve Tic. AŞ/Cengiz İnş. San. ve Tic. AŞ/Mapa İnş. ve Tic. AŞ/Kalyon İnş. San. ve Tic. AŞ Ortak Girişim Grubu (OGG) vermişti.
AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, projenin sözleşmesi, DHMİ'nin 80.kuruluş yıl dönümünün kutlanacağı yarın, Karayolları Genel Müdürlüğü Konferans Salonu'nda imzalanacak.
İstanbul'a yapılacak üçüncü havalimanı tamamlandığında, yıllık 150 milyon yolcu kapasitesiyle dünyanın en büyük havalimanlarından biri olacak.
Havalimanı inşaatında kullanılacak demir çelik miktarının 350 bin tona, alüminyum malzemenin 10 bin tona, camın ise 415 bin metrekareye ulaşması beklenen proje, 4 etapta tamamlanacak.
İlk etapta, 90 milyon yolcu kapasitesine sahip havalimanında yolcuların kullanımına yönelik her türlü donanıma sahip 680 bin metrekare büyüklüğünde ana terminal, 170 bin metrekare büyüklüğünde ikinci terminal veya uydu terminal olmak üzere iki terminal binası, terminallerde toplam 88 yolcu köprüsü, 12 bin araçlık kapalı otopark, birbirinden bağımsız uluslararası ölçülere uygun büyük gövdeli uçakların da rahatlıkla inip kalkabileceği 3 pist, 8 paralel taksi yolu, yaklaşık 4 milyon metrekarelik apron, 3 teknik blok, bir kule, şeref salonu, kargo ve genel havacılık terminalleri, içinde hastane, ibadethane, kongre merkezlerinin yer aldığı diğer sosyal donatı alanları inşa edilecek. İlk etabın yapımının 42 ayda bitirilerek hizmete açılması öngörülüyor. Yapım aşamasında taşeronlar dahil toplamda 5 bin kişi çalışacak.


4 AYRI TERMİNAL BİNASI OLACAK
Projenin ikinci etabında, bir pist, 3 paralel taksi yolu, üçüncü aşamada ise deniz tarafına 500 bin metrekare büyüklüğünde yıllık 30 milyon yolcu kapasiteli terminal binası, paralel taksi yolları, ilave apronla birlikte bir ilave pist daha yapılacak.
Dördüncü etapta ise 340 bin metrekare büyüklüğünde 30 milyon yolcu kapasiteli yeni bir terminalin inşasıyla terminal alanı 1 milyon 400 bin metrekareye ulaşacak. Son etapta ayrıca paralel taksi yolları, ilave apronla birlikte bir ilave pist de devreye alınacak.
Tüm etaplar tamamlandığında İstanbul'un üçüncü havalimanı, yaklaşık 1,5 milyon metrekarelik kapalı alanı olan, yıllık 150 milyon yolcu kapasiteli bir havalimanı olacak. Buna göre tesis, yolcu kapasitesi bakımından dünyanın en büyük havalimanlarından biri olacak.
En geç 1 yıl içinde kazma vurulması beklenen projenin yapım maliyetinin de 10 milyar 247 milyon avroyu bulacağı öngörülüyor. İstanbul'un yeni havalimanının 2018 yılı sonunda tamamlanması hedefleniyor.