Bugünkü
Takvim

te yeni dönem başlıyor

, , yeni düzenlemeyle, te sadece buğday unu, maya, az miktarda tuz ve su bulunacağını söyledi.

  • Güncel
  • 19.05.2013 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 19.05.2013 15:33
ABONE OL
Ekmekte yeni dönem başlıyor
, , 'da bir restoranın açılış törenine katıldı. Törene Bakan Eker ile birlikte, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Menderes Türel ile eski İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu da katıldı. te kullanılan 17 katkı maddesinin kaldırılmasına yönelik bir yönetmelik hazırladıklarını ve bu yönetmeliğin temmuz ayında yürürlüğe gireceğini belirterek : Ekmekte yapımında buğday unu, maya, az miktarda tuz ve su kullanılacak. Türkiye'de daha kaliteli, daha sağlıklı, daha lezzetli, daha güzel ekmek üretilecek. Amacımız tam buğday unundan yapılan ekmeğin tüketilmesini yaygınlaştırmak. Kepeği çok fazla alınmış undan ekmek yapılıyor, daha beyaz olsun diye beyazlatıcılar ile kıvam artırıcı birtakım katkı maddeleri konuluyor. Bu maddeler uluslararası kuruluşların izin verdiği katkı maddeleri ancak ekmeğin kalitesini ve lezzetini bozuyor" dedi.

Yeni uygulamanın tamamen ekmeğin kalitesini artırmak amacıyla yapıldığını söyleyen Bakan Eker, "Ekmeğe katılan katkı maddelerinin hiçbiri sağlığa zarar verici değil sadece kaliteyi artırmaya yönelik çalışma. Buğdayın ana vatanı Türkiye. Bu topraklarda üretilen ekmek de lezzetli, kaliteli olması gerekir. Kepeği alınmış, beyazlatılmış undan ekmek yapılıyor, dolayısıyla pamuk gibi, bembeyaz, nişastadan bir ekmek tüketiciye sunuluyordu. Bu, doğru bir şey değil. Biz de Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olarak diyoruz ki 'vatandaşımız daha sağlıklı, daha kaliteli ekmek yesin.' Sağlıktan kasıt şu: Nişastası yüksek ekmek tükettiğiniz zaman şekerden tutun tansiyona insan sağlığına uzun vadede zarar verebilecek veya bozabilecek bir beslenme ortaya çıkıyor. Onun yerine tam buğday ekmeği, kepek oranı çok daha yüksek, katkı maddelerinden arındırılmış olursa daha lezzetli, daha kaliteli ekmek olur. Amacımız bu, bu da daha sağlıklı beslenmeyi beraberinde getiriyor." diye konuştu

Yönetmeliğin uygulamaya geçtiğinde tüm üreticilerin mevzuatı uyması gerektiğini belirten Eker, "Aksi takdirde cezai işlem uygulanacak. Mevzuata aykırı üretim yapanlara yasanın öngördüğü cezalar tatbik edilecek. Bazı gıda maddelerinde sağlığa aykırı durum tespit edildiğinde idari para cezası, ürün toplatma, iş yerini kapatma ve teşhir gibi cezai işlemler uygulanıyordu. Aynı durumun ekmek için de geçerli olacak" diye konuştu.
Ekmekte yapılan uygulamanın benzerini et ve et ürünlerinde de yapmaya hazırlandıklarını belirten Eker, et ve et ürünlerinde nitrat, Çin tuzu gibi katkı maddeleri bulunduğunu, bunları yasaklayacaklarını belirtti. Bakan Eker, açılış töreninin ardından Antalya'dan ayrıldı.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.