Bugünkü
Takvim

'da sona yaklaşılıyor!

"Asrın Projesi" olarak nitelendirilen ve yapımına 2004'te başlanan Projesi'nde sona yaklaşıldı. İnşaat çalışmaları yüzde 95 civarında tamamlanan Marmaray'da, 1 Ağustos'ta yapılması planlanıyor.

  • Güncel
  • 15.05.2013 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 15.05.2013 19:17
ABONE OL
Marmaray'da sona yaklaşılıyor!
Bölge Müdürü , çalışmalarla ilgili yaptığı açıklamada, Marmaray'ın 3 etaplı bir proje olduğunu belirterek, projenin birinci etabında çalışmaların çok yoğun şekilde devam ettiğini söyledi.

Sistemin 29 Ekim'de işletmeye alınabilmesi adına gereken işlerin yapıldığını anlatan Özmen, sistemi bu tarihten bir gün önce hazır hale getireceklerini söyledi.

Demiryolu boğaz tüp geçişi projesinin 13,6 kilometrelik güzergah üzerinde planlandığını belirten Özmen, "Bu güzergah üzerinde 5 istasyon bulunmakta. Ayrıca bu güzergah üzerinde deniz kesiminde delme tünelimiz 1,4 kilometre, diğer bölümse 9,8 kilometre uzunluğunda" diye konuştu.

Hat işlerinin bittiğini anlatan Özmen, "Raylar döşendi. Şu an itibarıyla hat işlerinde geldiğimiz aşama da yüzde 99 seviyesinde. Hedefimiz, 1 Ağustos'ta sistemde çalışacak araçları hat üzerine getirip, test sürüşlerine başlamak" bilgisini verdi.

Özmen, 365 aracın imalatının da tamamlandığını ifade ederek, "Araçları ağustos başı itibarıyla hatta yerleştirip, test sürüşlerine başlayacağız" diye konuştu.

Özmen, sistemin ihtiyacı olan enerji temini konusunda da büyük aşama kaydettiklerini belirterek, sisteme deneme amaçlı enerji verildiğini söyledi.

Özmen, "Ümid ediyorum, ağustos başı itibarıyla test sürüşlerine başlayıp, 28 Ekim'de de sistemi işletmeye hazır hale getireceğiz ve 29 Ekim'de Marmaray'ı işletmeye alacağız" diye konuştu.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.