Bugünkü
Takvim

'den Türkiye için karar

, Türkiye'den gelen bir davada, 'ni 'iç hukuk yollarının tüketilmesi için' ilk defa adres olarak gösterdi

  • Güncel
  • 14.05.2013 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 14.05.2013 19:29
ABONE OL
AİHM'den Türkiye için karar
, Türkiye'de 'ne bireysel başvuru yapılması ile ilgili son yasal düzenlemeyi dikkate aldı ve isimli vatandaşın 2013 yılının ocak ayında yaptığı başvuruyu "iç hukuk yolları tamamen tüketilmediği" gerekçesiyle reddetti.

Karar 2'ye karşı 5 oyla alındı. Uzun, açtığı kamulaştırma davasıyla ilgili olarak "Türkiye'nin, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin adil yargılanma hakkı ile ilgili 6'ncı ve ayrımcılığın yasaklanmasıyla ilgili 14'üncü maddesini ihlal ettiğini" iddia etmişti.

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi kurallarına göre, AİHM'e gelen davalara bakılmadan önce iç hukuk yollarının tüketilmesi ilkesinin gözönüne alındığı vurgulanan bugünkü gerekçeli kararda, hak ve özgürlüklerin ihlaliyle ilgili davalarda kişisel olarak Anayasa Mahkemesi'ne gitme hakkının son dönemde Türkiye'de tanınması örnek gösterilerek Uzun'un başvurusu reddedildi.

Anayasa Mahkemesi'ni iç hukuk yollarının tüketilmesinden önce son durak olarak gören AİHM, bununla birlikte Anayasa Mahkemesi'nin davayla ilgili vereceği kararın "etkin iç hukuk yolu" olup olmadığı yolunda ise şimdiden bir hüküm veremeyeceğini belirtip, bu konuyu davanını tekrar kendisine gelmesi halinde ilerde tekrar değerlendirebileceği mesajını verdi

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.