Bugünkü
Takvim

ler ne zaman bırakılacak?

Başbakan Yardımcısı Bakanlar Kurulu sonrası gündeme ilişkin basın mensuplarının sorularına cevap verdi.

  • Güncel
  • 11.03.2013 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 11.03.2013 20:37
ABONE OL
Rehineler ne zaman bırakılacak?
Başbakan Yardımcısı , Cilvegözü'ndeki terör saldırısına ilişkin yakalanan şüphelilerin, film gibi bir operasyonla ele geçirildiğini söyledi. Bakanlar Kurulu sonrası düzenlediği basın toplantısında kendisine "Suriye'de operasyon mu düzenlendi?" şeklinde soru yöneltilen Arınç, soruşturmada gizliliğinden dolayı bilgi veremeyeceğini belirterek, "Olay iddianameye bağlandıktan ve yargı süreci bittikten sonra belki filmlere konu olabilecek çok önemli operasyonlarla bu sonuca varılmıştır." dedi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu sonrası düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını da cevapladı. Arınç, İmralı tutanaklarının sızdırılmasıyla ilgili bir soru üzerine, bu konuyu toplantıda görüşmediklerini belirterek, Selahattin Demirtaş'ın tutanaklarının kendi partilerinden sızdırıldığını açıkladığını hatırlattı. BDP'nin yarınki grup toplantısında tutanakları kimin sızdırdığını belki açıklayabileceğine dikkat çeken Arınç, "Ama anlaşılıyor ki bu görüşmelere ait tutanak denen konuşmalar, BDP'den bir şekilde gazeteye intikal etmiş olmalı. Ama biz bunun üzerinde tekrar durmadık ve yeni bir görüşme açmadık." diye konuştu.

KAMU GÖREVLİLERİ SALI AKŞAMI VEYA ÇARŞAMBA SABAHI HABUR'A GELECEK
Arınç, terör örgütü PKK'nın elindeki kamu görevlilerinin nerede ve nasıl serbest bırakılacağına ilişkin bir soru üzerine ise şunları kaydetti: "Bildiğimiz kadarıyla bu yarın akşam saatlerinde veya yetişmezse Çarşamba günü sabah saatine sarkabilecek bir gelişmedir. Şahısları teslim almak üzere BDP tarafından 3 milletvekillik bir heyet gidecek; Sabahat Tuncel, Adil Kurt, Hüsamettin Zenderlioğlu… Aynı zamanda İnsan Hakları Derneği Başkanı Öztürk Türkdoğan, İnsan Hakları Derneği Diyarbakır İl Başkanı Raci Bilici ve Mazlum-Der Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal'ın da heyette yer aldığı bilinmektedir. Heyet Şırnak-Silopi üzerinden Kuzey Irak'a gidecek ve daha sonra da Salı akşamı veya Çarşamba günü de Türkiye'ye dönecektir. Bu bir propaganda aracı olarak kullanılmaması ve bölücü örgüt tarafından da istismar edilmemesi dikkate alınarak bir program dahilinde inşallah bu arkadaşlarımızı kucaklamış olacağız. Yani olayları hem İçişleri Bakanlığımız kendi açısından hem de tertiplenen bir heyetin bunları alarak Türkiye'ye, Habur üzerinden zannediyorum girecekleri anlaşılmaktadır. Ancak gelişmeler olursa onları da anı anına zaten sizin de öğrenmeniz mümkün olabilecektir. 6 asker, bir kaymakam adayı, bir polis ve iki geçici köy korucusu olmak üzere toplam 10 kamu görevlisi alıkonulmuştur. Bunlara kavuşmayı ve kucaklaşmayı bekliyoruz. Yani bir program dahilinde yarın akşam saatlerinde, belki bu saatlerde veya Çarşamba sabahı bu olay gerçekleşmiş olacaktır."

FİLM GİBİ OPERASYON
Bülent Arınç, Cilvegözü Sınır Kapısı'nda meydana gelen patlamayla ilgili olarak da yakalananlar için Suriye içine bir operasyon yapılıp yapılmadığı sorulması üzerine, bombanın patladığı gün ve sonrasındaki gelişmeleri anlattı. Olaya karışan bir kişinin Yayladağı Sınır Kapısı'ndan Suriye'ye geçtiğini söyleyen Başbakan Yardımcısı, şöyle devam etti: "Yapılan istihbarat çalışmaları neticesinde bu her 3 şahsın da kimlik bilgileri tespit edilmiştir. Sürdürülen çalışmalar sonucunda, elde edilen bilgiler doğrultusunda 7 Mart'ta operasyon başlatılmış, 8-9 Mart'ta sürdürülen operasyonlarda terörist eylemi organize eden ve patlayıcı aracı olay yerine getiren 2 şahsın da aralarında bulunduğu toplam 8 şahıs gözaltına alınmıştır. Bugünden itibariyle de Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'na sevk edilen 8 şahıstan 5'inin tutuklanması istemiyle mahkemeye çıkarılmışlardır. Bildiğiniz gibi soruşturmanın gizliliği esastır. Bu aşamada verecek çok fazla bilgim yok. Özellikle isimler ve operasyon ne şekilde gerçekleştiği noktasında… Ancak huzurlarınızda hem İçişleri Bakanlığımızı hem de bu olayın aydınlatılmasında fevkalade iyi ve başarılı bir çalışma yapan Emniyet güçlerimizi ve güvenlik birimlerimizi kutlamak istiyorum. Olay iddianameye bağlandıktan ve yargı süreci bittikten sonra belki filmlere konu olabilecek çok önemli operasyonlarla bu sonuca varılmıştır. Ben tekrar İçişleri Bakanlığımızı tebrik ediyorum. Ama olayın başındayız. Soruşturma safhasındayız. Dolayısıyla yargının vereceği kararı ve dava safhasını hep birlikte izlememiz gerekecek."

Arınç, Almanya'da yaptığı bir konuşmanın hatırlatılarak 4. Yargı Paketi'de tutuklu gazetecilerle ilgili yeni bir düzenlemenin yapılıp yapılmayacağına ilişkin bir soru üzerine, Almanya'daki programı takip eden gazetecilerin açıklamaların tümüne odaklanmadığını belirtti. Yaptığı açıklamanın haberi yapanlar tarafından yanlış anlaşıldığını ifade eden Arınç, kendisinin 4. Yargı Paketi'nde yapılan düzenlemeleri işaret ettiğini söyleyerek, "Yeni bir kanun veya yeni bir çalışma yok" diye konuştu.

kalan karakter 1000

Rodoslu Rodoslu

"Baris" icin zemin hazirlaniyor sanirim. Henüz tanimi yapilmamis bir barisi cok destekleyenler var. "Benim gibilere" "bak iste bunlar barisi istemiyorlar" deniliyor. Karsilikli oturup "olanlar oldu bundan sonra bir birimize zarar vermeyelim" garantisi veren barisi kim desteklemez ki? Ama göreceksiniz muhatap aldiginiz kisiler "baristan" daha fazlasini isteyerek gercek barisi istemediklerini bir kez daha ortaya koyacaklardir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 11.03.2013 23:19

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.