Pamuk dokuma!

Metin Akpınar, Orhan Pamuk için 'Okuyamıyorum... Okunmuyor bence' dedi. Bir salvo da tarihçi İlber Ortaylı'dan geldi: Türkçe'yi de İngilizce'yi de bilmiyor

Kaynak GAZETE Giriş Tarihi 30 Ağustos 2012 Güncelleme 30 Ağustos 2012, 00:00
Pamuk dokuma!
Kimine göre kalemin efendisiydi... Kimine göre de akıcı bir dile hakim değildi. 301'inci maddeyle ise adliyelerin gündeminden düşmedi! Nobel Edebiyat Ödülü'nü alınca da küresel bir şöhret haline geldi! İşte edebiyat dünyasının "pamuk yazarı" Orhan Pamuk, bu kez de iki ünlü ismin gündemindeydi. Önce ünlü oyuncu Metin Akpınar, bir TV programında Pamuk'u eleştirdi.

'KİMMİŞ YA...'
"Orhan Pamuk kimmiş ya!" dedi. Sonra da "Pamuk'u? Okuyamıyorum... Okunmuyor. Birkaç tane kitabını okumak için direndim. Ama olmuyor. Akmıyor. İstismar sezdim" diyerek ünlü yazarı eleştirdi. Türkiye ünlü güldürü ustasının Pamuk tespitlerini tartışırken bir eleştiri de tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı'dan geldi.

CAMİDE BALKON!
TAKVİM'e konuşan Ortaylı, şunları söyledi: "Söz konusu kişinin kaleme aldığı bir eserde şu ifade geçiyor; 'İmam ikindi namazı saatinde caminin balkonuna çıkarak ikindi ezanını okudu.' Şimdi bu toplumda yaşayan her insan bilir ki, namazın saati olmaz vakti olur. Camilerde balkon diye bir yer yoktur minarenin şerefesi vardır. Ezanı da imam değil müezzin okur. Bu örnekle de sabittir ki kişiler, içinden çıktıkları toplumu bilmeden bir şeyler yapmaya çalıştıklarında doğru şeyler yapmazlar. Bana göre, Pamuk, Türkçe'yi de İngilizce'yi de bilmiyor.''

SÖZDE DİL!
Orhan Pamuk'un "jenosit" sözleri de İlber Ortaylı'nın dikkatinden kaçmadı. Prof. Dr. Ortaylı, "Ermeni olaylarıyla ilgili Genocide (soykırım) yorumu yapanlar 'jenosit'in kelime anlamını bile bilmiyorlar. Ermeni soykırımı söz konusu bile değil" dedi. Yani İlber Hoca, Pamuk'un kelimelerin anlamlarını bile bilmediğini söyledi.

TOPLUMDAN HABERİ YOK
Prof. Dr. İlber Ortaylı, Pamuk'un yaşadığı toplumdan da haberi olmadığını söyledi. İlber Hoca, "Toplumunun alışkanlık ve kültüründen haberi olmayan bir yazarın, Nobel ödülü almış bile olsa doğru eserler ortaya koymuş olması mümkün değildir'' dedi.